Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esranur Çinko 6-B Uzunluk Ölçüleri Yukarıdaki şekillerde yaprağın genişliği,saatin uzunluğu uzunluk ölçüleri kullanılarak ifade edilmiştir. Tanım İki.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esranur Çinko 6-B Uzunluk Ölçüleri Yukarıdaki şekillerde yaprağın genişliği,saatin uzunluğu uzunluk ölçüleri kullanılarak ifade edilmiştir. Tanım İki."— Sunum transkripti:

1

2 Esranur Çinko 6-B

3 Uzunluk Ölçüleri Yukarıdaki şekillerde yaprağın genişliği,saatin uzunluğu uzunluk ölçüleri kullanılarak ifade edilmiştir. Tanım İki nokta arasındaki mesafeyi bulmak için kullanılan ölçü birimine uzunluk ölçüsü denir.

4 Metre’nin Katları Uzunluk ölçüsünün temel birimi metredir ve m ile gösterilir. Metrenin katları Kilometre(km) Hektometre(hm) Dekametre(dam) Metre(m) Desimetre(dm) Santimetre(cm) Milimetre(mm)

5 Metrenin Katları(2) Km1 000 m Hm100 m Dam10 M1m Dm0,1m Cm0,01 m Mm0,001m Büyük birimler küçük birimlere çevrilirken her adımda 10 ile çarpılır,küçük birimler büyük birimlere çevrilirken her adımda 10 ile bölünür

6 Birazda Soru Çözelim  Selin’in bir adımı 70 cm dir. Selin, evinden bakkala 120 adımda gidebileceğine göre,Selin’in evinin bakkala olan uzaklığı kaç metredir?  Çözüm Bölümü:

7 Cevap(Anlatımlı)  Selin’in her bir adımı 70 cm ve bakkalın uzaklığı 120 adım olduğuna göre,bu uzaklık;  120x70=8400 cm dir.  8400 cm = 84 m dir.

8


"Esranur Çinko 6-B Uzunluk Ölçüleri Yukarıdaki şekillerde yaprağın genişliği,saatin uzunluğu uzunluk ölçüleri kullanılarak ifade edilmiştir. Tanım İki." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları