Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KLAVYE VE KISAYOL TUŞLARI Hazırlayan: Pınar KORKMAZ Bil.Tek.Öğretmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KLAVYE VE KISAYOL TUŞLARI Hazırlayan: Pınar KORKMAZ Bil.Tek.Öğretmeni."— Sunum transkripti:

1 KLAVYE VE KISAYOL TUŞLARI Hazırlayan: Pınar KORKMAZ Bil.Tek.Öğretmeni

2

3

4  Bilgisayarınızda en temel araç klavyedir. Çünkü klavyenizdeki herhangi bir sorunun basit bir çözümü olsa da siz bu çözümü bilmiyorsanız, elinizdeki son model bilgisayar bile hiçbir işe yaramaz.  Mouse olmadan, klavye ile birçok işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün ancak bunlar birçok tuş kombinasyonu ile gerçekleşmektedir.  Birçok bilgisayar kullanıcısı bırakın bu tuş kombinasyonlarını, klavye üzerinde bulunan birçok tuşu kullanmıyor.

5 1. Delete : Dosyaları siler veya metinleri sağdan sola doğru siler. 2. Home: İmleci, satırın başına götüren tuştur. 3. End: İmleci, satırın sonuna götüren tuştur. 4. Page Up: Ekranda sayfa başına ya da bir önceki sayfaya gitmeyi sağlayan tuştur. 5. Page Down: Ekranda sayfa sonuna ya da bir sonraki sayfaya gitmeyi sağlayan tuştur. 6. Sağ Tuş Kısayol Menü Tuşu: Klavyeden farenin sağ tuş kısayol menüsüne ulaşmayı sağlayan tuştur.

6 7. ESC = Programdan çıkmaya yarar. 8. CAPSLOCK = Büyük harf ya da küçük harf açar. 9. TAB = 7 Karakterlik boşluk bırakır. 10. SPACE BAR = Boşluk tuşu bir karakterlik boşluk bırakır. 11. ENTER = Yeni satır açar. 12. CTRL: Tek başına bir işe yaramaz. Diğer tuşlarla birlikte kullanılır.

7 12. SHİFT = Tek başına bir işe yaramaz. Diğer tuşlarla birlikte kullanılır. Tuşlar üzerindeki ikinci karakteri çıkartmaya yarar, ve harflerle basılırsa büyük harf yazar. 13. ALT GR= Tek başına bir işe yaramaz. Diğer tuşlarla birlikte kullanılır. Tuşlar üzerindeki üçüncü karakteri çıkartmaya yarar. ÖRNEK: % işareti yapmak için SHİFT tuşu ile basılır. € işareti yapmak için ALT GR tuşu ile basılır.

8  CTRL + X = Kes  CTRL + C (copy) = Kopyala  CTRL + V = Yapıştır  CTRL + S ( save)= Kaydet  CTRL + O (open)= Aç  CTRL + P (print)= Yazdır  CTRL + A (all)= Tümünü Seçer  CTRL + Z = Son Yapılan İşlemi Geri Alır.  ALT + F4 = Açık Olan Pencereyi Kapatır  Alt + TAB = Açık olan programlar arası geçiş yapmayı sağlar.  Windows+D = Masaüstünü açar.

9  F1-F12 arası tuşlara fonksiyon tuşları adı veriliyor. Klavyenin üst bölümünde bulunur. 1. F1: Yardım penceresi açar. 2. F2: Yeniden adlandırmak için kullanılır. 3. F3: Genel olarak arama penceresini açar. 4. F4: Yapılan son işlemi tekrarlar. 5. F5: Sayfayı yeniler. 6. F6: Web tarayıcılarında adres çubuğunu seçer. 7. F7: MS Office yazılımlarında gramer ve kelime kontrolü yapar. 8. F10: Windows'ta menü çubuğu seçilir. 9. F11: Tam ekran yapar. 10. F12: MS Office yazılımlarında Farklı Kaydet penceresini açar.


"KLAVYE VE KISAYOL TUŞLARI Hazırlayan: Pınar KORKMAZ Bil.Tek.Öğretmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları