Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TRABLUSGARB SAVAŞI 18711871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI İHTİYACI ’nı karşılamak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TRABLUSGARB SAVAŞI 18711871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI İHTİYACI ’nı karşılamak."— Sunum transkripti:

1 TRABLUSGARB SAVAŞI 18711871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI İHTİYACI ’nı karşılamak amacıyla SÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ FAALİYETİ ’ne başladı.

2 TRABLUSGARB SAVAŞI 18711871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayıp, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI İHTİYACI ’nı karşılamak amacıyla SÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ FAALİYETİ ‘ne başlayan İTALYA, İTALYA, ilk olarak AFRİKA KITASI KITASI ‘nın kuzeydoğusunda yer alan HABEŞİSTAN HABEŞİSTAN ‘ a asker çıkardı.

3 TRABLUSGARB SAVAŞI HabeşistanHabeşistan Halkı Halkı ’nın inanılmaz bir direniş göstermesi üzerine, İTALYANLAR İTALYANLAR hezimete uğradılar.

4 TRABLUSGARB SAVAŞI HammaddeHammadde Arayışı için, bu HABEŞİSTAN HEZİMETİ HEZİMETİ ‘ne rağmen SÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ FAALİYETİ ’ne devam eden İTALYA, İTALYA, 1911 1911 ‘li yıllarda TRABLUSGARB TRABLUSGARB ve BİNGAZİ BİNGAZİ ‘ ye göz dikmişti.

5 TRABLUSGARB SAVAŞI İTALYAİTALYA ‘ nın nın TRABLUSGARB TRABLUSGARB ve ve BİNGAZİ BİNGAZİ ‘ ye asker çıkarmak istemesinin nedenleri olarak; İTALYA’NINİTALYA’NIN HAMMADDE ve PAZAR ARAYIŞI BUBU BÖLGENİN SAHİBİ OLAN OSMANLI DEVLETİ ‘NİN,GÜÇSÜZ OLMASI BÖLGENİN SAHİBİ OLAN OSMANLI DEVLETİ ‘NİN,BURALARI HEM KARADAN HEM DE DENİZDEN SAVUNAMAYACAĞINA İNANMASI İTALYA’NINİTALYA’NIN SİYASİ BİRLİĞİ’Nİ TAMAMLAMASI COĞRAFİ KONUM OLARAK, TAM TRABLUSGARB’IN KARŞISINDA BULUNMASI

6 TRABLUSGARB SAVAŞI İTALYANLAR,İTALYANLAR, 1911 yılında TRABLUSGARB TRABLUSGARB ‘a asker çıkardılar.

7 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLIOSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ‘nin MUSTAFA KEMAL ve Diğer Gönüllü Askerler Askerler aracılığı ile TRABLUSGARB BÖLGESİ BÖLGESİ, İTALYANLAR İTALYANLAR ‘a karşı savunulmaya çalışılmıştır.

8 TRABLUSGARB SAVAŞI İTALYANLAR,İTALYANLAR, tüm uğraşlarına rağmen, TRABLUSGARB BÖLGESİ ‘ne ‘ne giremediler

9 TRABLUSGARB SAVAŞI BunaBuna karşın İTALYANLAR İTALYANLAR, OSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ‘ ni barışa zorlamak ve TRBLUSGARB BÖLGESİ BÖLGESİ ‘ ni, OSMANLILAR ‘- dan koparmak amacıyla EGE DENİZİ’ DENİZİ’ nde bulunan OSMANLI DEVLETİ ‘ne ‘ne ait ait 12 EGE ADASI ADASI ‘na asker çıkardılar.Ayrıca,Çanakkale Boğazı Boğazı ’nın da girişini gemilerle kapattılar.

10 TRABLUSGARB SAVAŞI ZorZor bir durumda kalan OSMANLI DEVLETİ, DEVLETİ, o yıllarda BALKANLAR’ BALKANLAR’ da YUNANİSTAN, SİRBİSTAN,KARADAĞ SİRBİSTAN,KARADAĞ ve BULGARİSTAN BULGARİSTAN ‘ın bir araya gelerek OSMANLI DEVLETİ’ DEVLETİ’ ne karşı bir savaş belirtisi ortaya çıkmıştı.

11 TRABLUSGARB SAVAŞI ZorZor bir durumda kalan OSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ‘ nin iki seçenek vardı.Ve bu seçeneklerden birini seçmek durumundaydı. Ya,Ya, İtalyanlar ile birlikte Balkan Devletleri ile aynı anda iki ayrı noktada savaşa devam edecek Yada,Yada, İtalyanlar ile anlaşma imzalayarak, tüm gücünü Balkan Devletleri’ne yönlendirecek İDİ.İDİ. BUNLAR;BUNLAR;

12 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLIOSMANLI DEVLETİ, DEVLETİ, TRABLUSGARB BÖLGESİ BÖLGESİ ‘nin OSMANLI DEVLETİ SINIRLARI SINIRLARI ‘ndan çok uzak olması ve orayı savunacak gerekli donanmasının olmaması nedeniyle, İTALYANLAR İTALYANLAR ile anlaşma yoluna gitmiştir.

13 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLIOSMANLI DEVLETİ,1912 DEVLETİ,1912 yılında yılında İTALYANLAR ile UŞİ ANTLAŞMASI ANTLAŞMASI imzalayarak, tüm gücünü BALKANLAR BALKANLAR ‘ a kaydırmıştır.

14 TRABLUSGARB SAVAŞI OSMANLIOSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ile İTALYANLAR İTALYANLAR arasında imzalanan imzalanan UŞİ ANTLAŞMASI ANTLAŞMASI göre; TRABLUSGARBTRABLUSGARB ve BİNGAZİ, İTALYANLAR İTALYANLAR ‘ verilecekti ONON İKİ EGE ADALARI, ADALARI, BALKAN SAVAŞLARI SAVAŞLARI BOYUNCA İTALYANLAR İTALYANLAR ‘ DA KALACAKTI.

15 TRABLUSGARB SAVAŞI ile imzalanan UŞİ ANTLAŞMASI ANTLAŞMASI ile OSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ‘nin KUZEY AFRİKA AFRİKA DA Kİ SON TOPRAKLARI ELDEN ÇIKMIŞTIR. TRABLUSGARBTRABLUSGARB SAVAŞI, MUSTAFA KEMAL KEMAL ‘in İLK ASKERİ BAŞARISI BAŞARISI ‘dır.


"TRABLUSGARB SAVAŞI 18711871 Yılında SİYASİ BİRLİĞİ BİRLİĞİ ’ni tamamlayan İTALYA, İTALYA, sanayinin ihtiyaç duyduğu HAMMADDE İHTİYACI İHTİYACI ’nı karşılamak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları