Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAMİLELİK DÖNEMİ SONRASI PROBLEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAMİLELİK DÖNEMİ SONRASI PROBLEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 HAMİLELİK DÖNEMİ SONRASI PROBLEMLERİ
PSK. Enise Akgül Tuzla Psikolojik Danışma Merkezi

2 HOŞGELDİN BEBEK! YENİ HAYATIMIZA BİR GÖZ ATALIM

3 YENİ ANNE VE YAŞADIKLARI
Psikolojik Sorunlar Fizyolojik Sorunlar Eş ile İlgili Sorunlar

4 Doğum bir kadının hayatında yaşadığı en büyük değişikliklerden biri
Doğum bir kadının hayatında yaşadığı en büyük değişikliklerden biri. Sadece yeni bir bebek dünyaya gelmiyor, annenin de dünyası büyük ölçüde değişiyor. Bir yanda; kendinden bir parçaya, onun yardımına bakımına muhtaç küçücük bir canlıya hayat vermenin keyfi, bir yanda hayatında olabileceğini düşündüğü değişikliklerin verdiği hüzün...

5 Doğumdan sonraki ilk iki üç gün anne için gerek duygusal gerek de fiziksel olarak oldukça yoğun geçmektedir. Hastaneden eve dönen anneyi; sevincin, mutluluğun yanında ve belki de onlardan da yoğun olarak korku, kaygı, endişe, çaresizlik, ne yapacağını bilememe gibi duygular karşılamaktadır kapıda. Özellikle hamilelik istenmeden gelişmişse, evlilikte bazı sorunlar varsa, bebekte anne karnındayken veya doğum sırasında – sonrasında bir sorun yaşanmışsa, anneye destek olacak kişiler yoksa veya yetersizse işler daha da zorlaşmaktadır.

6 Bebek her ağladığında bir telaş almaktadır anneyi:
“Ne istiyor anlayamıyorum?”, “Onu nasıl susturabilirim?” , “İyi bir anne olmayı başarabilecek miyim?” Gibi duygularla kendini yetersiz, çaresiz hisseden anne bir yandan da “Bundan sonra ki hayatım nasıl olacak?” , “Kendime hiç vakit ayıramayacak mıyım?” , “Süt veren bir inek gibi hissediyorum kendimi.” , “Bütün gün nasıl geçiyor anlamıyorum?” , “Benim başka işim yok mu?”

7 Yeni annenin kafası çok karışıktır,
Sık sık gözleri dolmaktadır, Çok halsiz ve bitkindir, Dikkatini bir türlü toplayamaz, Derin derin iç çeker, Vücudunda ki her noktanın ağrıdığını hissetmektedir.

8 Doğum sonrası hüzün olarak adlandırılan bu durum normal olarak kabul edilmektedir.
Zaman zaman hormonlar, biraz genetik, biraz da pisikososyal nedenlerden söz edilmektedir. Bir hafta – on gün içinde annemiz bebeğine ve yeni ortamına uyum sağlamaya başlayacak, nasıl davranması gerektiğini yavaş yavaş öğrenecektir.

9 DOĞUM SONRASI HÜZNÜ VE DEPRESYONUNUN NEDENLERİ
Kadın anne olduğunda; öncelikle annesiyle yaşadıklarını tekrar gözden geçirecek ve kendine annelik rolü benimsemeye çalışacaktır. Evliliklerinde sorun yaşayan ve bu sorunlarla baş etmekte güçlük çeken kadın; anne olduğunda sorunlar daha da katlanmış olarak karşısına çıkacak ve baş etmek neredeyse olanaksız hale gelebilecektir .

10 Annelik konusunda deneyimi olmayan kadınlar için ilk dönemlerde yakınlarından alacakları desteğin önemi çok büyüktür. Hamileliği zor geçiren veya düşük tehdidi yaşayan veya zorlukla hamile kalmış anneler sahip oldukları bebeklerini her an kaybedebileceklerini düşünerek gergin, kaygılı, telaşlı olabilirler.

11 Doğuma yakın bir dönemde, doğum sırasında yada hemen sonrasında yaşamında olumsuz değişiklikler (iş kaybı, para kaybı, yakınlarının hastalığı v.b.) yaşayan annelerin uyum sağlama becerilerinde azalmalar olabilmekte, depresyon bu kişilerde daha sık görülebilmektedir.

12 Doğum sonrası depresyona girme olasılığı, geçmişte depresyon gibi bir psikiyatrik hastalık yaşayanlarda veya ailesinde böyle bir hastalık olanlarda daha fazladır.

13 2 ay sonra halen: Anne yoğun bir sıkıntı, endişe içindedir, sürekli gözü yaşlı Canı hiçbir şey yapmak istemez, hatta bebeğine bakma bile çok zor gelmekte, bu nedenle de kendini suçlu hissetmekte Çok iştahsızdır, emzirdiği halde kilo vermekte İyi bir anne olamayacağını düşünerek umutsuzluğa kapılmakta Kendini oldukça beceriksiz ve yetersiz hissetmekte Dikkatini bir türlü toplayamamakta Sürekli yorgun ve halsiz Uyku düzeni de bozuk Zaman zaman bebeğini istemediğini, ondan bıktığını düşünmekte, bu düşüncelerinden dolayı kendinden utanmakta, kendini ayıplamakta Yaşamdan bıktığını ölmek istediğini düşündüğü anlar bile olabilmekte İSE…

14 Bu durumda: Hamilelik Depresyonu tanısı konur.
Mutlaka uzamana baş vurulmalıdır. Yaklaşık 3 ayda sonuç alınır.

15 Doğum sonrası hüznü doğumdan 7-10 gün sonra ortaya çıkar. annelerin %50-%70 inde görülür. Doğum sonrası depresyonu Doğumdan itibaren yaşanan sıkıntılar ay devam eder. Kadınların %15’inde görülür.

16 FİZYOLOJİK SORUNLAR İlk dönemde dikişler Emzirme problemleri
Hormonal değişimler Hamilelikten kalan kilolar Hamilelik kaynaklı varis ve çatlaklar

17 Anne psikolojisi anne sütünün kalitesini etkiler.
1 emzirme 1 saat tenis oynamaya bedeldir. Sık aralıklarla uygun beslenme programı Değişen hormonlar duygu durumunda iniş çıkışa neden olur.

18 Eşle İlişkiler Yeni Düzen: 2 yaklaşım: - İyi geçinen eşler
- İlişkileri kötü olan eşler

19 ANNEYE YARDIM Lohusalık döneminde, anlayışlı, yalnız bırakmayan, tecrübeli, destek olan bir yetişkin. Eş ilişkilerinin yeni bebekle birlikte yeniden şekillenmesinde esneklik Ortaya çıkabilecek olan duygusal sıkıntılarla ilgili önceden bilgilendirme, bunların geçici olacağı telkini

20 BİR DAHA Kİ SEMİNERDE GÖRÜŞMEK ÜZERE
HOŞÇAKALIN…


"HAMİLELİK DÖNEMİ SONRASI PROBLEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları