Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 Tarama araştırmaları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 Tarama araştırmaları."— Sunum transkripti:

1 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 Tarama araştırmaları (TA) Çok sayıda katılımcının görüşlerinin ya da özelliklerinin belirlenmeye çalışıldığı araştırmalardır.

2 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 TA’nın özellikleri Tarama araştırmalarında genellikle çok sayıda kişiyi (evreni) temsil eden belli sayıda kişi seçilir ve veri toplama sürecince bu kişilerle yani örneklem üzerinde çalışılır. Bilgi toplama süreci farklı veri toplama aracı türleriyle sorulabilen sorulara verilen yanıtlara dayalıdır.

3 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 TA’nın Türleri (I) Tarama araştırmasının türleri kesitsel, boylamsal ve geçmişe dönüktür. Kesitsel araştırmalarda veri toplama süreci bir kez yürütülür. Geçmişe dönük araştırmalarda katılımcıların önceden yaşamış oldukları deneyimleriyle ilgili görüşleri araştırılır.

4 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 TA’nın Türleri (II) Boylamsal araştırmalarda denekler üzerinden bir den çok kez veri toplanır. Bu sayede deneklerin eğilimlerinin, bir grubun özelliklerinin ya da aynı katılımcıların özelliklerinin zamana bağlı değişimleri araştırılabilir. Dışarıya göre burada nasıl hissediyorsun?

5 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 TA’nın aşamaları Araştırmaya problemin belirlenmesi ile başlanır, Hedef kitle belirlenir, Verilerin nasıl toplanacağına karar verilir, Örneklem seçilir, Veri toplama veri toplama araçları hazırlanır, Veriler toplanır ve çözümlenip yorumlanarak sonuçlara ulaşılır. Araştırma raporlaştırılır.

6 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 TA’da evren ve örneklem seçimi Hedef kitle tanımlanır. Tanımı temsil edecek şekilde örneklem seçilir ve araştırma bu örneklem üzerinde yürütülür. Araştırma sonuçları hedef kitleye genellenir.

7 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 TA’da veri toplama - çözümleme Hem nicel hem de nitel veriler toplanabilir bunun için araştırmanın amacına uygun geçerli ve güvenilir her türlü veri toplama aracı kullanılabilir. Toplanan verilere uygun her türlü istatistik ya da içerik analizi yapılabilir.

8 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 TA’da iç ve dış geçerlik Denek kaybı, Verilerin toplandığı ortamın ve şartların katılımcıların samimi görüşlerini belirtmelerine olanak tanımaması, Veri toplayan kişinin ya da katılımcıların ölçme aracına aşırı alışmaları gibi nedenlerle araştırmanın iç ve dış geçerliği zarar görebilir.

9 Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 Sorularınız?


"Ş. Büyüköztürk, E Kılıç-Çakmak, Ö. E. AKGÜN, Ş. Karadeniz, F. Demirel. Bilimsel Araştırma Yöntemleri Kitabı Sunusudur. PegemA, 2008 Tarama araştırmaları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları