Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

WEB 2.0 ARAÇLARI TANITIM MUSTAFA EROĞLU 20110954001.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "WEB 2.0 ARAÇLARI TANITIM MUSTAFA EROĞLU 20110954001."— Sunum transkripti:

1 WEB 2.0 ARAÇLARI TANITIM MUSTAFA EROĞLU

2 Anlatılacak Konu Web 2.0 araçları…

3 Web 2.0 Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılır?
Bu kavram ilk defa O'Reilly Media tarafından 2004 yılında kullanılmıştır. "Web 2.0" internet kullanıcılarının katılımı ile oluşan, ortaklaşa içerik üretilip bunların paylaşıldığı bir sistemdir diyebiliriz. Bu sebeple beraber üretim, karşılıklı etkileşim, ortak paylaşım bu sistemin temelini oluşturur. İnternet dünyasına getirdiği bu yeni anlayışla web 2.0, insanlar arasındaki iletişimi artırmış ve hayatı kolaylaştırmıştır. Çünkü artık insanların web 2.0 araçlarıyla(youtube-facebook) ürettiği içerikler üzerinde ortak bir bilinç oluşturması mümkündür. Web 2.0’ın eğitimde kullanımına değinecek olursak:Eğitim ortamındaki bilgilerin paylaşılması ve bilgilerin daha hızlı yayılıp ulaşması web 2.0 araçları ile oldukça kolay hale gelmiştir.

4 Örnek Web 2.0 Araçları Ajax, rss,css,vidcast,podcast,blog,widget,wiki,xhtml,xml,sosyal ağ siteleri:Facebook,Youtube,Google…

5 Web2.0 Teknolojileri ve Araçları
Web 2.0 uygulamalarında kullanıcılara, içerik üretimi ve bunların paylaşımın da kolaylık sağlamak için; ajax, rss, css, vidcast, podcast, blog, widget, wiki, xhtml, xml, sosyal ağ siteleri, etiketgibi araçlar kullanılmaktadır. Kısaca açıklayacak olursak;  Ajax: Sayfanın sunucu tarafından hızlı şekilde, yeni verilerle,yeniden güncellenmesidir. Xhtml: Web sayfalarının yapısal kodlamasında kullanmak için tasarlanmış metin işaretleme dilidir. Xml: Kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarayan genişletilebilir işaretleme dilidir. Wiki: İnsanların üzerinde özgürce değişiklik yapabildiği bir yazılımdır. Css: İnsanlara sayfa dizaynı hazırlama esnekliği sağlayan, global şablonlar ile bütün web sayfalarında uygulanabilen yazım dilidir. Rss: İlgilendiğmiz konularda yeni eklenen içeriğin tek merkezde toplanmasıyla daha kolay takip edilmesini sağlayan bir sistemdir. Blog: İnsanların istedikleri herhangi birşeyi özgürce, istediği gibi yazdığı, yayınladığı ve paylaştığı web siteleridir. Podcast: Bir ses dosyasının RSS ile paylaşmasını sağlayan yayın dağıtım sistemidir. Vidcast: Podcast'in video görüntüsü paylaşıldığı halidir. Widget: Bir web sitesinde çalışarak ona exstra özellik katan küçük masaüstü araçlarıdır. Sosyal ağ siteleri: İnsanları bir araya getiren ve birbirleriyle resim, video, müzik, belge gibi taşınabilecek her şeyi paylaşmalarına imkan veren sitelerdir.

6 WEB 2.0 YARARLARI VE ZARARLARI
Web2.0 internet kullanıcılarına kendi eksik yanlarını görme imkanı sunmaktadır. Çünkü düşüncelerini diğer insanlarla paylaşan kullanıcılar, başkalarının yorumlarına göre eksikliklerini giderebilir. Ayrıca insanların karşılıklı iletişimini ve sosyalleşmesini sağlar. Fakat Web2.0 insanların yüz yüze iletişim kurmalarını sınırlandırır. Bununla beraber bu sitelerin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Genellikle telif hakkı ihlalleri ve bilişim suçlarını doğuran güvenlik bilgileri bu sitelerden elde edilmektedir.


"WEB 2.0 ARAÇLARI TANITIM MUSTAFA EROĞLU 20110954001." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları