Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Petrol kökenli fosil yakıtlardan olan asfaltitler,yüksek sıcaklık ve basınç altında petrolün değişmesi sonucu oluşmuş kayaçlardır.Türkiye’nin toplam rezervleri,80.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Petrol kökenli fosil yakıtlardan olan asfaltitler,yüksek sıcaklık ve basınç altında petrolün değişmesi sonucu oluşmuş kayaçlardır.Türkiye’nin toplam rezervleri,80."— Sunum transkripti:

1

2 Petrol kökenli fosil yakıtlardan olan asfaltitler,yüksek sıcaklık ve basınç altında petrolün değişmesi sonucu oluşmuş kayaçlardır.Türkiye’nin toplam rezervleri,80 ila 85 milyon ton dolayında tahmin edilmektedir.Başlıca rezervler Şırnak ve Silopi (Mardin) yörelerinde bulunmaktadır.Türkiye’nin bu alandaki yıllık üretimi,yaklaşık 500 ila 600 bin ton dolayında idi.ancak rezerv bölgeleri ve çevrelerindeki yoğun terörizm olayları nedeniyle üretim,giderek azalmış ve 1994 yılından itibaren de üretim,tamamen durmuştur.Hiç şüphe yok ki gelecekte yine işletilecektir.Konutların ısıtılmasında kullanılırlar.

3

4 Bitümlü şist veya bitümlü şeyl kaynakları,yüksek oranda petrol ve gaz ihtiva eden (damıtma yoluyla elde edilebilirler),tortul kayaçlardır diye tanımlanabilirler.Türkiye’nin bitümlü şeyl yatakları toplam rezervi 1.5 milyar tonun üstünde tahmin edilmektedirler.Başlıca rezervler Beypazarı (Ankara),Gölpazarı (Bilecik),Burhaniye (Balıkesir),Göynük (Bolu),Himmetoğlu (Bolu),Mengen (Bolu),Hatıldağ (Bolu),Bahçecik (Kocaeli),Seyitömer (Kütahya),Ulukışla (Niğde),Dodurga (Çorum) ve Çeltek (Amasya) gibi yörelerde bulunmaktadır.

5 İşletilmeleri güçlükler arz eden ve kalori değerleri düşük olan bu kaynaklar, ülkemiz de henüz işletilmeyen kaynaklardır.


"Petrol kökenli fosil yakıtlardan olan asfaltitler,yüksek sıcaklık ve basınç altında petrolün değişmesi sonucu oluşmuş kayaçlardır.Türkiye’nin toplam rezervleri,80." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları