Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Döngüler, program içerisinde tekrarlanması gereken ifadeleri veya kod bloklarını tekrar tekrar yazmak yerine tek bir yapıda yazarak ifadelerin veya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Döngüler, program içerisinde tekrarlanması gereken ifadeleri veya kod bloklarını tekrar tekrar yazmak yerine tek bir yapıda yazarak ifadelerin veya."— Sunum transkripti:

1

2

3 Döngüler, program içerisinde tekrarlanması gereken ifadeleri veya kod bloklarını tekrar tekrar yazmak yerine tek bir yapıda yazarak ifadelerin veya kod bloklarının tekrarlanmasını sağlar.

4 C# dilinde 4 adet döngü vardır ; FOR WHİLE DO WHİLE FOREACH

5 C#’ta for döngüsü başlangıç adımından sonra belirtilen koşul sağlandığı sürece işlemleri tekrarlayan döngüdür.

6 for(değişken_tipi değişken;koşul;işlem) { kodlar; } for(değişken_tipi değişken;koşul;işlem) { kodlar; }

7 For döngüsü 3 parametreden oluşur. İlk parametre döngü değişkeninin tanımlandığı yerdir ve başlangıç değerini gösterir İkinci parametre döngünün çalışması için gerekli koşulun bulunduğu kısımdır. Üçüncü parametre döngü adımı tamamlandığında döngü değişkenine yapılması gereken işlemi belirtir.

8

9

10 C#’ta foreach döngüsü bir dizi belirten ifadenin veya bir koleksiyonun her elemanı için yapısındaki kodları çalıştıran döngüdür. Foreach döngüsü döngüye ait değişkeni kullanmamıza imkan sağlar. Değişkeni istediğimiz şekilde istediğimiz işleme sokabiliriz.

11 foreach (degisken_tipi degisken in dizi) { kodlar; } foreach (degisken_tipi degisken in dizi) { kodlar; }

12

13 While döngüsü bir koşul sağlanıyorken dönmeye devam eder.Koşul yanlış sonucu verdiğinde işlem durur. While döngüsü genelde problem çözümünde bir koşulun durumunu sınamak için kullanılır.

14 while(koşul) { yapılacak işlemler; } while(koşul) { yapılacak işlemler; }

15

16 Bu döngü while döngüsünün biraz değiştirilmiş halidir. Do while döngüsünde karşılaştırma işlemi, döngünün sonunda gerçekleşir. Bunun sonucu olarak döngünün içine en az bir defa girilmiş olur.

17 Do { yapılacak işlemler ; } while( koşul); Do { yapılacak işlemler ; } while( koşul);

18

19 http://www.dahiweb.com/ http://www.tahribat.com/Dokuman-C- Donguler-Ve-Kullanimi-229/1/ http://www.tahribat.com/Dokuman-C- Donguler-Ve-Kullanimi-229/1/

20


"Döngüler, program içerisinde tekrarlanması gereken ifadeleri veya kod bloklarını tekrar tekrar yazmak yerine tek bir yapıda yazarak ifadelerin veya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları