Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Ömer Faruk Yazıcı Adnan Menderes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Ömer Faruk Yazıcı Adnan Menderes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı"— Sunum transkripti:

1 1 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Ömer Faruk Yazıcı Adnan Menderes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ofyazici@gmail.com

2 Temel Bilgi Teknolojileri 2 VII. Hafta Ders İçeriği Excel 2007 Menüler Hücre Kavramı Veri Girme, Silme, Değiştirme Hücre Biçimlendirme

3 Temel Bilgi Teknolojileri 3

4 1. Excel Menüler 4 Excel programını açtığımız zaman üst taraftaki otomatik olarak gelen şeritteki menüler Word 2007’den biraz farklıdır.

5 Temel Bilgi Teknolojileri 5 Giriş Sekmesi

6 Temel Bilgi Teknolojileri 6 Ekle Sekmesi

7 Temel Bilgi Teknolojileri 7 Sayfa Düzeni Sekmesi

8 Temel Bilgi Teknolojileri 8 Formüller Sekmesi

9 Temel Bilgi Teknolojileri 9 Veri Sekmesi

10 Temel Bilgi Teknolojileri 10 Gözden Geçir Sekmesi

11 Temel Bilgi Teknolojileri 11 Görünüm Sekmesi

12 Temel Bilgi Teknolojileri 12 Office Düğmesi

13 Temel Bilgi Teknolojileri 13 Office Düğmesi Menüleri

14 Temel Bilgi Teknolojileri 14 Hücre Kavramı

15 Temel Bilgi Teknolojileri 15 Hücre Kavramı

16 Temel Bilgi Teknolojileri 16 Hücreler Arası Hareket

17 Temel Bilgi Teknolojileri 17 Çoklu Hücre Seçimi

18 Temel Bilgi Teknolojileri 18 Çalışma sayfasını görüntülemek Görüntülemek istediğiniz çalışma sayfasının sayfa sekmesini tıklayın. Excel 2007 Temel İşlemler Yeni bir çalışma sayfası oluşturmak 1. Sekme çubuğunda çalışma sayfasını eklemek istediğiniz yerin sağındaki sayfa sekmesini farenin sağ düğmesiyle tıklayın. 2. Kısayol menüsünden Ekle’yi seçin. 3. Çalışma Sayfası’nı çift tıklayın. Çalışma sayfasını yeniden adlandırmak 1. Yeniden adlandırmak istediğiniz çalışma sayfasının sayfa sekmesini çift tıklayın. 2. Çalışma sayfasının yeni adını yazın ve Enter tuşuna basın. Çalışma kitabındaki çalışma sayfalarının sırasını değiştirmek Çalışma sayfasının sayfa sekmesini sekme çubuğunda dilediğiniz yere sürükleyin.

19 Temel Bilgi Teknolojileri 19 Excel 2007 Temel İşlemler Çalışma sayfasını gizlemek 1. Ctrl tuşunu basılı tutun ve gizlemek istediğiniz çalışma sayfalarının sayfa sekmelerini tıklayın. 2. Seçili çalışma sayfası sekmelerinden birini farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve Gizle komutunu seçin. Çalışma sayfasını göstermek 1. Herhangi bir çalışma sayfası sekmesini farenin sağ düğmesiyle tıklayın. 2. Göster’i tıklayın. 3. Göstermek istediğiniz çalışma sayfasını tıklayın. 4. Tamam’ı tıklayın. Çalışma sayfasını silmek 1. Ctrl tuşunu basılı tutun ve silmek istediğiniz çalışma sayfalarının sayfa sekmelerini tıklayın. 2. Seçimi farenin sağ düğmesiyle tıklayın. 3. Kısayol menüsünden Sil’i seçin.

20 Temel Bilgi Teknolojileri 20 Excel 2007 Temel İşlemler Satır yüksekliğini ve sütun genişliğini değiştirmek 1. Yeniden boyutlandırmak istediğiniz satır ya da sütunu seçin. Birini yapın: i.İstenen boyuta gelene kadar satır ya da sütun kenarlığını sürükleyin. ii.Sağ tıklayıp sütun genişliği veya satır yüksekliği giriş alanına bir değer girin. Satır veya sütun eklemek 1. Soluna yeni sütun eklemek istediğiniz sütunun başlığını ya da altına yeni satır eklemek istediğiniz satırın başlığını farenin sağ düğmesiyle tıklayın. 2. Kısayol menüsünden Ekle’yi tıklayın. Satır ya da sütunu silmek 1. Silmek istediğiniz satır ya da sütunu seçin. 2. Seçili alanı farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve kısayol menüsünden Sil’i seçin.

21 Temel Bilgi Teknolojileri 21 Excel 2007 Temel İşlemler Satır ya da sütunu gizlemek 1. Gizlemek istediğiniz satır ya da sütunu seçin. 2. Seçili alanda sütun ya da satır başlığını farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve kısayol menüsünden Gizle’yi seçin. Satır ya da sütunu göstermek 1. Göstermek istediğiniz sütunun solundaki sütun başlığını ya da satırın üstündeki satır başlığını tıklayın. 2. Shift (Üst sekme) tuşunu basılı tutun ve görünmesini istediğiniz satır ya da sütunun altındaki ya da sağındaki sütun ya da satır başlığını tıklayın. 3. Seçili alanı farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve kısayol menüsünden Göster’i seçin.

22 Temel Bilgi Teknolojileri 22 Veri Girme, Silme, Değiştirme Excel programında bir hücreye veri girmek için fare ile o hücre üzerine tıklayıp veriyi yazıp Enter tuşuna basmak yeterlidir. Bu veriler sayı, metin, tarih ya da formül olabilir Eğer hücre içine yazdığımız veri hücreye sığmıyorsa yanındaki hücreye taşmış gibi görünecektir. Fakat yanındaki hücre dolu ise verinin hepsi görünmeyecek, kesik bir görüntü oluşacaktır. Böyle bir durumda hücre boyutunu büyütmek verinin (yazının) hepsinin görünmesi için yeterli olacaktır. Veri silmek için ise istenen hücre seçilerek Delete tuşuna basılmalıdır. Eğer hücre içindeki veri değiştirmek isteniyorsa hücreye çift tıklanmalıdır. Bunun yanında hücreyi seçtikten sonra formül çubuğuna tıklayarak veriyi değiştirebilirsiniz.

23 Temel Bilgi Teknolojileri 23 Hücre Biçimlendirme Giriş sekmesinin Hücreler grubunda biçim düğmesinden en altta bulunan Hücreleri Biçimlendir menüsüyle hücremize sayısal, tarihsel, saat ya da kelime özelliklerini buradan dilediğimiz gibi değiştirebilmekteyiz. Hücre görünümü de buradan ayarlanabilir.

24 Temel Bilgi Teknolojileri 24 Koşullu Biçimlendirme Bazı durumlarda hücreleri içindeki verilere bağlı olarak biçimlendirmek isteyebiliriz. Bunun için Giriş sekmesinin Stiller grubunda Koşullu Biçimlendirme’yi seçip hücremize değişik renklendirme ve simgeler ve hücre içi değer grafikleri oluşturarak excel sayfamızı ve tablolarımızı zenginleştirebiliriz.

25 Temel Bilgi Teknolojileri 25 Otomatik Doldurma Hızlı veri girişi için Microsoft Excel'in otomatik olarak verileri tekrarlamasını sağlayabilir veya verileri otomatik olarak girebilirsiniz. Excel'in sayı, sayı ve metin birleşimi, tarih veya saat serilerini, otomatik olarak devam ettirebilir. Veri serilerini hemen doldurmak için hücreleri seçip doldurma tutamacını (dolgu tutamacı: Seçimin alt sağ köşesindeki küçük siyah kare. Dolgu tutamacının üzerine geldiğinizde, işaretçi siyah artı işaretine dönüşür.) sürükleyebilirsiniz.

26 Temel Bilgi Teknolojileri 26 Sıralama Tablomuzda ki veriler düzensiz bir şekilde yer alıyor olabilir. Bu kayıtları belli bir ölçüte göre sıralamak için “Veri  Sırala…” seçeneği kullanılır. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi önce sıralama yapılmak istenen veriler seçilir ve Giriş Sekmesinden Düzenle Grubu Sırala ve Filtre Uygula düğmesi tıklanıp, istenen ölçüt seçilir. Veri sekmesi altından da Sıralama ve filtreleme uygulanabilir. Yukarıdaki işlemde, Excel sıralama işlemini ilk sütuna, yani “NO” bilgilerinin bulunduğu sütuna göre yapacaktır. Eğer ölçüt olarak farklı bilgiler seçilmek isteniyorsa Sırala ve Filtre Uygula düğmesi tıklanıp, Özel Sırala seçilmelidir.

27 Temel Bilgi Teknolojileri 27 FİLTRE UYGULAMA Bazen tablomuzda yüzlerce hatta binlerce satır veri olabilir. Bu veriler üzerinde daha kolay çalışmak için verileri filtreleyebiliriz. Bu işlem için filtrelemek istediğimiz verilerimizin başlıkları seçtikten sonra; Giriş veya Veri sekmesinden Sırala ve Filtre Uygula düğmesi tıklanıp, açılan menüde Filtre seçilmelidir. Bu işlemden sonra tablomuzun ilk satırındaki hücrelerde ok işareti görülecektir. Ok işaretlerine tıklayarak verilerimizi filtreleyebiliriz.

28 Temel Bilgi Teknolojileri 28 Veri Doğrulama Excel’de veriler üzerinde çalıştığımızdan dolayı bazen verilerin doğruluğunu denetlemek isteriz. Bunun için; Doğrulanacak alan seçilir. Sonra “Veri” sekmesinden “Veri Doğrulama” düğmesi tıklanır. Veri doğrulama yapmak için ilk önce ayarların yapılması gerekir. Bunun için veri alanını ne ise ona uygun doğrulama ölçütü seçilmelidir. Geçersiz olan hücrelerin belirtilmesi için Girdi İletisi sekmesinde yer alan hücre seçildikten sonra girdi iletisini göster alanı işaretli olmalıdır. Geçersiz veri girişi bulunduğunda gösterilen mesaj “Hata Uyarısı” sekmesinde belirlenir. Bunun için; Öncelikle bir mesaj stili seçilir. (Dur, Uyarı, Bilgi) Daha sonra hata mesajı için bir başlık girilir. Son olarak da hata mesajının içeriği yazılır ve Tamam tıklanır.

29 Temel Bilgi Teknolojileri 29 VIII. Hafta Ders İçeriği Excel’de Formuller ve Fonksiyonlar

30 Temel Bilgi Teknolojileri 30 Excel Formüller Formüller, çalışma sayfanızdaki değerler üzerinde hesaplamalar yapmanızı sağlayan denklemlerdir. Bir formül, eşittir işareti (=) ile başlar. Örneğin aşağıdaki formül 3 ile 7’yi çarpar ve çarpıma 5 değerini ekler =5+3*7

31 Temel Bilgi Teknolojileri 31 Excel Formüller Formüller, hücrenin içine yazılabileceği gibi; hücre seçildikten sonra yukarıda kırmızı ile gösterilen formül kutusunun içine de yazılabilir.

32 Temel Bilgi Teknolojileri 32 Formüller, aşağıdakilerin biri veya birkaçının birleşimi ile de oluşturulabilirler: Fonksiyonlar Referanslar İşlemler Matematiksel (+, -, %,…) Karşılaştırma (,…) Mantıksal (VE, VEYA,…) Referans İşlemleri Sabitler Excel Formüller

33 Temel Bilgi Teknolojileri 33 Excel Başvurular Hücre Başvuruları: Hücrenin bulunduğu sütunun adıyla satır numarasının birleşiminden oluşur. Örnek: C5 Bağımlı Başvurular: Formülü içeren hücrenin ve formülün başvurduğu hücrenin konumlarıyla bağımlıdır. Örneğin C1 hücresine =A1+B1 formülünü yazdığımızda C1 hücresi A1 ile B1 hücrelerinin toplamını gösterecektir. Ancak C1 hücresini C2’ye kopyalarsak C2, A2 ile B2 hücrelerinin toplamını gösterecektir. Buna bağımlı başvuru denir. Mutlak Başvurular: Konumdan bağımsız olmak üzere kopyalanan hücrenin değerini alır. Yukarıdaki örnekte C1 hücresi =$A$1+$B$1 olarak girilmiş olsaydı C2 hücresi de A1 ile B1 hücrelerinin toplamını gösterecekti. Tanımlı Başvurular: Bazı durumlarda başvuracağımız hücrelere ad tanımlamak isteriz. Bu işlem Formüller sekmesi Tanımlı Adlar grubunda Ad Tanımla ile gerçekleşir. Daha önceden tanımlanmış adlara da Ad Yöneticisi’nden bakılabilir. Örnek olarak C20 ile C30 hücre aralığında öğrenci final notları girdisi bulunsun ve bu aralık için FinalNotları diye bir ad tanımlarsak buraya başvuru yapmak için iki yolumuz bulunur. ADSIZ ÖRNEKADI OLAN ÖRNEK (C20:C30)(FinalNotları)

34 Temel Bilgi Teknolojileri 34 Başvuru Kullanarak Formül Oluşturma Başvuru kullanarak formül oluşturmak için: Formülün yazılacağı hücreyi seçin Eşittir işaretini (=) koyun Başvuru kullanmak için başvuracağınız hücreyi seçin ya da hücrenin adını yazın ENTER’a basın. Yandaki örnekte mavi ile yazılmış olan B3 hücresi mavi dikdörtgen ile, yeşil ile yazılmış olan C3 hücresi ise yeşil dikdörtgen ile gösterilmektedir.

35 Temel Bilgi Teknolojileri 35 Bazı Formüller

36 Temel Bilgi Teknolojileri 36 Bazı Formüller

37 Temel Bilgi Teknolojileri 37 Bazı Formüller

38 Temel Bilgi Teknolojileri 38 YUVARLA işlevi sayıyı belirtilen basamak sayısına yuvarlar. Örneğin, A1 hücresi 23,7825 sayısını içeriyorsa ve bu değeri iki ondalık basamağa yuvarlamak istiyorsanız, şu formülü kullanın: =YUVARLA(A1, 2) Bu işlevin sonucu 23,78'dir. YUVARLA AŞAĞIYUVARLA ve YUKARIYUVARLA Bu işlevler sayıyı belirtilen basamak sayısına yukarı veya aşağı doğru yuvarlar. Örneğin, A1 hücresi 23,7825 sayısını içeriyorsa ve bu değeri bir ondalık basamağa yuvarlamak istiyorsanız, =YUKARIYUVARLA(A1, 1) İşlevinin sonucu 23,8'dir. =AŞAĞIYUVARLA(A1, 1) İşlevinin sonucu 23,7'dir.

39 Temel Bilgi Teknolojileri 39 Formüllerde İşlem Sırası

40 Temel Bilgi Teknolojileri 40 IX. Hafta Ders İçeriği DÜŞEYARA - YATAYARA fonksiyonları Excel’de Grafik Oluşturma Excel’e Dışarıdan Veri Alma

41 Temel Bilgi Teknolojileri 41 Düşeyara Tablo dizisinin ilk sütununda belirli bir değeri arar ve tablo dizisindeki başka bir sütundan aynı satır değerini döndürür. Yatayara DÜŞEYARA(bakılan_değer,tablo_dizisi,sütun_indis_sayısı,aralık_bak) Belirli bir değer için tablonun en üst satırını veya bir dizinin üst satırını arar ve belirlediğiniz tablo veya dizideki satır ile aynı sütundaki değeri verir. YATAYARA(bakılan_değer;tablo_dizisi;satır_indis_sayısı;aralık_bak) Bu fonksiyonlarda ilk değer aranan değer, ikincisi arama yapılan hücre dizisi, üçüncüsü aranan değer bulunduğunda kaçıncı sütun veya satır değerinin geri döndürüleceği, aralık_bak ise DOĞRU veya YANLIŞ değeri alabilen bir değişkendir. Bu alan DOĞRU olarak girilirse aranan değere en yakın değer bulunmuş olarak girilir. Eğer YANLIŞ ise tam olarak aynı değer aranır.

42 Temel Bilgi Teknolojileri 42 Daha Karmaşık Formüller Eğer daha karmaşık formüller yazacaksak, formülün yazılacağı hücreyi seçtikten sonra Fonksiyon Ekle tuşuna basmamız, açılan menüden kullanmak istediğimiz fonksiyonu seçmemiz, işlenecek değerleri girmemiz gerekmektedir. İşlenecek değer olarak hücre başvurusu yapılacaksa formül giriş ekranının argüman seçimi alanına excel sayfasından mouse yardımıyla hücreleri seçip eklemeli ve seçim işlemini bitirmeliyiz. İşlenecek değerler girildiğinde ise ENTER tuşuna basılmalıdır. Artık seçilen hücrede girmiş olduğumuz formülün sonucunu görebiliriz.

43 Temel Bilgi Teknolojileri 43 Başka Bir Çalışma Sayfasına Başvuru Excel’de başvurular hücrenin bulunduğu sütunun adıyla satır numarasının birleşiminden oluşur. Örnek: C5 Fakat bazı durumlarda aynı çalışma kitabında farklı bir çalışma sayfasındaki bir veriye erişip onu kullanmak isteyebiliriz. Bu gibi bir durumda direk başvuru adresi bulunduğumuz çalışma sayfasına yönlenir. Bir başka çalışma sayfasına başvurmak için o sayfanın adını belirtip bir ünlem işareti ile birlikte başvuru hücremizi belirtmeliyiz. Örnek: çalışma_sayfam!C5 Bu şekilde çalışma_sayfam isimli çalışma sayfasının C5 hücresindeki veri üstünde çalışabiliriz.

44 Temel Bilgi Teknolojileri 44

45 Temel Bilgi Teknolojileri 45

46 Temel Bilgi Teknolojileri 46

47 Temel Bilgi Teknolojileri 47

48 Temel Bilgi Teknolojileri 48 Metin’den Veri Alma

49 Temel Bilgi Teknolojileri 49 Metin’den Veri Alma İlk yapmamız gereken dosya türünü seçmek: Sınırlandırılmış: Dosya içindeki her bir satır bazı özel karakterlerle ayrılmıştır. Örnek; virgül, sekme gibi. Sabit genişlikli: Dosya içindeki her bir satırı oluşturan alanlar sabit genişliktedir. Bizim burada dosya yapımızın gereği sınırlandırılmışı seçmemiz gerekir. Çünkü her satır içerisindeki her alan virgülle ayrılmıştır. Eğer dosya içerisindeki her bir satırı almak yerine belli bir satırdan başlamak isterseniz o zaman veri alma başlangıç satırını arttırmalısınız. Veri ön izleme alanı dinamik bir alandır. Bir önceki adımda seçtiğimiz dosya burada gösterilir. Bundan sonraki adımlarda yapılacaklara bu dosyanın yapısına göre karar verilmelidir.

50 Temel Bilgi Teknolojileri 50 Metin’den Veri Alma Bir önceki ekranda sınırlandırılmışı seçtiyseniz 2. adım bu şekilde karşınıza çıkar. Burada ayırıcı seçmelisiniz. Varsayılan olarak seçilen ayırıcı sekmedir.

51 Temel Bilgi Teknolojileri 51 Metin’den Veri Alma Burada sütun veri biçimi seçilir. Eğer bir veri alanınız belli bir biçim içeriyorsa mesela tarih gibi o zaman önce sütunu seçip daha sonra sütun için seçtiğiniz veri biçimini işaretlemelisiniz.

52 Temel Bilgi Teknolojileri 52 Metin’den Veri Alma Burada veriyi eklemek istediğiniz yeri seçmelisiniz. Seçenekler; Varolan çalışma sayfası Yeni çalışma sayfası Daha sonra sayfa içerisinde eklemek istediğiniz yeri tıklatarak verinin başlangıç noktasını işaretlemelisiniz.

53 Temel Bilgi Teknolojileri 53 Excel 2007 Kısayol Tuşları F1 Microsoft Office Excel Yardımı görev bölmesini gösterir. CTRL+F1 tuşları şerit gösterir veya gizler. ALT+F1 geçerli aralıktaki verilerin grafiğini oluşturur. ALT+ÜST KARAKTER+F1 yeni çalışma sayfası ekler. F2 Etkin hücreyi düzenlemenizi sağlar ve ekleme noktasını hücre içeriğinin sonuna konumlandırır. Hücrede düzenleme kapalıyken ekleme noktasını Formül Çubuğu'na taşır. ÜST KARAKTER+F2 tuşları bir hücre yorumu ekler veya düzenler. CTRL+F2 tuşları Baskı Önizleme penceresini gösterir. F3 Ad Yapıştır iletişim kutusunu görüntüler. ÜST KARAKTER+F3 tuşları İşlev Ekle iletişim kutusunu gösterir. F4 Mümkünse en son komut veya eylemi tekrarlar. CTRL+F4 tuşları seçili çalışma kitabı penceresini kapatır. F5 Git iletişim kutusunu görüntüler. CTRL+F5 tuşları seçilen çalışma kitabı penceresinin pencere boyutunu eski haline getirir. F6 Çalışma sayfası, şerit ve Yakılaştırma denetimleri arasında geçiş yapar. Bölünen bir çalışma sayfasında(Görünüm menüsü, Bu Pencereyi Yönet, Bölmeleri Dondur, Pencereyi Böl komutu), F6 tuşu bölme ve şerit alanı arasında geçiş yaparken bölmeleri ayır seçeneği ekler. ÜST KARAKTER+6 tuşları çalışma sayfası,Yakılaştırma denetimleri, görev bölmesi ve şerit arasında geçiş yapar. CTRL+F6 tuşları, birden fazla çalışma kitabı penceresi açık olduğunda sonraki çalışma kitabı penceresine geçirir. F7 Etkin çalışma sayfasında veya seçilen aralıkta yazım denetimi yapmak için Yazım Denetimi iletişim kutusunu gösterir. CTRL+F7 tuşları, çalışma kitabı penceresi en büyük boyuta çıkarılmadığında çalışma kitabı penceresinde Taşı komutunu uygular. Pencereyi taşımak için ok tuşlarını kullanın ve işlem tamamlandığında ENTER veya iptal etmek için ESC tuşuna basın.

54 Temel Bilgi Teknolojileri 54 Excel 2007 Kısayol Tuşları F8 Genişletme modunu açar veya kapatır. Genişletme modunda, durum çubuğunda Genişletilmiş Seçim görüntülenir ve ok tuşları seçimi genişletir. ÜST KARAKTER+F8 tuşları bitişik olmayan bir hücreyi veya aralığı ok tuşlarını kullanarak seçilen hücrelere eklemenizi sağlar. CTRL+F8 tuşları, çalışma kitabı ekranı kaplamıyorsa, Boyut komutunu (çalışma kitabı penceresi için Denetim menüsünde) gerçekleştirir. ALT+F8 tuşları makro oluşturmak, çalıştırmak, düzenlemek veya silmek üzere Makro iletişim kutusunu gösterir. F9 Tüm açık çalışma kitaplarının tüm sayfalarını hesaplar. ÜST KARAKTER+F9 tuşları etkin çalışma sayfalarını hesaplar. CTRL+ALT+F9 tuşları tüm açık çalışma kitaplarının tüm çalışma sayfalarını, son hesaplamadan bu yana değişip değişmediklerinden bağımsız olarak hesaplar. CTRL+ALT+ÜST KARAKTER+ F9 tuşları, bağımlı formülleri yeniden denetler ve ardından tüm açık çalışma kitaplarının tüm hücrelerini, hesaplanması gerektiği belirtilmemiş hücrelerle birlikte hesaplar. CTRL+F9 tuşları çalışma kitabı penceresini simge durumuna küçültür. F10 Tuş ipuçlarını açar veya kapatır. ÜST KARAKTER+F10 tuşları seçilen öğeler için kısayol menülerini gösterir. ALT+ÜST KARAKTER+F10 tuşları akıllı etiketle ilgili menüyü veya iletiyi görüntüler. Birden çok akıllı etiket varsa, bir sonraki akıllı etikete geçirir ve ilgili menüyü veya iletiyi görüntüler. CTRL+F10 tuşları seçilen çalışma kitabı penceresinin ekranı kaplamasına ya da eski boyutuna dönmesini sağlar. F11 Geçerli aralıktaki verilerin grafiğini oluşturur. ÜST KARAKTER+F11 tuşları yeni çalışma sayfası ekler. ALT+F11 tuşları, Visual Basic for Applications (VBA) kullanarak makro oluşturabileceğiniz Microsoft Visual Basic Düzenleyicisi'ni çalıştırır. F12 Farklı Kaydet iletişim kutusunu görüntüler.


"1 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Ömer Faruk Yazıcı Adnan Menderes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları