Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Staj Dosyasının Doldurulması Stajla İlgili Sıkça Sorulan Sorular …::: SUNUMUN İÇERİĞİ :::…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Staj Dosyasının Doldurulması Stajla İlgili Sıkça Sorulan Sorular …::: SUNUMUN İÇERİĞİ :::…"— Sunum transkripti:

1

2 Staj Dosyasının Doldurulması Stajla İlgili Sıkça Sorulan Sorular …::: SUNUMUN İÇERİĞİ :::…

3 2.Bölüm İş Dosyasının (Staj Defteri) Doldurulması

4 AHMET ÖZDEMİR BİLİŞİM BÖLÜMÜ Web. Tas. Prg. 12/D 4587 Hüseyin Fahriye 12.01.1991 MERSİN 0 rh + AKDENİZ /MERSİN KAZANLI MAH. 1111111 İZMİR MENEMEN CUMHURİYET 18 0001 0124 8568 AKDENİZ MERSİN 9 1991 15.09.2014 AKDENİZ– MERSİN ABDÜLKADİR PERŞEMBE VAKFI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ TANITMA KARTI Bu bölümde kişisel kimlik bilgilerimizi nüfüs cüzdanınızdaki bilgilere göre, adres ve iletişim bilgilerimizi doldurmamız gerekmektedir. Staja başlama tarihi bilgilerimizi doğru bir şekilde doldurmamız gerekmektedir. Bu bilgiler okulunuzdaki koordinatör müdür yrd. tarafından onaylanıp mühürlenecektir.

5 …..Anadolu Meslek Ve Meslek Lisesi 11-A2013 Ali YILDIZ Hüseyin Yıldız 0(212) 6596999 Güncel bil. AŞ. Ltd. Tahtakale Mah. Makber Sok. NO:46/A İST Güncel Bil. AŞ. Ltd. 0(212)2569894 VELİ İZİN DİLEKÇESİ Bu belge öğrencinin velisi tarafından doldurulup imzalanacaktır. İşletmenin bilgileri ile öğrencinin iletişim bilgileri bu bölümde yer alacaktır. Bu belge doldurulduktan sonra öğrenci velisinden izin almış sayılacaktır. Bilgisayar teknik servisi bakım ve onarım hizmetleri

6 AHMET ÖZDEMİR 33344 Hüseyin Remziye İzmir 16.01.1991 2013 12/F Bilişim Tek. Web 2014-2015 15.09.2014 İstiklal Mh. Mak. Sk. No:4/1 İzmir Menemen Cumhuriyet Mah 18 0001 0124 Hüseyin Yıldız Baba İstiklal Mh. MSk. No:4/1 0324………… a@hotmail.com ABDÜLKADİR PERŞEMBE VAKFI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ Güncel Bilgisayar Aş. Ltd İstiklal Mh. Makber Sk No:46/1 0324 ………… 0324 …………. tarik@guncelbilg.com Bilg. Teknik Servis 06 15 Tarık Çetin STAJ SÖZLEŞMESİ Bu belge öğrencinin çalışacağı işletme ile okul arasında öğrencinin staj yapacağını gösteren sözleşmedir. Bir kopyası okulda bir kopyası işletmede bir kopyasıda veli de kalacak şekilde mühürlenip / kaşeletilecektir imzalanacaktır. Sözleşmeler kapalı zarf ile öğrenciler tarafından okula getirilecektir.

7 AHMET ÖZDEMİR ABDÜLKADİR PERŞEMBE VAKFI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2013 12-f BİLİŞİM BÖLÜMÜ Web. Tas. Prg. Güncel Bilgisayar AŞ. Ltd. İstiklal Mah. Makber Sok. NO:46/A Mersin www.guncelbilg.com info@guncelbilg.com ÖĞRENCİ İŞ DOSYASI Bu belgedeki bilgiler öğrenci iş dosyasını hazırlayan öğrencinin çalıştığı işletmenin, işletmede ondan sorumlu olan usta eğiticinin ve koordinatör öğretmenin bilgilerinin yer aldığı kapak sayfasıdır. Yunus KULAK Tarık ÇETİN 2014-2015

8 İş Yaprakları: Staj dosyasının bu bölümü Meslek liselerinin her bölümünde Sene başında verilecek yıllık plan doğrultusunda doldurulacaktır. Her sayfa 1 haftayı (3 günü) temsil edecektir. Defterdeki sayfaların yetersiz olması durumunda boş sayfalardan fotokopi çekilerek doldurulabilir. Dosya ile birlikte teslim edilir. Planda verilmiş olan konular işletmelerde belli tarih ve saatler de uygulanacak ve usta öğreticinin kontrolünde otlandırılacaktır. Burada meslek lisesinin her bölümü farklı değerlendirme kriterleri kullana bilirler. Burada alınmış notlar öğrencinin ders notu olarak (işletmede beceri eğitimi dersi) karneye geçecektir. Hazırlanan her sayfa usta eğitici ve koordinatör öğretmen tarafından imzalanıp onaylanacaktır aksi halde bu sayfaların hiçbir hükmü olmayacaktır. Değerlendirme kriterlerinin toplamı 100 puan üzerinden olacaktır. Örneğin bu İş yaprağındaki değerlendirme kriterleri şunlardır. - Elektrostatik bileziği takılması (20 Puan) - Termal Macunun Sürülmesi(20 Puan) - İşlemcinin Montajı(20 Puan) - Fanının ve Soğutucunun Montajı(20 Puan) - Verilen İşin Zamanında Yapılması(20 Puan) -TOPLAM(100 Puan)

9 İş Yapraklarının (Temrin) Doldurulması

10 Ahmet ÖZDEMİR 12-F 2013 BİLİŞİM BÖLÜMÜ Web. Tas. Prg. Güncel Bilgisayar. AŞ. Ltd. 13.10.08 Sistem Kurulumu 13.0016.00 Tamamlandı. 21.10.08 TV Kart Kurulumu 13.00 16.00 Tamamlandı. GÜNLÜK İŞ VE İŞLEMLERİ TAKİP FORMU Bu bölümdeki bilgiler iş yapraklarındaki notlar ve tarihler göz önünde bulundurularak doldurulacaktır. Dönem sonunda veya koordinatör öğretmenin her talebinde okula getirilecektir.

11 ……….. Meslek Lisesi 2014-2015 Güncel Bilgisayar. AŞ. Ltd. 1Ahmet ÖZDEMİR Bil./Web 90 85 70 Güz Dönemi İşletmede Beceri Eğitimi Dersi info@guncelbilg.com 90 80 82 Dört4

12 Dönem Not Fişi: Staj dosyasının bu bölümünde iş yapraklarından (temrin) alınan notlar ve bunların ortalamaları gösterilmiş olan alanlara rakam ve yazı ile yazılacaktır. Yazılmış olan bu notlar işletmede görevli olan kişiler (Usta Eğitici/Öğretici ve İşletme Yetkilisi tarafından imzalanacaktır. Daha önceden duyurulan tarihte bu belge okul idaresine (Koordinatör Md. Yrd.) kapalı zarf içerisinde getirilecektir. Bu evrakların uygunluğu okul idaresi tarafından onaylanarak öğrencinin İşletmede Beceri Eğitimi (Staj) dersi notu olarak kayıt edilecektir. Bu işlemler iki dönem için ayrı ayrı yapılacaktır. (Güz Dönemi ve Bahar Dönemi)

13 …………… MESLEK LİSESİ Ali YILDIZ Güncel Bil. AŞ. Ltd. İstiklal. Makber Sok. NO:46/A MERSİN. 012336566 tayfun@guncelbilg.com EKİM 31 10 14 2013 Bil./Web + + + + + + + + + + İ H T + + 2

14 Aylık Devam ve Devamsızlık Bildirimi : Bu belge öğrencinin işletmede (staj yeri) devamsızlık yapıp yapmadığını göstermek amacı ile düzenlenmiştir. Belge işletmede öğrenciden sorumlu olan usta eğitici/öğretici tarafından doldurulacak ve imzalanacaktır. Kapalı bir zarf içerisinde her ay bitiminde okula getirilecektir. Buradaki bilgilere bakılarak öğrencinin devamsızlık günleri belirlenecektir. Örnekte, öğrencinin geldiği günler (+) ile gösterilmiştir. Devamsız olduğu günler ise izinli (İ), hasta (H), Resmi Tatil (T) harfleri ile gösterilmiştir. Bu kodlar sayfanın sağ alt köşesinde bulunmaktadır. Örnekte, üç gün işaretlenmiş diğer günler ise boş bırakılmıştır. Bunun nedeni sayfanın üst tarafında olan ve ayın günlerini ifade eden rakamlarda öğrencinin işletmede, diğer günlerde ise okulda yada hafta sonu tatillinde olmasıdır. Birden fazla öğrencinin aynı işletmede olması durumunda sol tarafta bulunan isim bölümüne numarası ve alanı ile birlikte eklenecektir. Öğrenci raporlu ise mutlaka öncelikli olarak işetmeye, ikinci olarak koordinatör öğretmenine haber ve bilgi vermek zorundadır. Raporlu ise rapor belgesinin bir fotokopisini işletmeye, birtanesini okula birtanesini de mutlaka koordinatör öğretmenine vermelidir. Eğer öğrenci izin almak istiyorsa staj defterinde izin belgesini önce velisine, sonra işletmeye ve en son olarakta okul müdürlüğüne imzalatıp birini koordinatör öğretmenine birini okul idaresine, birine de mutlaka işletmeye bırakması gerekmektedir.

15 3.Bölüm Staj ile ilgili sıkça sorulan sorular

16 Sıkça Sorulan Sorular Staj zorunlumu? Stajda bize yardımcı olacak kişiler var mı? Hafta sonları ve resmi tatilde çalışacak mıyız? Sigortamız olacak mı? Haftada kaç gün ve hangi saatler arası çalışacağız? Stajda para alacak mıyız,Alırsak ne kadar alacağız? Staj imkanı branşımıza göre olacak mı? Staj yaptıktan sonra orada kalabiliyor muyuz?

17 Staj zorunlumudur? Tüm meslek liselerinde eğitim alan öğrencilerin staj yapmaları zorunludur. Staj genellikle son sınıfta 3 iş günü olacak şekilde düzenlenmektedir.

18 Stajda bize yardımcı olacak kişiler var mı? Staj da öğrencilere başta staj koordinatörü(genellikle atölye öğretmenlerinden şeçilir.)Bunun dışında işletmede bulunan usta eğitici/öğretici öğrenciye staj yaptıgı süre boyunca yardımcı olacaklardır.

19 Hafta sonları ve resmi tatilde çalışacak mıyız? Hafta sonları ve resmi tatiller de stajyerler işletmelerde çalışmak mecburiyetinde değillerdir.

20 Sigortamız olacak mı? 3308 sayılı kanuna göre öğrenciler iş yerlerinde meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı sigortalanacaktır. Sigorta primlerimleri milli eğitim bakanlığı tarafından ödenecektir.

21 Haftada kaç gün ve hangi saatler arası çalışacağız? Çalışma günleri haftaiçi 3 iş günü ve resmi çalışma saatleri olan 08:30 – 17:30’dur.

22 Stajda para alacak mıyız, alırsak ne kadar alacağız? Stajda çalışan her öğrenci işletmede çalıştığı süre boyunca 20 den fazla personel çalıştıran yerlerde asgari maaşın net %30 dan az olmamak üzere 20 den az personel çalıştıran yerlerde ise asgari maaşın net %15 inden az olmamak üzere maaş alacaklardır.Çalıştıkları dönemde asgari maaşa gelecek her türlü zam öğrencilerin maaşlarına yansıtılacaklardır.

23 Staj yeri branşımıza göre olacak mı? ö ğrencilerin okulda almış oldukları teorik ve pratik eğitimleri pekiştire- bilmek için mutlaka kendi alan ve dallarına uygun işletmelerde staj yapmaları gerekmektedir.

24 Staj yaptıktan sonra orada kalabiliyor muyuz? Bu tamamen işletme ile öğrenci arasında bulunan bir durumdur. Eğer öğrenci staj dönemi boyunca işletmede gerekli performansı sağlarsa işletmeler bu genç personeli istihdam etmekte herhangi bir sakınca görmezler.


"Staj Dosyasının Doldurulması Stajla İlgili Sıkça Sorulan Sorular …::: SUNUMUN İÇERİĞİ :::…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları