Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HEDEF DAVRANI Ş LAR A.A. Kümeyi ve elemanı kavrayabilme. _ Verilen varlıklar topluluğundan oluşan bir küme söyleme. _ Bir kümeyi oluşturan varlıkların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HEDEF DAVRANI Ş LAR A.A. Kümeyi ve elemanı kavrayabilme. _ Verilen varlıklar topluluğundan oluşan bir küme söyleme. _ Bir kümeyi oluşturan varlıkların."— Sunum transkripti:

1

2

3 HEDEF DAVRANI Ş LAR A.A. Kümeyi ve elemanı kavrayabilme. _ Verilen varlıklar topluluğundan oluşan bir küme söyleme. _ Bir kümeyi oluşturan varlıkların adlarını söyleme. _ Sözlü olarak ifade edilen kümenin elemanlarının resmini çizerek veya adlarını yazarak şemasını yapma.

4 Verilen sayıda elemandan oluşan bir kümeyi şema ile gösterme. _ Verilen sayıda elemandan oluşan bir kümeyi şema ile gösterme. Eleman sayısı bir deste olan küme gösterme. _ Eleman sayısı bir deste olan küme gösterme. _ Eleman sayısı bir düzine olan küme gösterme. _ Eleman sayısı bir düzine olan küme gösterme. _ Verilen kümeler arasından boş kümeyi seçip işaretleme. _ Boş bir kümeyi semasıyla gösterme. _ Boş bir kümeyi semasıyla gösterme. _ Boş kümenin eleman sayısını söyleyip yazma. _ Boş kümenin eleman sayısını söyleyip yazma.

5 B. Kümeler arasındaki denk olma ve olmama ili ş kilerini kavrama İki kümenin elemanlarını birebir eşleyerek bu kümelerin denk olup olmadıklarını söyleyip yazma. _ İki kümenin elemanlarını birebir eşleyerek bu kümelerin denk olup olmadıklarını söyleyip yazma. _ İki kümenin elemanları değişik şekillerde birebir eşlendiğinde kümeler arsında eleman sayıları bakımından yapılan karşılaştırmanın sonucunu söyleyip yazma.”

6 KONULAR Küme ve ElemanKüme ve Eleman Denk Olma veya OlmamaDenk Olma veya Olmama

7 Küme ve elaman Sepetteki meyveler bir topluluk oluşturur.

8 Oynayan bebekler bir topluluk. oluşturur.

9 Yukarıdaki kaplumbağalar bir topluluk oluşturur Yukarıdaki kaplumbağalar bir topluluk oluşturur.

10 Varlıkların oluşturdukları topluluklar küme belirtir. Aşağıdaki kümeyi oluşturan varlıkların adlarını söyleyelim..kalem.defter.silgi Bu kümeyi oluşturan varlıklar,kalem,silgi,defter dir.

11 Kümeyi oluşturan varlıkları,kapalı çizgi içinde gösteririz.Buna kümenin şema ile gösterilmesi denir. Çantasındaki araçlardan bir küme söyleyiniz. Bu kümenin elemanlarının adlarını yandaki küme şemasına yazınız.

12 Yukarıdaki kümede : Balık kümenin elemanıdır. Kuş kümenin elemanıdır. Fare kümenin elemanıdır. Kedi kümenin elemanı değildir. Kapalı çizginin içindekiler kümenin elemanıdır, dışındakiler elemanı değildir. NOT: Kapalı çizginin içindekiler kümenin elemanıdır, dışındakiler elemanı değildir.

13 Yukarıdaki kümeyi inceleyelim: Tabloda ; olanlar kümenin elemanı, olanlar kümenin elemanı değildir.

14 Yukarıdaki küme üç elemanlıdır. Elemanları yıldız.ay ve üçgendir. Siz de defterinize üç elemanlı,beş elemanlı iki küme çiziniz.

15 Aşağıdaki kutularda kaç tane top vardır? Aynı cinsten on varlığın sayısı bir destedir. Bir deste kalem

16 Aşağıdaki kümede kaç tane top vardır? Aynı türden on iki varlığın sayısı bir düzinedir.

17 Yukarıdaki küme bir elemanlıdır. Ali bey bu kümenin elmanıdır.

18 Yukarıdaki küme iki elemanlıdır. Ali bey ve ipek hanım bu kümenin elemanıdır.

19 Yukarıdaki kümede eleman yoktur. Eleman sayısı sıfırdır.Ali bey ve İpek hanım bu kümenin elemanı değildir. Elemanı olmayan kümeye boş küme denir.

20 Aşağıdakilerden boş kümeyi gösterip işaretleyiniz..a.b.c Siz de def derinize “A” ile başlayan haftanın günleri kümesini şema gösteriniz. Eleman sayısını söyleyip yazınız.

21

22

23 DENK OLMA VEYA OLMAMA Yukarıdaki kümelerin elemanlarını birebir eşlediğimizde boşta eleman kalmaz. Eleman sayıları eşit olan kümelere denk kümeler denir.

24 DENK OLMAYAN KÜMELER Çocuklar kümesinin elemanlarıyla meyveler kümesinin elemanlarını birebir eşleyelim.Pınara meyve kalmadı..zeynep.hazar deniz.tuna.pınar

25 Aynı kümenin elemanlarını birebir eşeleyelim yine bir çocuğa meyve kalmıyor.. Pınar. Tuna. Zeynep. Hazar. Deniz İki kümenin eleman sayıları eşit değildir. Eleman sayıları eşit olmayan kümelere denk olmayan kümeler denir.

26 SORULAR Aşağıdaki kümelerden hangisi boş kümedir ? 1. Aşağıdaki kümelerden hangisi boş kümedir ? A) B) C)

27

28

29 2.... Hangi kümenin elemanıdır ?

30

31

32 3) Aşağıdaki kümenin kaç tane elemanı vardır. A) 3 B) 5 C) 6 D) 7

33

34

35 4) Aşağıdaki kümeler denk midir? Niçin Niçin? EVET HAYIR

36

37

38 5) Aşağıdaki kümelerden boş olanı seçiniz? A.A.B.B.Ç.1 3. 3.5 B ) C ) A )

39

40

41 6) Aşağıdaki şemaya göre hangisi doğrudur, işaretleyiniz.? Kupa kümenin elemanıdır. Kümenin eleman sayısı dörttür. Kaplumbağa kümenin elemanıdır.

42

43

44 7) Aşağıdaki boşlukları doldurunuz. A) Bir kümenin içinde olan varlıklara........... denir. B) Eleman sayısı eşit olan kümelere...... kümeler denir. C) Hiç elemanı olmayan kümelere........ küme denir.

45 Aşağıdaki kümelerin elemanlarını birebir eşleyiniz. Bu kümeler nasıl kümelerdir 8) Aşağıdaki kümelerin elemanlarını birebir eşleyiniz. Bu kümeler nasıl kümelerdir..kuş.elma.balon

46 Aşağıdakilerden hangisi bir küme belirtir 9 )Aşağıdakilerden hangisi bir küme belirtir..ali.emel.sibel A) B) C)

47

48

49 11 ) Aşağıdaki kümelerden hangisi şema ile gösterilmiştir? B)={a, b c} C={g,k,l,ş} A) B) C)

50

51

52 12) Aşağıdaki kaplumbağalar bir düzine ve küme oluşturur mu? HAYIR EVET

53

54

55 13) Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki kümenin elemanıdır. A) B) C)

56

57

58 14)Aşağıdakilerden hangisi doğrudur? Doğru olanı işaretleyiniz. A)Elma kümenin elemanıdır. B)Küme liste ile gösterilmiştir. C)Bu küme boş bir kümedir. D)Eleman sayısı 5 tir.

59

60

61 15) Aşağıdaki kümeleri eleman sayısı çok olandan az olana doğru sıralayınız sıralayınız. A B C A) C>A>B B) B> C>A C) A>B>C

62

63

64 16) Aşağıdaki kümelerden denk olanlarını işaretleyiniz.

65

66

67 17) Aşağıdaki kümelerden hangisi yukarıdaki kümeye denk bir kümedir kümedir.

68

69

70 18) Aşağıdakilerden hangisi bir topluluk oluşturur?

71

72

73 Aşağıdakiler içinden düzine olanı seçiniz? 19 ) Aşağıdakiler içinden düzine olanı seçiniz? A) B) C)

74

75

76 20) Aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır? yanlış olanı bulunuz. A)Elemanları A)Elemanları aynı olan kümelere denk küme denir. B)Elemanı B)Elemanı olmayan kümeye boş küme denir. C)Çantamızdaki C)Çantamızdaki eşyalar bir küme oluşturur. D)Boş D)Boş olan sınıfımız aynı zamanda bir boş Kümedir.

77

78

79 21) Beş elemanlı ve yıldız elemanı olan kümeyi işaretleyiniz? A) B) C)

80

81

82 22) Aşağıdaki kümeler denk midir? Söyleyiniz. evet hayır

83

84

85 23) Aşağıdakilerden hangisi bir deste ifade eder?.A.K.P.O.M.T.H.S.D.V.ALİ.TOP.CAM.SÜT.MERT.KAPI.MASA.TAŞ.K.B.Ö.R.Ü.J.S.F.E.C.Ş.G A) B) C)

86

87

88


"HEDEF DAVRANI Ş LAR A.A. Kümeyi ve elemanı kavrayabilme. _ Verilen varlıklar topluluğundan oluşan bir küme söyleme. _ Bir kümeyi oluşturan varlıkların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları