Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI"— Sunum transkripti:

1 ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

2 TOPLUMSAL GELİŞİM MERKEZİ (TOGEM)
MÜDÜR SALİH UZUN TOPLUMSAL GELİŞİM MERKEZİ (TOGEM) ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ KADIN SIĞINMA EVİ KÜP

3 Yetki, Görev ve Sorumluluklar
İlçe sınırlarında yaşayan korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç tüm birey ve gruplara ihtiyaç temelli ve toplum destekli hizmet sunmak, İlçede oturan ve okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim yardımı yapılması işlemlerini yürütmek, Halkın huzur, güven ve refah içerisinde hayatını sürdürebileceği bir geleceğin oluşması için gayret sarf etmek, birey ve gruplara sosyal hizmet veya yardımların ulaştırılmasında insan odaklı hareket etmeyi sağlamak,

4 TOPLUMSAL GELİŞİM MERKEZİ (TOGEM)
Toplumumuzda bir çok aile; sosyal, ekonomik, imkânları güçlü aile bağları ve yardımseverlik anlayışı ile ilçemizdeki yardıma muhtaç ihtiyaç sahibi birçok aileye giyecek, yakacak, eşya vb. çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Sorun toplumun içinde olan bu yardım anlayışını, var olan dinamiği ortaya çıkartılması, harekete geçirilmesidir. TOGEM buna rehber ve öncülük yapmaktadır. 2009 yılı içersinde; Kumanya yardımı: 411 adet Eşya Yardımı: adet Giyecek Yardımı: adet Et Yardımı : adet Kira Yardımı : 150 aileye Eğitim Yardımı : eğitim öğretim yılı için öğrenciye yardım yapılmıştır.

5 2005 yılında Toplumsal gelişim merkezinin başlattığı Gezici Anaokulu Projesi kapsamında Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve okul aile işbirliğini güçlendirmek için eğitime katılan çocukların velilerine çocuk gelişimi ve aile içi iletişimi desteklemek konusunda 2009 yılı içerisinde; Eğitim Öğretim Yılında Gezici Anaokullarının Faaliyete Geçtiği Bölgeler 1- Siteler İlköğretim Okulu (2 adet okul)-Yavuztürk Mh. 2- Abidin Gün İlköğretim Okulu - Bahçelievler Mh. 3- Çekmeköy Şehit Öğretmen İzzet Yüksel İlköğretim Okulu-Mimar Sinan Mh.  

6 Eğitim Öğretim yılında kalıcı anaokullarının faaliyete geçtiği bölgeler 1- Mimar Sinan - Mh.Hilmi Çelikoğlu İlköğretim Okulu (Adnan IŞIKYILDIZ) 2- Bulgurlu Mh.-Çağrıbey Anadolu Lisesi (Alaeddin YILDIRIM) 3- Güzeltepe Mh.- Fatih İlköğretim Okulu ( Alaeddin YILDIRIM) eğitim öğretim yılları arasında gezici anaokullarımızda toplam 900 çocuğumuz Togem’in ve hayırseverlerin katkılarıyla okul öncesi eğitim almıştır.

7 ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ
Üsküdar Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin amacı; Üsküdar sınırları içerisinde yaşayan yaş arası özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımıza eğitim vermektir. Ayrıca eğitime, danışmanlığa ihtiyaç duyduğu halde devlet tarafından özel eğitim giderleri karşılanmayan danışmanlık, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, sınır zeka, özgül öğrenme güçlüğü gibi tanılara hizmet vermektedir. ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ENGELLİLER KOORDİNASYON BİRİMİ BİZİM ÇOCUKLARIMIZ BİRİMİ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON BİRİMİ YAŞLILARA EVDE DESTEK BİRİMİ

8 Engelliler Koordinasyon Birimi
Engellilerin kanuni hak ve sorumlulukları alanında bilinçlendirilmesi ve danışmanlığı, engellilerin iş gücü piyasasına katılımları, mesleki hizmetleri, bir yerden bir yere gitmeleri için servis hizmetleri, tekerlekli sandalye ve diğer ihtiyaç duyulan malzemelerin temini gibi birçok alanda yaş sınırı olmadan Üsküdar sınırları içerisinde yaşayan engellilere hizmet verilmektedir. Belediyemizin Özürlüler ve Aileleri için çalışmaları ve amaçları; Özürlülerin fiziksel ve psiko - sosyal yapılarının toplumda serbestçe gelişmesine uygun ortam oluşturmak, Mesleki eğitimlerle özürlülerin iş gücü piyasasına katılımlarını sağlamak ve çeşitli desteklerle onların yarınlarını güvence altına almak, Belediyemiz Üsküdar da yaşayan Her tür engel grubundan insanı yaşam kalitesinin artması ve sosyal yaşama entegre olması için yaşadığı ortamda adaptasyonunu hedeflemektedir.

9 2009 yılı içinde; 345 kişinin yeni kayıtları kuruma yapıldı.
398 Özürlü vatandaşımızın ulaşımları sağlandı. 11 adet Akülü Tekerlekli Sandalye ihtiyaç sahiplerine teslime yapıldı. 106 AdetTekerlekli sandalye teslimi ihtiyaç sahiplerine yapıldı. 20 Adet WC’li Tekerlekli sandalye teslimi ihtiyaç sahiplerine yapıldı. 2100 Aktif kayıtlı Engellimize hizmetlerimiz devam etmektedir. 137 engelli vatandaşımızın Ev ziyaretleri yapılmıştır. 5 adet havalı hasta yatağı ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. 7 adet baston ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. 3510 kişi (engelli) vatandaşımız ile Ocak,Şubat,Mart,Nisan,Mayıs,Haziran, Temmuz,Ağustos,Eylül aylarında görüşmeler yapılıp sorunlarının giderilmesi konusunda yardımcı olundu. 1685 Kişiye Adet Hasta Bezi dağıtımı yapıldı.

10 SOSYAL ETKİNLİKLER tarihinde Güneşi Gördüm filmine 15 engellinin ulaşımı sağlandı İBB Ulaşılabilirlik toplantılarına katılım sağlandı Üsküdar da gerçekleşen Engelliler projeleri anlatıldı. Beyaz Ay derneğinin düzenlediği Nazan Öncel konserine 50 engellinin katılımı sağlandı Hasta Bezi Kullanımı Ve Yara Bakımı Hakkında Bilgilendirme toplantısı yapıldı (katılım 60 kişi) Omurilik Felçliler Derneğinde düzenlenen Engelliler haftası ve Anneler günü Etkinliğine katılım sağlandı (15 kişi) Belediyenin önündeki havuzlu parkta engelliler el sanatları sergisi düzenlendi (katılım 450 kişi) Atletizm Yarışmaları düzenlendi İstanbul genelinden 700 engellinin (değişik katogorilerde) katılımı ile gerçekleştirildi Rehberlik Araştırma Merkezi – Türkan Sabacı Görme Engeliler Okulu – Taylan Doğuer Otistik Çocuklar okulu ile birlikte Valide Bağ Korusunda piknik düzenlendi (katılım 400) Tekirdağ – Kumbağ Özürlüler Kampına 20 Engelli ile katılım sağlandı. Pazar 57 kişinin katılımı ile Çanakkale gezisi gerçekleştirildi Salı 15 kişinin katılımı ile Yüşa Tepesine ziyaret gerçekleştirildi Pazar 275 kişinin katılımı ile İftar Yemeği gerçekleştirildi Cuma 15 kişinin katılımı ile Eyüp Sultan camii ziyareti gerçekleştirildi

11 Bizim Çocuklarımız Birimi:
Sokakta çalışan çocukları tespit edip ailelerine şartlı destek vererek çocukların eğitimlerine devam etmeleri amacıyla kurulmuştur. Bu çocuklara yardımların yanı sıra sosyalleşmeleri amaçlı saz dersleri verilip belli aralıklarla geziler düzenlenmektedir. Tüm mahalle muhtarları ve ilçede bulunan ilköğretim okulları taranarak kriterlere uygun 50 çocuk tespiti yapıldı. Bu çocukların aileleriyle görüşüldü. Bu ailelere her ay gıda yardımı yapıldı.Ayrıca öğrencilerin okul masrafları karşılandı. Toplamda 50 çocuğumuzun 37’si bağlama kursu ve koro kursuna kayıt edilip ders verildi. Okullara devam imkanı sağlanıldı. Kursumuza gelen 37 öğrencimizin ailelerine ziyarette bulunuldu. Bilgi evleriyle irtibata geçilerek zayıf derslerde kurs imkanı sağlandı. Yılın her ayında 1kez olmak kaydıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Ramazanda ziyaretlerine gidildi.

12 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Birimi; Üsküdar Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kayıtlı çocuk sayısı 2009 Ocak – Eylül arası itibariyle 129’dur. Kurumumuz 2 psikolog, 2 pedagog, 1 eğitimci ve 2 grup eğitimcisiyle eğitim hizmetine devam etmektedir Üsküdar Belediyesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim alan 26 engelli çocuğumuz hafta içi Burhan Felek Spor Tesisleri’nde hafta sonu kurumumuzda engelliler spor antrenörü gözetiminde sportif rehabilitasyon çalışmalarına devam etmektedir.

13 Validebağ korusunda 80 kişi katılımıyla piknik gezisi, 23 Nisanda 250 kişi katılımıyla 23Nisan şenlikleri, Koşuyolu Rehabilitasyon Merkezi davetiyle 15 öğrencimize atlı terapi yapılmıştır. Hizmete Katılan Çocuk Sayısı 129 Bireysel Eğitim katılım sayısı 765 Grup Eğitimi katılım sayısı 374 Grup + Özel Eğitimi katılım sayısı 244 Sportif Rehabilitasyon katılım sayısı 239

14 Yaşlılara Evde Destek Birimi
Yalnız ya da eşi ile birlikte yaşayan, 60 yaş üstü yaşlılarımızın yalnızlıklarını bir nebze de olsa gidermek ve günlük yaşamda karşılaştıkları zorluklarda kendilerine yardımcı olup, yaşam kalitelerini arttırmak gayesiyle yola çıkmıştır. Bu bağlamda yaşlılarımıza gıda paketi, bez yardımı, doktor temini yapılmakta, belirli günlerde yemek, gezi gibi sosyal etkinlikler düzenlenmektedir. 2009 Yılı içerisinde; Sosyal tespiti ve değerlendirmesi yapılan yaşlı sayısı : 438 Dağıtılan gıda paketi : 480 paket Temizlenen ev sayısı: 98 ev Dağıtılan Hasta bezi: 194 paket Gezi ve etkinlikler: Emirgan gezisi, Anneler günü kutlama çayı, anneler günü ve babalar günü kutlama ziyaretleri, kandil ziyaretleri, ramazan ve bayram ziyaretleri Ayrıca alışverişte ve fatura ödemede yardımcı olundu, araç ve ambulans hizmeti verildi.

15 KADIN SIĞINMA EVİ İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü' nün genelgesinden yola çıkarak; toplumda fiziksel, sözel, ekonomik, duygusal ve cinsel istismara uğrayan kadınlarımıza (varsa çocukları ile birlikte) hukuki, psikolojik, ekonomik ve sosyal yönde sorunlarını çözmede yardımcı olmak, kadının kendine olan güvenini yeniden elde etmesi, kendine yetebilen üretken hale gelmesi mutlu ve sağlıklı bir yaşantı kurmasını desteklemektir. Üsküdar Kadın Sığınma Evi 18 kişilik yatak kapasitesine sahiptir yılı Ocak ayı itibariyle kuruma kabul edilenler 45 kadın ve 41 çocuk olmak üzere 86 kişidir. Bunlardan 6 aileye kurum ev açmıştır. 8 kadın ailesiyle barıştırılıp geri gönderilmiştir. 1 kadın baba evine geri dönmüştür. 2 kadın yatılı iş bulup ayrılmıştır.19 kadın kurumdan kendi isteğiyle ayrılmıştır. 3 kadın eşinin yerini tespit etmesi sebebiyle başka kuruma nakil edilmiştir. 2 kadın kurumun kurallarına uymadığı için çıkarılmıştır. Halen kurumda 4 kadın 3 çocuk 1 bebek kalmaktadır. Kadınlardan 1 i ev kurma aşamasındadır.

16 2009 Yılı içerisinde; Barodan hanımların boşanmaları ve çocuklarının velayetlerini almaları için avukat temin edildi. Evde kaldıkları süre içerisinde hanımların ve çocukların giyim, yemek ve her türlü özel ihtiyaçları karşılandı. Hanımlar iş bulmak, hastane, muhtarlık, çeşitli derneklere başvuru veya herhangi ihtiyaçları için dışarı çıktıklarında yol masrafları karşılandı. Kurumun işleyişini daha verimli hale getirmek için diğer kadın sığınma evleri ziyaret edildi. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. Çocukların okul kayıtları yapıldı, okul kıyafet ve ihtiyaçları temin edildi. Kırtasiye için belediyeden yardım alındı.Ayrıca ilköğretimde okuyan bir öğrencimiz için burs talebinde bulunuldu. Anne ve çocuklar için psikolojik tedavi yardımı alındı. Ayrıca diğer tedavi masrafları da karşılandı. Ev ve iş bulmalarına yardım edildi. Hanımlar için sosyal etkinlikler yapıldı. Hediyeler dağıtıldı. Ramazan Ayı’nda İftar davetlerine ve belediyenin düzenlendiği etkinliklerine katılındı. Ayrıca kurumda da iftarda misafirler ağırlandı. Hanımlara seminerler yapıldı.Ayrıca Üsküdar Müftülüğünden her hafta düzenli olarak dönüşümlü vaizeler kurumumuza gelmektedir.

17 Bayram ve okul kıyafetleri için çocuklar giydirildi .
Beşiktaş da Yahya Efendi ziyaret edildi.Akabinde Yıldız Parkında piknik yapıldı. Konukevindeki kalan hanımlara gönüllü dikiş hocası ve takı tasarım hocası temin edildi. Sağlık güvencesi olmayanlar için kaymakamlıkla irtibat kurularak yeşil kart çıkartıldı. Belediye'den, ev tutan hanımlar adına alınan yardımlarda öncelik sağlanması talep edildi. Resmi çevrelerden ve gönüllü hayır sahipleri kurumumuzu ziyaret ettiler.Bu ziyaretlerle evde kalan hanımlarımız için maddi ve manevi destek sağlandı. Kurumumuza başvuruda bulanan hanımlara kuruma alınmadan önce hizmet vermek üzere belediyemizden Kadın ve Aile Merkezi oluşturulması talep edildi. Sağlık problemlerinde çeşitli hastanelerden yararlanıldı. (Sağlık Ocağı, devlet hastaneleri, ve çeşitli özel hastaneler…). Valilikte kadın sığınma evleriyle ilgili olan toplantılara iki defa katılındı.

18 KÜP Amacımız; kadınların kalite kazandırılmış el ürünlerine gittikçe genişleyen pazar yerleri temin ederek, devamlı gelir ve iş imkânı oluşturmak, böylece kadınların, ailenin ve ülkenin ekonomik kalkınma çabalarına; eğitim, üretim ve pazarlama ile katkıda bulunmaktır. HEDEF KİTLESİ; Üretici veya destekçi olarak projeye katılmış tüm kadınlar. Kaynaklardan yararlanmada öncelikli olanlar: Kaliteli el ürünü üreten yoksul kadınlardır. 100 Ü.K ise tüm evraklarını(nufus cüzdan fotokopileri, ikametgâh fotoğraf) KÜP Ekibine teslim ederek ürün değerlendirme programlarına ve pazaryerlerine katılmaya hak kazanarak kesin kayıtlarını yaptırmışlardır. (80’i Üsküdar’lı ) Aynı dönemde 40 kez ürün değerlendirme programı tertiplenmiş, toplam 250 ürün değerlendirilerek etiketlenmiştir. 01 Ocak 2009 – 30 Eylül 2009 döneminde 100 Ü.K dönüşümlü olarak Pazartesi Bağlarbaşı, Perşembe Bulgurlu, Cuma Merkez, Pazar Örnek Pazarında satış yapma imkânı bulmuş ve toplam TL gelir elde etmişlerdir.


"ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANLIĞI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları