Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN ISI ETKİSİ İLE DEĞİŞİMİ. ISINMA -SOĞUMA  Isı enerjisi alan maddenin sıcaklığı artar.  Maddenin sıcaklığının artması ısınma sonucunda gerçekleşir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN ISI ETKİSİ İLE DEĞİŞİMİ. ISINMA -SOĞUMA  Isı enerjisi alan maddenin sıcaklığı artar.  Maddenin sıcaklığının artması ısınma sonucunda gerçekleşir."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN ISI ETKİSİ İLE DEĞİŞİMİ

2 ISINMA -SOĞUMA  Isı enerjisi alan maddenin sıcaklığı artar.  Maddenin sıcaklığının artması ısınma sonucunda gerçekleşir.  Örneğin;Yanmakta olan ocağın üzerinde bulunan çorba ya da yemek bir süre sonra ısınır.  Yiyeceklerin pişmesi ısınma ile gerçekleşir.

3  Özel karışımlı toprakların pişmesi ile seramik,porselen,kiremit,tuğla…vb. malzemeler yapılır.  Sıcak su ile temizlik iyi sonuçlar verir.

4  Havanın ısınması ilkbaharda bitkilerin uyanmasına neden olur.  Isınan hava bitkilerin gelişmesine ve tohumların çimlenmesine neden olur.

5  Demir,cam vb. maddelerin ısınması işlenmesini kolaylaştırır.  Isı enerjisini kaybeden maddeler soğur.  Madde yeterince soğursa donma ve yoğunlaşma olur.

6  Karayolları soğumanın yol açtığı buzlanma nedeniyle bozulur.  Soğuk havada mikroplar etkinlik göstermez,yaşamaz.  Soğuyan maddeler sertleşir.

7  Isınma ve soğuma olayları art arta gerçekleştirir ve sütteki mikroplar yok edilir.(Pastörize sütler)  Dondurulmuş besinler uzun süre saklanır.  Uzun süre soğukta kalan canlılar ölebilir.

8 Havadaki ısınma ve soğuma;  Yağışların  Rüzgarların  Toprak oluşumunun  Şimşek ve yıldırımların oluşmasına neden olur.

9 HAL DEĞİŞİMLERİ  Maddeler bir halde diğerine geçebilirler.  Örneğin su sıvıdır.Buzluğa koyduğumuzda Donar ve katılaşır.Isıttığımızda ise gaz halini alır.  İşte bu değişime Hal değişimi denir.  Hal değişimleri Erime, donma, buharlaşma, yoğunlaşma ve süblimleşme şeklinde olur.

10 ERİME VE DONMA  Katı haldeki bir madde yeterince ısı alırsa sıvı duruma geçer.Bu olaya erime denir.

11  Her madde kendine göre bir sıcaklık derecesinde erir.Bu maddelerden bazıları aşağıda verilmiştir. Madde Erime Sıcaklığı (ºC) Buz 0 Civa -39 Naftalin 79 Tuz 800 Demir 1532

12  Yeterince soğuyan sıvı maddelerin katı hale geçmesine de Donma (katılaşma) denir.  Donma olayı erimenin tersidir.Bir maddenin erime ve donma sıcaklıkları aynıdır.

13  Eriyen maddenin hacmi büyür.Donan maddenin hacmi küçülür.  Erime ile çözünme olayı çok farklıdır.  Erime ısı etkisi ile gerçekleşir.Çözünme ise katı maddelerin sıvı içinde çok küçük parçacıklar biçiminde dağılmasıdır.

14 BUHARLAŞMA VE YOĞUNLAŞMA(YOĞUŞMA)  Yeterince ısınan sıvı maddelerin gaz haline geçmesine buharlaşma denir.  Buharlaşma her sıcaklık derecesinde gerçekleşir.Bundan dolayı buharlaşma derecesi yoktur.

15  Islak maddelerin kuruması; bu maddedeki suyun buharlaşarak uzaklaşması sonucunda olur.  Buharlaşma sırasında gerekli ısıyı veren madde ısı kaybeder;soğur.

16  Karpuz dilimi bir süre dışarıda bekletilirse yüzeyi soğur.  Suyu sızdıran testiler suyu soğuk tutar.

17 Bazı etkenler buharlaşmayı hızlandırır.Bunlar;  Sıcaklığın artması  Yüzeyin büyümesi  Basıncın azalması  Havanın rüzgarlı olması  Havanın kuru olması

18 DOĞADA SU DÖNGÜSÜ

19  Yeryüzündeki sular yerle gök arasında durmadan devam eden bir döngü içindedir. Bunun nedeni suyun halden hale geçmesidir.  Güneşin etkisiyle buharlaşan sular gök yüzünde bulutları oluşturur. Bulutlar çok küçük su damlacıklarından oluşur.

20  Soğuk bir hava tabakasına rastlayınca ısı kaybettikleri için bulutlardan yoğuşma çoğalır.  Yoğuşmayla ağırlaşan su damlacıkları yer yüzüne doğru düşmeye başlar. Buna yağmur denir.  Bazen soğuk hava tabakası buluttaki su damlacıklarını doldurur. Bu durum kar yağmasına neden olur.

21  Dolu ise yağmur damlalarının daha soğuk bir hava tabakasına rastlayarak donması sonucu oluşur. Yeryüzüne yağışlarla tekrar dönen su yine Güneşin etkisiyle buharlaşarak gökyüzüne yükselir.  Böylece yeryüzündeki su, dengesi sürekli olarak korunmuş olur.

22  Gaz maddelerin ısı vererek Sıvı duruma geçmelerine Yoğunlaşma (yoğuşma) denir.  Kışın odadaki havada bulunan su buharı soğuk cam yüzeyine çarpar ve yoğunlaşır.Bu durumda camda sulanmalar meydana gelir.  Bulutlar; havadaki su buharının yoğunlaşması sonucu oluşurlar.

23  Yoğunlaşan madde ısı verir…..(ÇOK ÖNEMLİ SAKIN UNUTMA)  Yoğunlaşma olayı; Suyun doğal döngüsünü Soğutma devrelerinin çalışmasını Suyun arıtılarak içme suyu olarak kullanılmasını sağlar..

24 KAYNAMA  Kaynama; buharlaşmanın hızlı halidir.Buharlaşma olayı sının yüzeyinde gerçekleşir.  Kaynamakta olan bir sıvının ise her noktasında buharlaşma görülür.  Her madde belli sıcaklıklarda kaynar.

25  Örneğin su 100°C de, Hava -191°C de, Civa 357°C de kaynar..  Basıncın artması kaynama hızını arttırır.  Örneğin; düdüklü tencereler basınçlı olduğundan yemekler daha hızlı pişer.

26  İstanbul’da hava basıncı Ankara’dan daha yüksek olduğundan; İstanbul’da sıvılar daha yüksek sıcaklıkta kaynar.  Yabancı maddeler kaynama sıcaklığını arttırır.

27  Saf su 100°C de kaynarken; kireçli,şekerli,tuzlu su daha yüksek derecelerde kaynar.  Çorbanın kaynama sıcaklığı suyunkinden yüksektir.

28 BOZULMA (BOZUNMA)  Isı bazı maddelerin yapısında değişikliğe yol açar.  Isı etkisiyle maddenin yapısında olan bu değişikliğe bozunma(Bozulma)denir.  Örneğin; pişirilen yiyeceklerin yapısı değişir.Oda sıcaklığında bekletilen bazı yiyecekler kokuşur.

29  Isıtılan şeker kömürleşerek bozunur.  Odun kömürü odunun ısıtılması sonucunda oluşur.  Kullandığımız kömür,petrol canlı yapılarının milyonlarca yılda bozunmasından oluşur.

30 NOT: Kaynama, Buharlaşma ve erime için maddenin ısı alması gerekir. Yoğunlaşma olayında ise maddenin ısı vermesi gerekir…….(ÇOK ÖNEMLİ)


"MADDENİN ISI ETKİSİ İLE DEĞİŞİMİ. ISINMA -SOĞUMA  Isı enerjisi alan maddenin sıcaklığı artar.  Maddenin sıcaklığının artması ısınma sonucunda gerçekleşir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları