Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YGS yi Tanıyor muyuz? Çocuklarımızın yakında gireceği Bu sınavı tanıyor muyuz? Doğru bilgilere sahip miyiz? ÖSS sürecinde anne- babalar olarak bizim rolümüz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YGS yi Tanıyor muyuz? Çocuklarımızın yakında gireceği Bu sınavı tanıyor muyuz? Doğru bilgilere sahip miyiz? ÖSS sürecinde anne- babalar olarak bizim rolümüz."— Sunum transkripti:

1 YGS yi Tanıyor muyuz? Çocuklarımızın yakında gireceği Bu sınavı tanıyor muyuz? Doğru bilgilere sahip miyiz? ÖSS sürecinde anne- babalar olarak bizim rolümüz nedir? Sorumluluklarımız nelerdir?

2 YGS deki soruların derslere göre dağılımı Dersler Soru Sayısı Türkçe40 Matematik40 Tarih17 Coğrafya13 Felsefe9 Fizik14 Kimya13 Biyoloji13

3 Y-ÖSS (yerleştirme öss puanı) Y-ÖSS %100 ÖSS HAM PUANI %79 AOBP %21

4 YGS deki soruların zorluk dereceleri % 10 çok kolay % 20 kolay % 40 normal % 20 zor % 10 çok zor

5 YGSde sınav süresi Üniversite Giriş Sınavında toplam süre 160 dakikadır. Ancak bütün öğrenciler toplam 160sorunun hepsinden sorumlu değildirler. Meslek Lisesinde Okuyan öğrenciler sadece birinci bölüm sorularını cevaplandıracaklar.

6 İyi bir ÖSS puanı için hangi testler daha önceliklidir? Say Puan için: 1.Öncelik Matematik Olmalıdır. 2.Öncelik Fen testi olmalıdır. 3.Öncelik Türkçe testi ve Son olarak sosyal testi önemlidir.

7 İyi bir ÖSS puanı için hangi testler daha önceliklidir? EA puanı için: 1.Öncelik Matematik Olmalıdır. 2.Öncelik Türkçe olmalıdır. 3.Öncelik Sosyal testi ve Son olarak Fen testi önemlidir

8 İyi bir YGS puanı için hangi testler önceliklidir? Söz Puanı için: 1.Derecede Türkçe testi, 2.Derecede Sosyal testi, 3.Derecede matematik testi ve son olarak fen testi önemlidir.

9 İyi Bir YGS puanı için Hangi test önceliklidir? Yabancı Dil puanı için: 1.Öncelik Y.Dil testi, 2. Öncelik Türkçe, 3. Öncelik Sosyal ve Son olarak matematik testi önemlidir.

10 YGS yi Kazanmakla elde edilenler 2010YGS sonucunda 140 puan alan her aday 2 yıllık ön alandışı lisans programlarını tercih hakkı kazanır. Meslek Lisesi Mezunları alanları ile ilgili iki yıllık bölümlere ÖSS Puanları olmaksızın yerleşebilirler. 2010 YGS sonucunda 180puan alan her aday 4 yıllık lisans programlarını tercih hakkı kazanır.Ayrıca Astsubay okulları,Polis meslek okulları sınavlarına katılabilir.

11 YGS sürecinde anne-babalara düşen görevler. Şu unutulmamalıdır ki Üniversite giriş sınavlarına hazırlık uzun süreden beri devam etmektedir.Hazirandaki sınav bu maratonun finalidir.Siz aile olarak bu süreyi iyi değerlendirdiyseniz sonuç iyi olacaktır.

12 Ders Çalışmak Kimin Sorumluluğudur ? Ders çalışmak sınava hazırlık yapmak çocuğun sorumluluğudur.

13 YGSsınavı Öncesinde anne- baba görevleri 1:Evde gerginlikten uzak bir aile ortamı oluşturun. 2:Verimli bir ders çalışma için gerekli fiziki koşulları sağlayın(sessiz bir oda) 3:Sınav’a gerçekçi bir yaklaşımla bakmaya çalışın. 4:Şunu unutmayın söyledikleriniz ve söylemediklerinizle çocuğunuzu etkiliyorsunuz. 5:Sınavla ilgili uzman kişilerin dışında konuşulanları dikkate almayın. 6. Çouğunuzla konuştuğunuz konular hep okul, kurs ve ders olmasın

14 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Anne-Babalar şunu öncelikle bilmeliler ki baskıcı ve otoriter tutum ile başarı arasında olumsuz bir ilişki vardır.

15 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Aileler çocuğun çalışma isteğini artırmalı.Kaygı giderici mesajlar vermemeli. “Sen bizim evladımızsın.Sana olan sevgimiz sınavla ilgili değil.Sınavı kazanamazsan da seni yine seveceğiz.”

16 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Aileler,çocuklarını zı başka çocuklarla kıyaslamyın. Anne-Babalar çocuklarının zekasını yeteneklerini sınavla ölçmemeli.

17 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Çocuklarınızı belli bir sonuç için şartlandırmayın. “Bizi mahcup etme, mutlaka kazanmalısın” türü cümleler kullanılmamalı.

18 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Anne-Babalar anlayışlı olmalı çocuğunuzun sorunlarını dinlemeli ve çözüm için destek olmalıdırlar.

19 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Anne-Babalar çocuklarına sağladıkları imkanları sık sık vurgulayarak iletişimi sağlıksız yöne çekmemeliler. “Neyin eksik? Biz senin gibiyken…” şeklindeki cümleler sarf edilmemeli.

20 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Anne-Babalar çocuklarının öğretmenleriyle diyalog halinde olmalı. Çocuğa sürekli “Çalış” demek yerine ne yaptın, nasıl gidiyor, bizden bir isteğin var mı ? Tarzında bir yaklaşım tercih edilmeli.

21 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Bu sınavın bir fırsat olduğu,kaçarsa başka fırsatlarında olabileceği vurgulanmalı.

22 Sınav Sürecinde Aileye Düşen görevler. Sınav sonucu net olarak çocukla konuşulmalı.Sınavda ondan beklentiniz ne ? Eğer bir istenmeyen durum olup ta sınav kazanılamazsa ne yapılacak bu belirlenmeli.Unutulmamalıdır ki belirsizlik kaygı yaratır.

23 Tercihler ve Meslek Seçimi Tercih listesinde en fazla 24 yükseköğretim programına yer verilebilir.

24 Tercihler ve Meslek Seçimi TERCİHLER EN BÜYÜK PUANDAN EN KÜÇÜĞE DOĞRU SIRALANARAK YAPILIR. =Yanlış= Tercihler en çok istenen programdan en az istenen programa doğru sıralanarak yapılır. =doğru=

25 Tercihler ve Meslek Seçimi Meslek seçimi için dikkatli bir ön hazırlık gerektirir.Bazı mesleklerin iş bulma olanağı çok kısıtlı olabilir.

26 YÜKSEKÖĞRETİMLE İLGİLİ BAZI KAVRAMLAR Ön Lisans:Ortaöğretime dayalı dört yarıyılı (2 yıl) kapsayan ve ara iş gücü yetiştirmeyi amaçlayan bir yükseköğretimdir. Lisans: Lisans:Ortaöğretime dayalı en az sekiz yarıyılı (4 yıl) yükseköğretimdir. Yüksek Lisans:Bir yükseköğretime dayalı en az iki yarıyıl (1 yıl) süren yükseköğretimdir ( uzmanlık).

27 YÜKSEKÖĞRETİMLE İLGİLİ BAZI KAVRAMLAR Burs: Öğrenciye öğrenimi boyunca verilen karşılıksız yardımdır. Katkı Kredisi:Öğrenim ücretinin (harcın) kredi olarak verilmesidir.Mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödenir. Öğrenim Kredisi: Öğrenim süresince verilen kredidir. Mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödenir.

28 SEMİNER PROGRAMI SONA ERMİŞTİR…… Katılımınız için teşekkürler…..

29 Okulumuz öğrencilerinin YGS sınavında seçebilecekleri dört yıllık bölümleri şöyle sıralayabiliriz. Okulumuz öğrencilerinin YGS sınavında seçebilecekleri dört yıllık bölümleri şöyle sıralayabiliriz. Çocuk Gelişimi bölümü öğrencileri Çocuk Gelişimi bölümü öğrencileri Okul öncesi öğr.(YGS5) Okul öncesi öğr.(YGS5) Anaokulu öğr.(SÖZ) Anaokulu öğr.(SÖZ) Özel Eğitim Öğr.(SÖZ) Özel Eğitim Öğr.(SÖZ)

30 YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğr(EA) Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğr(EA) Konaklama İşl. Öğr.(EA) Konaklama İşl. Öğr.(EA) Seyahat İşl.(EA) Seyahat İşl.(EA) Konaklama İşl.(EA) Konaklama İşl.(EA) Turizm İşl.Ea) Turizm İşl.Ea) Turizm Rehberliği(dil) Turizm Rehberliği(dil)

31 KUAFÖRLÜK VE CİLT BAKIMI Kuaförlük ve Güzellik Bil. Öğr.(Söz) Kuaförlük ve Güzellik Bil. Öğr.(Söz) Okulumuzun tüm bölümlerinde okuyan öğrenciler ÖSS sınavını kazanamasalarda iki yıllık Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş hakkına sahiptirler. MOBP ile geçiş yapabilirler Okulumuzun tüm bölümlerinde okuyan öğrenciler ÖSS sınavını kazanamasalarda iki yıllık Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş hakkına sahiptirler. MOBP ile geçiş yapabilirler

32 Çocuk gelişimi Çocuk Gelişimi Çocuk Gelişimi Ağırlama ve Gıda Tek. Ağırlama ve Gıda Tek. Aşcılık (İki yıllık) Aşcılık (İki yıllık) Gıda Teknolojisi (iki yıllık) Gıda Teknolojisi (iki yıllık) Turizm ve Otelcilik(iki yıllık) Turizm ve Otelcilik(iki yıllık) Turizm İşl.(iki yıllık) Turizm İşl.(iki yıllık) Kuaförlük Kuaförlük Kuaförlük ve makyaj(iki yıllık) Kuaförlük ve makyaj(iki yıllık)

33 BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEK. BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEK. BİLGİSAYAR VE KONTROL ÖĞR BİLGİSAYAR VE KONTROL ÖĞR ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR ÖĞR ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR ÖĞR KONTROL ÖĞR KONTROL ÖĞR

34 BİLGİ YÖNETİMİ(2 YILLIK) BİLGİ YÖNETİMİ(2 YILLIK) BİLGİSAYAR TEK VE PROG(2) BİLGİSAYAR TEK VE PROG(2) BİLGİSAYAR DONANIM(2) BİLGİSAYAR DONANIM(2) BİLGİSAYAR PROGRAM(2) BİLGİSAYAR PROGRAM(2)

35 AYŞE AKPINAR ANADOLU MESLEK VE MESLEK LİSESİ REHBER ÖĞRETMENİ ŞERİFE HUŞ şerife_huş@hotmail.com

36

37


"YGS yi Tanıyor muyuz? Çocuklarımızın yakında gireceği Bu sınavı tanıyor muyuz? Doğru bilgilere sahip miyiz? ÖSS sürecinde anne- babalar olarak bizim rolümüz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları