Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GRUP HAŞ… TOPLUMDA İLK YARDIM BİLİNCİ. Bakanlık aşamasında tıkandı… Huzur evinde kalan yaşlı bireylerde depresif semptomlar ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GRUP HAŞ… TOPLUMDA İLK YARDIM BİLİNCİ. Bakanlık aşamasında tıkandı… Huzur evinde kalan yaşlı bireylerde depresif semptomlar ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi."— Sunum transkripti:

1 GRUP HAŞ… TOPLUMDA İLK YARDIM BİLİNCİ

2 Bakanlık aşamasında tıkandı… Huzur evinde kalan yaşlı bireylerde depresif semptomlar ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi İl Sağlık Müdürlüğü’nden izin aşamasında tıkandı… 112 hizmetleri konusunda toplumu bilinçlendirme amacıyla çalışma yapılmak istendi Yapmak istedik ama…

3 ‘’TOPLUMDA İLK YARDIM BİLİNCİ’’ Amacımız: Toplumdaki ilk yardım bilgi ve bilinç düzeyini belirlemek. Toplumu eğitici sorular sormak. Bu sayede ilk yardım konusunu işlemek.

4 Yöntemimiz: Hastaneye başvuran hasta yakınlarında 15 soruluk çoktan seçmeli, doğru cevapların sonradan verildiği anket uygulaması

5 İstatistikler: SPSS Windows 13.0 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistik yapıldı. Veriler ortalama ± standart sapma, sıklık (%) olarak tanımlandı.

6 BULGULAR: 112 katılımcı Ortalama yaş: 33 ± 12 Min. Yaş : 16 Max. yaş : 65 Erkek : 61 Kadın : 51

7 Eğitim durumları Okula gitmemiş: 1 İlkokul: 18 Orta okul / lise: 38 Üniversite: 45 Yüksek lisans: 10

8 Araştırma grubumuzda: % 90 ı acil bir durumda arayabilecekleri birden fazla numara biliyorlar. ( 112,155,156…) % 10 u ise acil durumda arayabilecekleri numaralardan sadece 112 yi biliyorlardı. Ecza dolabınız var mı? Sorusuna; % 20 sinin sadece evinde, % 9 unun sadece arabasında ecza dolabı var. % 23 ünün hem evinde hem arabasında ecza dolabı var iken, % 48 sinin de ne evinde ne de arabasında ecza dolabı yok.

9 % 51 i ilk yardım eğitimi almış. % 49 u ilk yardım eğitimi almamış. % 55 i suni solunum uygulamasını bildiğini, % 45 i ise bilmediğini işaretledi. % 55 i kalp masajı uygulamasını bildiğini, % 45 i ise bilmediğni işaretledi.

10 % 82 si acili aramanın ücretsiz olduğunu işaretlerken, % 18 i ücretli olduğunu işaretledi. % 75 i acil durumda yetkililere haber verildikten sonra olay yerini terk etmemeleri gerektiğini, % 25 i ise bilmediğini işaretledi.

11 % 65 i zehirlenme durumunda hastayı sağlık kuruluşuna götürürken zehirleme olasılığı olan maddeyi(ilaç v.b.) de götürülmesi gerektiğini işaretlerken, % 35 i görülmesi gerektiğinin gerekli olmadığını işaretledi.

12 % 56 sı dış kanama durumunda kanayan yeri soğuk suya tutmanın yanlış bir uygulama olduğunu, % 44 ise suya tutulması gerektiğini işaretledi.

13 % 77 si cisim batması durumunda cismi çıkarmadan sabit tutulması gerektiğini, % 66 sı uzuv kopması durumunda kopan uzvu temiz bir beze sarıp hava geçirmeyen bir poşete koyup içi buz dolu bir kaba konulması gerektiğini işaretledi.

14 % 66 sı şoka girmiş birinin şok pozisyonuna getirilmesi gerektiğini, % 45 i donmakta olan birine enerji veren içecekler verilip uyanık tutulması gerektiğini, % 90 ı elektrik çarpmakta olan birine tahta ile temas edilmesi gerektiğini işaretledi.

15 Yanık durumunda : % 6 sı diş macunu %16 sı yoğurt % 6 sı merhem % 67 si buza veya akan suyun altına % 5 diğer Sürüyor. Koyuyor.

16 Türkiye’ deki ilk yardım hakkındaki eğitim durumunu; % 2 si çok iyi %9 u iyi %49 u orta %40 ı kötü Buluyor.

17 Varılan Sonuçlar: Bazı konular hakkında doğru bilinen genel yanlışlar var. Örneğin yanık durumlarında çok farklı yöntemler kullanılmakta. Bu konuda ciddi bilinç eksikliği var. Acil durumda aranacak numaralar arasında 114 zehir hattı bilinmemekte. Ecza dolabı bulundurmaya gereken önem verilmiyor.

18 Genel olarak bakıldığında ise toplumda ilk yardım konusunda bilinçlilik orta düzeydedir. Bazı konularda çok farklı uygulamalara gidilse de genelde % 50 den fazlası doğru yöntemleri biliyor veya yapılmaması gerekenleri biliyor.

19

20

21


"GRUP HAŞ… TOPLUMDA İLK YARDIM BİLİNCİ. Bakanlık aşamasında tıkandı… Huzur evinde kalan yaşlı bireylerde depresif semptomlar ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları