Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TRABLUSGARB SAVAŞI 1871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI ’nı karşılamak amacıyla SÖMÜRGECİLİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TRABLUSGARB SAVAŞI 1871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI ’nı karşılamak amacıyla SÖMÜRGECİLİK."— Sunum transkripti:

1 TRABLUSGARB SAVAŞI 1871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI ’nı karşılamak amacıyla SÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ ’ne başladı.

2 TRABLUSGARB SAVAŞI 1871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayıp, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI ’nı karşılamak amacıyla SÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ ‘ne başlayan İTALYA, ilk olarak AFRİKA KITASI ‘nın kuzeydoğusunda yer alan HABEŞİSTAN ‘ a asker çıkardı.

3 TRABLUSGARB SAVAŞI Habeşistan Halkı ’nın inanılmaz bir direniş göstermesi üzerine, İTALYANLAR hezimete uğradılar.

4 TRABLUSGARB SAVAŞI Hammadde Arayışı için, bu HABEŞİSTAN HEZİMETİ ‘ne rağmen SÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ ’ne devam eden İTALYA, 1911 ‘li yıllarda TRABLUSGARB ve BİNGAZİ ‘ ye göz dikmişti.

5 TRABLUSGARB SAVAŞI İTALYA ‘ nın TRABLUSGARB ve BİNGAZİ ‘ ye asker çıkarmak istemesinin nedenleri olarak; İTALYA’NIN HAMMADDE ve PAZAR ARAYIŞI BU BÖLGENİN SAHİBİ OLAN OSMANLI DEVLETİ ‘NİN,GÜÇSÜZ OLMASI BU BÖLGENİN SAHİBİ OLAN OSMANLI DEVLETİ ‘NİN,BURALARI HEM KARADAN HEM DE DENİZDEN SAVUNAMAYACAĞINA İNANMASI İTALYA’NIN SİYASİ BİRLİĞİ’Nİ TAMAMLAMASI İTALYA’NIN COĞRAFİ KONUM OLARAK, TAM TRABLUSGARB’IN KARŞISINDA BULUNMASI

6 TRABLUSGARB SAVAŞI İTALYANLAR, 1911 yılında TRABLUSGARB ‘a asker çıkardılar.

7 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLI DEVLETİ ‘nin MUSTAFA KEMAL ve Diğer Gönüllü Askerler aracılığı ile TRABLUSGARB BÖLGESİ , İTALYANLAR ‘a karşı savunulmaya çalışılmıştır.

8 TRABLUSGARB SAVAŞI İTALYANLAR, tüm uğraşlarına rağmen, TRABLUSGARB BÖLGESİ ‘ne giremediler

9 TRABLUSGARB SAVAŞI Buna karşın İTALYANLAR , OSMANLI DEVLETİ ‘ ni barışa zorlamak ve TRBLUSGARB BÖLGESİ ‘ ni, OSMANLILAR ‘- dan koparmak amacıyla EGE DENİZİ’ nde bulunan OSMANLI DEVLETİ ‘ne ait 12 EGE ADASI ‘na asker çıkardılar.Ayrıca,Çanakkale Boğazı ’nın da girişini gemilerle kapattılar.

10 TRABLUSGARB SAVAŞI Zor bir durumda kalan OSMANLI DEVLETİ, o yıllarda BALKANLAR’ da YUNANİSTAN, SİRBİSTAN,KARADAĞ ve BULGARİSTAN ‘ın bir araya gelerek OSMANLI DEVLETİ’ ne karşı bir savaş belirtisi ortaya çıkmıştı.

11 TRABLUSGARB SAVAŞI Zor bir durumda kalan OSMANLI DEVLETİ ‘ nin iki seçenek vardı.Ve bu seçeneklerden birini seçmek durumundaydı. BUNLAR; Ya, İtalyanlar ile birlikte Balkan Devletleri ile aynı anda iki ayrı noktada savaşa devam edecek Yada, İtalyanlar ile anlaşma imzalayarak, tüm gücünü Balkan Devletleri’ne yönlendirecek İDİ.

12 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLI DEVLETİ, TRABLUSGARB BÖLGESİ ‘nin OSMANLI DEVLETİ SINIRLARI ‘ndan çok uzak olması ve orayı savunacak gerekli donanmasının olmaması nedeniyle , İTALYANLAR ile anlaşma yoluna gitmiştir.

13 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLI DEVLETİ,1912 yılında İTALYANLAR ile UŞİ ANTLAŞMASI imzalayarak, tüm gücünü BALKANLAR ‘ a kaydırmıştır.

14 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLI DEVLETİ ile İTALYANLAR arasında imzalanan UŞİ ANTLAŞMASI göre; TRABLUSGARB ve BİNGAZİ, İTALYANLAR ‘ verilecekti ON İKİ EGE ADALARI, BALKAN SAVAŞLARI BOYUNCA İTALYANLAR ‘ DA KALACAKTI.

15 TRABLUSGARB SAVAŞI İTALYANLAR ile imzalanan UŞİ ANTLAŞMASI ile OSMANLI DEVLETİ ‘nin KUZEY AFRİKA DA Kİ SON TOPRAKLARI ELDEN ÇIKMIŞTIR. TRABLUSGARB SAVAŞI, MUSTAFA KEMAL ‘in İLK ASKERİ BAŞARISI ‘dır.


"TRABLUSGARB SAVAŞI 1871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI ’nı karşılamak amacıyla SÖMÜRGECİLİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları