Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

F İ TOPATOLOJ İ. PhytoPathogenousLogos Hastalanma Olayı? Canlı bir organizmada seyreden olumsuz hayati olayların tümü Orman Patolojisi nedir? Orman ağaçlarında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "F İ TOPATOLOJ İ. PhytoPathogenousLogos Hastalanma Olayı? Canlı bir organizmada seyreden olumsuz hayati olayların tümü Orman Patolojisi nedir? Orman ağaçlarında."— Sunum transkripti:

1 F İ TOPATOLOJ İ

2 PhytoPathogenousLogos

3 Hastalanma Olayı? Canlı bir organizmada seyreden olumsuz hayati olayların tümü Orman Patolojisi nedir? Orman ağaçlarında görülen hastalıkları inceleyen, bu tür hastalıkları önlemek ve kontrol altına amacıyla ele alan botanik bilim dalı (Orman Fitopatolojisi) (Polyporus squamosus) Ciğer/Biftek Mantarı (Fistulina hepatica)

4 Orman Patolojisi ve Bitki Patolojisi

5 Bitkiler dünyası bilimsel olarak yedi bölümde toplanmaktadır Bacteriophyta: Bakteriler Cyanophyta: Mavi yeşil su yosunları Phycophyta: Algler, Esmer ve Kızıl su yosunları, Flagellatae ve Diatomeae’ler Mycophyta: Mantarlar Ek grup (Lichenes) : Mantarlarla Alglerin ortak yaşamından oluşan bitki grubu Bryophyta: Kara yosunları Pteridophyta: Eğreltiler Spermatophyta: Tohumlu bitkiler Gymnospermae : Açık Tohumlular Angiospermae: Kapalı Tohumlular Dicotyledoneae (Magnoliatae): Çift çenekli bitkiler Monocotyledoneae (Liliatae) : Tek çenekli bitkiler Bunlardan ilk dört bölüm Thallophyta kütüğüne, son üç bölüm ise Cormophyta kütüğüne bağlıdır.

6 Fitopatoloji Sistematik Botanik AnatomiFizyoloji Orman Koruma HasılatAmenajman

7 Robert HARTİG (1839-1901)

8 Simptom Hastalık oluşturan etmenlerin bitkiler üzerinde meydana getirdiği gözle görülür belirtilerdir. Virüsler Parazit bakteriler Parazit ve Saprofit mantarlar Parazit tohumlu bitkiler Parazit hayvanlar Cansız çevrenin olumsuz etkileri Simptomu oluşturan etmenler nelerdir?

9

10 Simptom Çe ş itleri 1. Nekrotik Simptom Ye ş il doku ölümü 2. Atropik Simptom Cücelik 3. Hipertropik Simptom Cadı Süpürgesi Bodur ağaç

11 Parazit Bitkiler Orobanche

12 Yarı Parazit Bitkiler Viscum album Loranthus europaeus Arceuthobium oxycedri

13 Virüsler DNA RNA

14 Virüsler Orman a ğ açlarında en yaygın simptomlar; Virüsler 1. Canlı de ğ ildir 2. Solunum ve beslenme gibi özellikleri yoktur 3. Belirgin hücresel yapıları yoktur 4. -20 o C’ye kadar ölmezler, ancak yüksek sıcaklıklarda ölürler 5. Yayılmaları %90 hayvanlarla, %10 alet, edevat, toprak ve çiçek tozlarıyla olur Orman a ğ açlarında en yaygın simptomlar; 1. Cadı süpürgesi 2. Bazı yaprak lekelenmeleri 3. Yapraklarda sararma ve alacalanma 4. Mozaik olu ş umları

15


"F İ TOPATOLOJ İ. PhytoPathogenousLogos Hastalanma Olayı? Canlı bir organizmada seyreden olumsuz hayati olayların tümü Orman Patolojisi nedir? Orman ağaçlarında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları