Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İnsan Sindirim Sistemi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İnsan Sindirim Sistemi"— Sunum transkripti:

1 İnsan Sindirim Sistemi
7. Sınıfa yönelik Murat Subaşı

2 İnsan Sindirim Sistemi
Vücudumuzun yaşamını sürdürebilmesi için karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineraller gibi maddelere ihtiyaç vardır. Bu maddeleri de çeşitli besinler yoluyla elde ederiz. Fakat, besinlerle gelen bu maddeler, vücudun kullanabilmesi için fazla büyüktür.

3 İnsan Sindirim Sistemi
Vücuda alınan besin maddelerinin ve içeriklerinin kana ve hücrelere geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılması işlemine sindirim denir. Bu olayı gerçekleştiren sisteme de sindirim sistemi adı verilir.

4 İnsan Sindirim Sistemi
Besinlerin sindirimi mekanik ve kimyasal olarak iki açıdan yapılır. Örneğin, dişler mekanik sindirimde, tükürük ise besinlerin kimyasal sindiriminde görev alır. Sindirim Sisteminin Görevleri: Besinleri küçük parçalara ayırmak, sonra besinin içeriğindeki protein, karbonhidrat, yağ, su gibi molekülleri ayrıştırarak kan dolaşımı vasıtası ile hücrelere ulaştırmaktır.

5 Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
Besinler alınır ve ağızda çiğnenir. İnsanda diğer canlılardan daha gelişmiş bir sindirim sistemi vardır. Sindirim kanalı boyunca yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsaktan geçer, sindirilmeyen artıklar anüsten dışarı atılır.

6 Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
Tükürük bezleri, karaciğer pankreas sindirime yardımcı organlardır.

7 Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
Sindirim bir dizi mekanik ve kimyasal işlemler sonucu gerçekleşir. İlk olarak sindirim ağızda başlar. Ağızda, öncelikle besinler dişler yardımı ile ufak parçalara ayrılarak, mekanik olarak sindirime tabi tutulur.

8 Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
Tükrük salgısı ile de besinler bir yandan yumuşatılırken bir yandan da içeriğindeki karbonhidratlar sindirime tabi tutulur. Ağızda çiğnenen besinler yutak yardımı ile yemek borusuna oradan da mideye ulaştırılır.

9 Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
Mide bir yandan kasılıp gevşeyerek mekanik sindirim yaparken bir yandan da mide özsuyu yardımı ile besinlerdeki proteinlerin kimyasal sindirimini gerçekleştirir.

10 Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
Mideden ince bağırsağa geçen besinler artık iyice küçük parçalara ayrılmıştır. İnce bağırsakta besinlerin karbonhidrat, protein ve yağları iyice sindirilerek kana karışmak üzere emilir.

11 Sindirim Nasıl Gerçekleşir?
Son olarak besinlerden geriye kalan posa kalın bağırsağa ulaşır. Kalın bağırsakta ise posada kalan su ve mineraller emilir. Besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılmayan kısımları da vücuttan atılmak üzere anüse yollanır.

12 Hadi boş kutucuklara ne geleceğini söyleyelim çocuklar 
karaciğer pankreas k.bağırsak İnce bağırsak

13 Cevaplar

14 Sonuç: Sindirimde görev alan her bir birim bu duruma uygun olarak özelleşmiştir. Ağız, diş ve dilden tutun da kalın bağırsağa kadar her bir yapı kendi görevini eksiksiz yerine getirdiği sürece insan beslenmesi, büyümesi gelişmesi en uygun düzeyde olacaktır.

15 Özet olarak bir daha hatırlamaya ne dersiniz 

16

17 Kaynakça 304%3BM-S%26%23304%3BSTEM%26%23304%3B.htm yfa=KonuBaslikListesi&baslikid=31&KonuID=126

18 DİNLEDİĞİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM….


"İnsan Sindirim Sistemi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları