Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Temel Bilgi Teknolojileri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Temel Bilgi Teknolojileri"— Sunum transkripti:

1 Temel Bilgi Teknolojileri
Yrd. Doç. Dr. Doğan Aydoğan

2 MS EXCEL (B2:B7) hücre isimleri arasında iki nokta kullanılması aradaki tüm hücrelerin dahil edildiği anlamı taşır. (B2;B7) hücre isimleri arasında noktalı virgül sadece o hücreleri ifade etmek için kullanılır.

3 Doldurma Kulbu Doldurma Kulbu; Hücrenin sağ altında yer alan doldurma kulbu aracılığı ile Tekrar eden sistematik veriler ( Örn: ) ve formüller diğer hücrelere Eklenebilir. Fare ile sürükleme yapılabileceği gibi; çift tıklama özelliği de Kullanılabilir. Doldurma Kulbu

4 HIZLI ÇÖZÜMLEME Excel programında bir veri grubu seçilğinde sağ altında hızlı çözümleme ikonu belirir. Bu ikon aracılığı ile hızlı biçimlendirme; Grafikler; Toplamlar, Tablolar ve mini grafikler hızlı bir biçimde uygulanabilir.

5 Koşullu Biçimlendirme
Koşullu Biçimlendirme Özelliği Sayesinde satır ve sütunlara; kurallara ve formüllere dayalı biçimler uygulanaileceği gibi, hazır biçimlendirme özellikleri de kullanılabilir.

6 VERİ DOĞRULAMA Excel de bir hücreye, satıra ya da sütuna girilen verilerin tek bir türde olması gerekiyorsa ve bu konuda bir doğrulama aracı kullanılmak isteniyorsa VERİ menüsü VERİ ARAÇLARI sekmesinden VERİ DORĞRULAMA ÖZELLİĞİ kullanılır. Karşımıza gelen menüden girilecek verinin türü veya veriye yönelik bir formül eklenebilir ya da liste sekmesinden, bir veri listesi eklenebilir bu listenin dışındaki veriler kabul edilmez.

7 GRAFİK-MİNİ GRAFİK ve PİVOT TABLO
Bir tablo veya veri grubu seçilerek ekle menüsünden hızlıca grafik – mini grafik ve pivot tablo eklenebilir. Mini grafik seçili sütun ya da satırın sonuna eklenen ve o aralığın değişimini gösteren bir grafik biçimidir.

8 Pivot Tablo: Biçimsel yapısı değiştirilebilir; Süzme, filtreleme gibi işlemleri kendi içinde barındıran işlevsel bir tablo biçimidir.

9 Hücrelere İsim Verme Seçili alandan bir isim yaratılabilir
Yeni Ad sekmesinden bir isim ve özellikleri daha esnek olarak adlandırılabilir. Bir seçimin ardından formül çubuğunun yanındaki ad kutusundan bir isim girilebilir. Hücre, hücre aralığı, formül veya sabit değeri temsil eden ad. Excel tablolara otomatik olarak isim verir. Ancak bu isimlerde değiştirilebilir.

10 Hücrelere İsim Verme (Formüller Menüsü-Tanımlı Adlar Sekmesi)


"Temel Bilgi Teknolojileri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları