Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGENLİK DÖNEMİ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGENLİK DÖNEMİ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ"— Sunum transkripti:

1 ERGENLİK DÖNEMİ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ

2 TEK SES KURALI!

3 Grup üyelerinden birisi konuşurken diğer grup üyelerinin konuşan grup üyesini etkin bir şekilde dinlemesidir.

4 ERGENLİKTE GELİŞİM VE DEĞİŞİM

5 İnsanın doğumundan ölümüne kadar olan yaşam süresi değişik evrelere ayrılmıştır.
Bebeklik Çocukluk Ergenlik Yetişkinlik Yaşlılık Ergenlik dönemi yaş arasını kapsayan bir dönemi ifade etmektedir.

6 ERGENLİK NEDİR?

7 Aşağıdaki soruları kendinize sordunuz mu?
Neden böyle sakarca davranıyorum? Niye elimi kolumu koyacak yer bulamıyorum, bu heyecan nedir? Niçin vücudum tanıyamayacağım kadar hızlı değişiyor? Neden sesimi kontrol edemiyorum? Duygularımın böyle sık sık değişmesinin nedeni ne Kendimi tanıyor muyum?

8 ERGENLİK NEDİR? Ergenlik dönemi, biyolojik, psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın yer aldığı çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir.

9 Ergenlik her bireyde farklılık gösterse de genellikle kızlarda 10-14, erkeklerde yaşları arasında başlar.

10 Ergenlik dönemi insan hayatının şekillenmesini sağlayan en önemli dönemdir. Bireysel sorunların ortaya çıktığı ve bu sorunların sosyal ilişkilerle ilgili sorunlara dönüştüğü, aileyi ve toplumu etkileye bilen bir dönem olması sebebiyle ergenlerin doğru bilgilendirilmesi büyük önem arz etmektedir.

11 ERGENLİKTE NELER DEĞİŞİR ?

12 Ergenlik döneminde fiziksel değişimin yanında, sosyal ilişkilerde ve psikolojik olarak bir değişim ve gelişim yaşanır. Bu gelişim ve değişimler kızlarda ve erkeklerde farklılık gösterir.

13 FİZİKSEL-BEDENSEL DEĞİŞİMLER

14 FİZİKSEL-BEDENSEL GELİŞİM
Ergenlik döneminin tüm aşamaları ve olayları bütün bireylerde aynı sırayı izlemekle birlikte  zamanlaması bireyden bireye büyük farklılık gösterebilir. Ortalama olarak kızlar ,erkeklerden 1,5-2 yaş önce buluğa girerler ve ergenlik dönemi aşağı yukarı altı yıl sürer.

15 FİZİKSEL DEĞİŞİMİN EN ÖNEMLİ HABERCİSİ BOY UZAMASIDIR.
FİZİKSEL-BEDENSEL GELİŞİM FİZİKSEL DEĞİŞİMİN EN ÖNEMLİ HABERCİSİ BOY UZAMASIDIR. Tüm ergenlik dönemi boyunca kızlar cm erkekler ise cm uzar.

16 FİZİKSEL-BEDENSEL GELİŞİM
Kızlar ergenliğe erkeklerden daha önce girdikleri için erkeklerden daha uzundurlar. Erkekler, 14 yaş civarında kızlara ulaşırlar ve onları geçerler. Aynı zamanda, yaşları arasında kızlar erkeklerden daha ağırdır.

17 ERGENLİK DÖNEMİ GÖRÜLEN FİZİKSEL SORUNLARI
Tüylenme ve sivilcelenmeler Sakallar Sesin çatallanma ve çatlaması

18 ERKEN ERGENLİĞE GİRMEK İLE GEÇ GİRMEK NE GİBİ BİR SORUN OLUŞTURABİLİR?

19 ERGENİN GELİŞİM GÖREVLERİ
Sağlıklı bir yetişkin olabilmesi için ergenin bu dönemde başarması gereken gelişim görevleri vardır: Cinsel rolünü kabullenme ve bu role uygun davranış örüntüleri geliştirebilme. Duygusal bağımsızlığını kazanma ve kendisiyle ilgili önemli kararları kendi başına verebilme. Yaşdaş dünyası içinde kabul görme ve arkadaşlık, işbirliği, liderlik yeteneklerini geliştirebilme.

20 Çatışan değerleri uzlaştırma ve kendi yaşına özgü bir yaşam felsefesi geliştirebilme.
Meslek seçimi için gerekli ön hazırlıkları yapma ve kendine en uygun olan mesleği seçebilme. Özkimliğine ulaşma ve bunu kabullenme. Bu görevlerdeki başarı ya da başarısızlık geniş ölçüde yetişkinlikteki uyumu ve başarıyı etkiler.

21 Genç-aile sorunları her dönemde yaşanır ve yaşanacaktır
Genç-aile sorunları her dönemde yaşanır ve yaşanacaktır. Aşağıdaki yazı bir Sümer tabletinde bulunmuştur. Bu sorunlar yeni değildir. “Artık büyü. Okuluna git. Sokaklarda aşağı yukarı dolaşma. Sen sabah akşam bana eziyet ediyorsun. Sabah akşam eğlence uğruna zamanını boşa harcıyorsun.” Sümer Tableti

22 DUYGUSAL-BİLİŞSEL GELİŞİM VE DEĞİŞİMLER

23 ERGENLİKTE YAŞANAN DUYGUSAL DEĞİŞİMLER
Kendine Güvensizlik Duyguların Yoğunluğunda Artış Mahcubiyet ve Çekingenlik Aşırı Hayal Kurma Tedirgin ve Huzursuz Olma Yalnız Kalma İsteği Çalışmaya Karşı İsteksizlik Çabuk Heyecanlanma Otoriteye karşı direniş Alınganlık

24 Ergenlik Döneminde En Sık Rastlanan Duygusal Sorunlar

25 KORKU Ergenler için özellikle bilinmeyen şeyler korkunun doğmasına temel nedendir. Ergenin ilgilendiği faaliyetlerin sonucunu kestirememesi de korkuya neden olabilir.

26 ENDİŞE Gerçek nedenden çok, hayali nedenlerden oluşan korku tipleridir. Korkulan durumun zihinsel düzeyde prova edilerek yinelenmesi, endişenin en büyük karakteristiğidir. Bedensel olgunlukla birlikte, endişelerin de farklılık gösterdiği dikkatimizi çeker. Orta ve lise öğrencileri özellikle çeşitli okul sorunları hakkında endişe duyarlar. Dış görünüş ve arkadaşları arasında popüler olmama, endişe yaratan diğer konulardır.

27 ÖFKE Ergenlik döneminde öfkeye neden olan uyarımlar genellikle sosyal kaynaklıdır. Ergeni öfkelendiren konular şunlardı   -Alay edildiğinde, gülünç düşürüldüğünde     -Tenkit edildiğinde, azarlandığında -Haksız yere cezalandırıldığında     -İnsanlar ona hükmetmeye başladığında     -İşleri ters gittiğinde     -Özel eşyaları, kardeşleri ya da ana babası tarafından habersizce alındığında gençler öfkelenir.

28 SEVGİ Ergenlikte sevgi, hoş ilişkiler kurabilen, kendini seven ve güven veren kişilere yönelmiştir. Aile üyeleriyle olan bağı azalmış ve arkadaşlarıyla olan bağı artmıştır. Ergenin sevdiği kişi adedi azdır. Bu nedenle sevgisi çok kuvvetlidir. Bir kişiye delicesine bağlanma, kısa süre sonra bu duyguyu yitirme sıkça görülen olaylardır.

29 ERGENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR

30 ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ (Doğru Arkadaş Seçimi)
Duygusal olarak belki de en çok etkilendiğiniz konulardan biri de arkadaşlarınıza “ Hayır” diyememek olabilir

31 Eğer arkadaşınıza “Hayır” dediğinizde sizden uzaklaşıyorsa gerçekten arkadaşınız mı?
Yaptıklarının yanlış olduğunu düşündüğünüz birine “Hayır” diyerek ona ne yaptığını düşünme şansı veriyor olabilirsiniz. Teklifler, öneriler cevap hakkını ve sorumluluğunu bize verirler. “Evet” cevabını almak için soruluyor ise bu sadece baskıdır. Böyle bir durumda hak karşımızdakine geçer sorumluluk ise bize kalır. Eğer biri size sürekli “ Evet” diyorsa düşünün. Size içtenlikle “Hayır” diyemeyen birinin “Evet”leri de içten değildir

32 ALKOL-MADDE BAĞIMLILIĞI
YANLIŞ ARKADAŞ SEÇİMİ KAVGA-ŞİDDET SUÇ İŞLEME ALKOL-MADDE BAĞIMLILIĞI KÖTÜ BİR GELECEK

33 GELECEK PLANLAMA Artık yetişkin bir birey oluyoruz ve sorumluluklarımız artıyor. Geleceğimizi garanti altına almak için gideceğimiz yolu seçmemiz lazım.

34 ERGENLİĞİN TUTUM VE DAVRANIŞLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

35 Odasına kapanır kimseyi görmek istemez.
Yalnızlık İsteği: Bu dönemde genç küsme ve ani kırgınlıklar Nedeniyle, arkadaşlarından ayrılma isteği duyabilir. Evdeki işlere karşı isteksiz davranır. Odasına kapanır kimseyi görmek istemez. Duygu ve düşünceleriyle baş başa kalmak ister. Bazı gençler, büyüyen ve değişen bedeniyle kendini kabul edemediği, beğenmediği bu nedenle üzüldüğü için de yalnızlığı seçerler.

36 Çalışma İsteksizliği Bu dönemde genç okuluna ve derslerine karşı isteksiz davranır. Notlarında düşme olur.Bunun sebebi kendilerine eterince güven duymadıkları için başarılı olabileceklerine inanmazlar ve gereği gibi ders çalışmazlar. Genel olarak bu yaşlardaki gençlerin ilgisini ders çalışmaktan çok başka şeyler çektiğinden de ders çalışmaya karşı isteksiz olurlar.

37 DİSİPLİNE KARŞI DİRENİŞ:
Yetişkinlerle olan çatışma 13 yaşlarında en üst noktaya gelmektedir. Yasakları saçma, kendine tanınan hakları yetersiz bulur. Uyarıldığında ‘bana karışamazsınız ben çocuk değilim’ diyerek birden tepki gösterir. Ailedeki baskıdan çekinerek karşı gelemediği zaman küskün ve somurtkan bir tutuma girer. Yaş ilerledikçe bu zıtlık azalır, olgunluk ve hoşgörü artar.

38 Çekingenlik Kendine güven eksikliğinden, hata yapma kaygısından ileri gelir. Kendinden ve yeteneklerinden emin olmayan genç başkalarınca beğenilmeme kaygısıyla aslında yapabileceği bir çok işten ve insanlardan uzak durabilir. Bu durum gencin girişimciliğini ve bir çok alandaki başarısını olumsuz yönde etkiler.

39 Fazla Hayal Kurma Zamanlarının önemli bir kısmını hayal kurma alır. Özellikle ders çalışırken hayal kurma isteği güçlü bir biçimde ortaya çıkar ve zaman kaybına neden olur. Kişilik arayışı içinde olan genç, gerçek dünyada ulaşamadığı isteklerine ve üstünlük arzusuna hayaller vasıtasıyla ulaşıp mutlu olmaya çalışır.

40 Duygululuğun Artması Karamsarlık, ufacık bir nedenle ağlamalar, alınganlık artan duygululuğun sonucu olmaktadır. Erkekler kızlara göre sinirlidirler. Kendilerinde olan huy değişikliği yetişkinlerce yüzüne söylendiğinde bu durum ergeni kimse tarafından sevilmiyor inancına götürür.

41 BİLİŞSEL GELİŞİM

42 Soyut işlemler-Ben kimim?
Zihinsel muhakeme, işbirliği mantığın gelişmesi ve kurulması Toplumun gelenek ve göreneklerine, kurallarına karşı tutum değişikliği Sebep sonuç ilişkileri kurma Olayları kontrol edebileceğini düşünme Meslek seçimi

43 VÜCUT BAKIM VE TEMİZLİĞİNE DİKKAT

44 Ağız ve diş sağlığını korumak için, dişler günde iki kez, yemeklerden sonra, 3 dakika kadar kuralına uygun biçimde macun ile fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Bunun yanında yılda iki kez diş hekimine giderek muayene olmak, sonradan diş sağlığının bozulması nedeniyle yaşanabilecek sıkıntıları önlemeye yetecektir. Tırnakların da haftada bir kez kesilmesi ve sık sık tırnak fırçasıyla fırçalanarak yıkanması uygun olur.

45 “Sevinçli olduğunuzda gözlerinizi yüreğinizin derinliklerine çevirirseniz, size sevinç veren şey uğruna bir zamanlar kederlenmiş olduğunuzu görürsünüz. Kederli olduğunuz zamanlarda da yine yüreğinizin derinliklerine bakın, o zaman gerçekte bir zamanlar sizi mutlu kılmış olan şeye ağlamakta olduğunuzu görürsünüz”

46 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"ERGENLİK DÖNEMİ SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları