Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Bir konu üzerinde öğrencilere düşünmeye yöneltmek, iyi anlaşılmayan noktaları açıklamak ve verilen bilgileri pekiştirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Bir konu üzerinde öğrencilere düşünmeye yöneltmek, iyi anlaşılmayan noktaları açıklamak ve verilen bilgileri pekiştirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir."— Sunum transkripti:

1

2  Bir konu üzerinde öğrencilere düşünmeye yöneltmek, iyi anlaşılmayan noktaları açıklamak ve verilen bilgileri pekiştirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

3  Genellikle ilköğretimde ve okul öncesinde kullanılır. Önemli olan husus yaratıcı düşünce ve soruna değişik çözümler getirmedir ve öğrencinin belirli bir süre bir konu üzerinde tartışması ve sonunda varılan kararların açıklanmasıdır.

4  Küçük grup çalışmaları öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına ve gelişimsel hızlarına göre düzenlenir. Bazen de derse eğlenceli bir başlangıç yapmak için bu yönteme başvurulabilir.

5  Vızıltı Grupları çeşitli şekillerde oluşturulur. Örneğin; Vızıltı 22 de iki öğrenci ikişer dakika tartışır. Vızıltı 66 da ise altı öğrenci altışar dakika tartışır.

6  Vızıltı gruplarında önemli olan belli bir öğrencinin belirli bir süre bir konu üzerinde tartışması ve sonunda varılan kararların açıklanmasıdır. Vızıltı gruplarına “kısa süreli tartışma grupları” da denilmektedir.

7  Demokratik bir yöntemdir.  Öğrenciler tartışarak öğrenirler.  Öğrencilerde dil gelişimin hızlandırır.  Grup içinde aidat duygusu gelişir.  Düşüncelerini açıkça ortaya koyabilme özellikleri gelişir.

8  Farklı çözümleri görürler.  Öğrenciler kendi kendilerini disipline etmeyi öğrenirler.  Öğretmen öğrencileri daha iyi tanır.

9  Zaman gerektirir.  Konuşmalarla kolayca konu amacından sapabilir.  Sınıfta sessizliği sağlamak zorlaşabilir.  Konuşma sürelerine dikkat etmek gerekir.

10  Bazı öğrenciler bu tür etkinliklere katılmak istemeyebilirler.  Grup tartışmalarını sonuçlandırmak güç olabilir.  Çok kalabalık sınıflarda uygulanamaz.

11  Konu seçimine özen gösterilmeli.  Grup seçimine özen gösterilmeli.  İyi bir hazırlık yapılmalı.  Tartışma yöntemi önceden belirlenmeli.  Tartışma yöntemine dikkat edilmeli.

12  Soruları Görmek için TıklayınızTıklayınız

13  http://mekteb.skyrock.com/6.html http://mekteb.skyrock.com/6.html  http://www.odevsel.com/egitim/2588/t-c.html http://www.odevsel.com/egitim/2588/t-c.html  http://209.85.129.132/search?q=cache:6wekDn ZxPUAJ:www.egitimaileforum.com/forums/tartis ma-discussion-metodu-ogretim-yontemleri- t18749/index.html%3Fp%3D413355+v%C4%B1z% C4%B1lt%C4%B1+%C3%B6zel+%C3%B6%C4%9Freti m+y%C3%B6ntemi&hl=tr&ct=clnk&cd=8&gl=tr http://209.85.129.132/search?q=cache:6wekDn ZxPUAJ:www.egitimaileforum.com/forums/tartis ma-discussion-metodu-ogretim-yontemleri- t18749/index.html%3Fp%3D413355+v%C4%B1z% C4%B1lt%C4%B1+%C3%B6zel+%C3%B6%C4%9Freti m+y%C3%B6ntemi&hl=tr&ct=clnk&cd=8&gl=tr  http://www.kutuphanem.com/default.asp?islem= dok_indir&odevno=130423 http://www.kutuphanem.com/default.asp?islem= dok_indir&odevno=130423  Biliş Yayınları Aktif Öğrenme AÇIKGÖZ K.


" Bir konu üzerinde öğrencilere düşünmeye yöneltmek, iyi anlaşılmayan noktaları açıklamak ve verilen bilgileri pekiştirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları