Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Familyası : Agavaceae Botanik Adı : Agave americana Türkçe Adı : Sabır Anavatanı : Orta Amerika.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Familyası : Agavaceae Botanik Adı : Agave americana Türkçe Adı : Sabır Anavatanı : Orta Amerika."— Sunum transkripti:

1 Familyası : Agavaceae Botanik Adı : Agave americana Türkçe Adı : Sabır Anavatanı : Orta Amerika

2 Agave americana

3 Genel Özellikleri Gövdesiz, sukkulent bir bitkidir. Yapraklar dikensi Gövdesiz, sukkulent bir bitkidir. Yapraklar dikensi ve kılıç şeklindedir. Deri do- kusuna benzer yapraklar grimsi yeşil renktedir Sarım- sı yeşil çiçekler yan dalların ucunda toplu olarak bulunur, çiçeklenme mevsimi yaz son- larıdır. Çiçeklenmenin başla- masından 30-40 yıl sonra bit- kinin 7.5 m'ye kadar boylan- dığı ve en uçta çiçek açtığı görülür. Sonra bitki ölür, güneşli yerleri sever. ve kılıç şeklindedir. Deri do- kusuna benzer yapraklar grimsi yeşil renktedir Sarım- sı yeşil çiçekler yan dalların ucunda toplu olarak bulunur, çiçeklenme mevsimi yaz son- larıdır. Çiçeklenmenin başla- masından 30-40 yıl sonra bit- kinin 7.5 m'ye kadar boylan- dığı ve en uçta çiçek açtığı görülür. Sonra bitki ölür, güneşli yerleri sever.

4 Agave americana

5 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ Sıcaklık :Sıcak ve bol güneşli yerlerde yetişir. Nem :Su istekleri azdır. Kuraklığa karşı dayanır. Işık :Işık bitkisidir. Toprak :Geçirgen, kuru, humuslu balçık topraklarda yetişir.

6 Morfolojik Özellikleri Habitusu : Yayvan bir gelişim gösterir. Kök : Üzerleri mum tabakası ile örtülmüştür. Gövde : Çok yıllık,gövdesiz,sukkulent,yarı odunsu bir bitkidir. Sürgün : Kök sürgünü verir. Yaprak : Yaprakları 100-150 cm. mızrak biçimli, kalın ve etli, mavimsi-yeşil renkte, ucu sivri ve batıcıdır.Yaprak kenarları beyaz yada sarı renkte olabilir. Çiçek : Hermafrodit çiçekleri sarımsı yeşil renkte ve dikkat çekicidir. Yaşamlarında bir kez çiçek açarlar ve bitkinin ölümüde bundan sonra gerçeklerşir. Çiçekler güzel kokulu, şamdan görünüşünde ve bileşik salkım kuruluşundadır.Çiçek sapı diktir ve yaklaşık 10 m. boylanabilir. Tohum :. Çok sayıda tohumu vardır.

7 Peyzajda Kullanım Alanları Büyük bahçelerde, kaya bahçelerinde sıcak yerlerde bölmelerin ortasına küme küme dikilir. Diğer kaktüslerle grup halinde konulabileceği gibi tek olarakta güzel görürler.

8 Agave americana

9

10


"Familyası : Agavaceae Botanik Adı : Agave americana Türkçe Adı : Sabır Anavatanı : Orta Amerika." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları