Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Temel Bilgi Teknolojileri Yrd. Doç. Dr. Doğan Aydoğan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Temel Bilgi Teknolojileri Yrd. Doç. Dr. Doğan Aydoğan."— Sunum transkripti:

1 Temel Bilgi Teknolojileri Yrd. Doç. Dr. Doğan Aydoğan

2 SUNU Programları – MS PowerPoint Bu programlarla, bir konu, metinlerin yanı sıra, şekil, grafik, tablo ve animasyonlarla etkili bir şekilde sunulabilmektedir. Kullanıcı kontrollü olabilir ya da otomatik bir slayt gösterisi şeklinde olabilir.

3 Görünüm Sekmeleri Not Bölmesi

4 Sunu ve Slayt Sunu: Açıklamak istediğimiz konuyla ilgili oluşturduğumuz bütün içerik sunudur. Sunumuzda yer alan her bir sayfa slayt olarak adlandırılır.

5 Yer Tutucular Yer Tutucular: Metin, başlık resim v. b İçeriği ile birlikte sayfa içinde istenilen yere konumlandırılabilir.

6 Yeni Dosya Oluşturmak Dosya – Yeni – Kullanılabilir Şablonlar – Boş Sunu Dosya – Yeni – Kullanılabilir Şablonlar – Şablon Seçimi Dosya – Yeni – Var olandan Yeni (Sunu seçilir)

7 Giriş Sekmesi – Slaytlar Grubu Hazır yer tutucular eklenebilir. Özel yer tutucu düzenleri oluşturulabilir. Sunu içine bölümlemeler eklenebilir Sayfa düzeni varsayılan ayara geri çevrilebilir.

8 Giriş Sekmesi – Çizim Grubu Sayfaya hazır şekiller eklenebilir. Sayfadaki nesnelerin sıralaması ayarlanabilir. Yer tuculara biçim uygulanabilir veya hazır biçim uygulanabilir. Sayfaya hazır şekiller eklenebilir. Sayfadaki nesnelerin sıralaması ayarlanabilir. Yer tuculara biçim uygulanabilir veya hazır biçim uygulanabilir.

9 Ekle Sekmesi Resimler Sekmesi – Fotoğraf Albümü komutuyla hızlı bir şekilde bir fotoğraf sunumu hazırlanabilir. Bağlantılar Grubu – Eylem komutu ile nesneye fare kontrollü etkileşimler eklenebilir. Medya Grubu – Slaytlara video ve ses eklenebilir. Embed Flash – Flash programında hazırlanmış animasyon filmer (swf dosyaları) eklenebilir.

10 Tasarım Sekmesi Sayfa Düzeni: Sunumuzun slayt büyüklüğünü ve düzenini ayarlarız. Temalar: Sunumuza hazır olan tema seçeneklerini ve efektleri uygularız Arkaplan: Sunu arkaplanın düzenini belirleriz.

11 Geçişler Sekmesi Önizleme: Geçiş efektlerinin önizlemesini görürürüz. Bu slayta geçiş: Açık olan slayta geçiş efektlerinin seçildiği gruptur. Zamanlama: Seçili slayta geçerken ses ekleme, fare ile geçiş veya belli bir süre sonunda geçiş gibi özellikler eklenebilir.

12 Animasyon Sekmesi Önizleme: Uygulanan efektlerin önizlemesini görürürüz. Animasyon: Nesneye hazır bir animasyon ekleriz. Gelişmiş Animasyon: Animasyonları kopyalama, başlatıcı eylemi belirleme, slayttaki animasyonları görüntüleme gibi seçenekler bu grupta yer alır. Zamanlama: Seçili efektin süresini ayarladığımız gruptur.

13 Slayt Gösterisi Sekmesi Slayt Gösterisini Başlat: Slayt gösterisini baştan ya da geçerli slayttan başlatma. İnternet ortamındaki takipçiler için yayınlama, özel bir slayt gösterisi oluşturma. Ayarla: Slayt gösterisi ile ilgili özel ayarlar yapma, seçili slaytı gizleme, slayt süresini ölçme ve prova yapma, sesli anlatımları ve lazer seçimlerini kayıttan yürütme. Monitörler: Sununun gösterileceği ekran çözünürlüğünü seçme, gösterilecek ekranı seçme ve gösterim ekranı için sunum modunu açmak.

14 Görünüm Sekmesi Sunu Görünümünü Değiştirme: Normal, okuma modu, slayt sıralayıcı, not sayfaları. Asıl Görünümler: Sunumuzun temel biçimlendirmesini görüntüleyebilir ve değiştirebiliriz Göster Grubu: Cetvel, kılavuz çizgileri ve kılavuzları görüntüleme Yakınlaştır: Slayta yakınlık oranı veya slaytın ekranı kaplaması. Renkli/Gri Tonlamalı: Sunuyu renkli, gri tonlamalı veya siyah beyaz görüntüleme. Pencereler: Açık olan sunu pencerelerini düzenlemek için gerekli komutları içerir. Makrolar: Sunuda kullanmak istediğimiz makroları uygulayabilir.


"Temel Bilgi Teknolojileri Yrd. Doç. Dr. Doğan Aydoğan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları