Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN DEĞİŞİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN DEĞİŞİMİ."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN DEĞİŞİMİ

2 1.İNSANLAR İŞLEYEREK MADDEYİ DEĞİŞTİRİRLER Çevremizde gördüğümüz maddeleri doğal, işlenmiş ve yapay olarak sınıflandırabiliriz. Kendiliğinden, bir dış zorlama olmadan ve insan eliyle yapılmamış maddeler doğaldır. Doğal maddelere benzetilerek, insan eliyle yapılmış maddeler yapaydır.

3 İşlenmiş maddeler ise, doğal ve yapay maddelerin çeşitli işlem basamaklarından geçirilerek şekil verilmiş halidir. Örneğin; inek derisi, doğal bir maddedir. Yapay deri (imitasyon, suni deri); insan üretimi olan ve doğal deriye benzetilmiş yapay bir maddedir.

4 Doğal ve yapay derilerden yapılmış ceket, çanta, ayakkabı gibi maddeler ise işlenmiş maddelerdir. Taş, yün, toprak, odun, sebze, hava, su, meyve ve tahıllar, doğada bulunan maddelerdir. Doğal madde olarak adlandırılan bu maddeler, çeşitli ürünleri elde ederken ham madde olarak kullanılır.

5 Koyunların kırkılmasından elde edilen yün, doğal bir ham maddedir
Koyunların kırkılmasından elde edilen yün, doğal bir ham maddedir. Eskiden basit gereçler kullanılarak yün, iplik haline getirilirdi. Günümüzde ise bu işlem fabrikalarda yapılmaktadır.

6 Gümüşün işlenmesiyle çeşitli süs eşyaları yapılır
Gümüşün işlenmesiyle çeşitli süs eşyaları yapılır. Zeytin de işlenebilen bir maddedir. Zeytin; kahvaltılık zeytin, zeytinyağı ve zeytin ezmesi elde edilirken ham madde olarak kullanılır.

7 Güneş, doğal ışık kaynağıdır
Güneş, doğal ışık kaynağıdır. Mum ve el feneri ise yapay ışık kaynağıdır. Doğal madde olan petrolün işlenmesiyle motorin, gazyağı, benzin ve petrol gazı (LPG) elde edilir.

8 Plastik, naylon, yapay kauçuk, ve teflon, petrol kökenli yapay maddelerdir. Pastörize süt, işlenmiş bir maddedir. Sütün dayanıklılığını artırmak için pastörize edilirken içine bazı yapay maddeler katılır.

9 NOT: Otomobil üretiminde demir ve alüminyum gibi doğal maddelerin yanında plastikten yapılmış ürünlerden de faydalanılır. Bu nedenle otomobili bir bütün şeklinde doğal veya yapay madde olarak niteleme olanağımız yoktur. Doğal Kaynaklar ve İnsan

10 Su, ağaç, kömür, demir ve ham petrol, doğal kaynaklardandır
Su, ağaç, kömür, demir ve ham petrol, doğal kaynaklardandır. Doğal kaynakların tüketimine dikkat edilmelidir. Doğal kaynakları dikkatli ve özenli kullanmak, hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlar.

11 Kâğıt, cam vb. ürünler, fabrikalarda tekrar işlenebilir
Kâğıt, cam vb. ürünler, fabrikalarda tekrar işlenebilir. Bu ürünler, ayrı poşetlenip atık kumbaralarına atılmalıdır. Atık kâğıtlardan yeni kâğıt üretilmesi, ormanlık alanların azalmasını önler.

12 Yaşamak için tükettiğimiz birçok şeyin artığını çöpe atarız
Yaşamak için tükettiğimiz birçok şeyin artığını çöpe atarız. Poşetlere doldurarak attığımız çöpler, temizlik görevlileri tarafından toplanır. Çöplerden toplanıp fabrikalara getirilen bazı atıklar, ayıklanarak istenen ürünün elde edilmesinde ham madde olarak kullanılır.

13 Örneğin; atık kağıtlar, fabrikalarda önce mürekkep ve tutkalından arındırılır. Sonra da su ve bazı maddeler eklenerek hamur haline getirilir. Bu hamur da yeniden kağıda dönüştürülür.

14 1 ton atık kağıdın yeniden işlenmesiyle yaklaşık 16 çam ağacının kesilmesi engellenir. Ayrıca atık kağıttan yeniden kağıt üretilirken daha az su ve enerji harcanır.


"MADDENİN DEĞİŞİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları