Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. GÖLCÜK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. GÖLCÜK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 T.C. GÖLCÜK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
BİLGİLENDİRME ve DEĞERLENDİRME SUNUSU MART

2 KURUM KİMLİK BİLGİSİ

3 DERSLİK – ŞUBE – ÖĞRENCİ – ÖĞRETMEN – İDARECİ
SAYILARI

4 DERSLİK – ŞUBE – ÖĞRENCİ – ÖĞRETMEN – İDARECİ
SAYILARI

5 DERSLİK – ŞUBE – ÖĞRENCİ – ÖĞRETMEN – İDARECİ
SAYILARI

6 DERSLİK – ŞUBE – ÖĞRENCİ – ÖĞRETMEN – İDARECİ
SAYILARI

7 BAŞARININ ARTTIRILMASINA
YÖNELİK ÇALIŞMALAR Okul Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında; okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak ve eğitim kalitesini yükseltmek amacı ile yapılacak çalışmaları planlamak, çalışmaları yürütmek, çalışma sonuçlarını değerlendirmek ve alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde komisyon oluşturulmuştur.

8

9 ALINAN KOMİSYON KARARLARI
Komisyon 09/12/2014 tarihinde yapmış olduğu toplantıda okul öncesi eğitim çağında olup, herhangi bir okul öncesi eğitim kurumunda kayıtlı olmayan çocukların tespit edilerek, okul öncesi eğitime gitmeme nedenlerinin araştırılmasına karar vermiştir. Bu kapsamda okul öncesi eğitim kurumlarına kaydı olmayan çocuklar belirlenerek, çocukların adres kayıtları ile okulların kayıt alanları ilişkilendirilmiş, ilgili okul müdürlüklerine gerekli çalışmaların yapılması için öğrenci isimleri ve adresleri gönderilmiştir.

10 01/01/ /03/2010 Tarihleri Arasında Doğan ve Kaydı Olmayan Öğrencilerin Kayıt Durumu İstatistikleri

11 01/01/ /03/2010 Tarihleri Arasında Doğan ve Kaydı Olmayan Öğrencilerin İlişkilendirildiği Okullar

12 01/01/ /03/2010 Tarihleri Arasında Doğan ve Kaydı Olmayan Öğrencilerin İlişkilendirildiği Okullar

13

14 ALINAN KOMİSYON KARARLARI
Komisyon 08/01/2015 tarihinde toplanarak elde edilen verileri değerlendirmiş; Okul öncesi eğitim kurumuna devam etmeyen öğrencilerin yoğunlaştığı Yeni Mahalle, Şehitler Mahallesi ve Piyalepaşa Mahallesi’nde okul öncesi öğretim kurumlarının yaygınlaştırılmasının öneri olarak yetkililere iletilmesine, Engelli olan 6 öğrencinin velilerinden talep gelmesi durumunda kaynaştırma öğrencisi olarak okullara hemen kayıtlarının yapılmasına, İkametgah adresinden taşındığı belirlenen 74 öğrenci için yeni bir adres tespit çalışması yapılmasına, Kayıt alan dışında olduğu belirlenen 5 öğrenci için yeniden kayıt alanı belirlenmesine

15 Ailenin maddi yetersizliği nedeniyle okula devam etmediği beyan edilen 24 öğrenci için gerekli incelemeler yapılarak öğrencilerin ücretsiz olarak okula kayıtlarının yapılmasına, giderlerinin karşılanması için okul aile birlikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden destek sağlanmasına, Taşımalı eğitim bölgesinde ikamet eden 22 öğrenci için gezici anaokulu uygulamasının planlanmasına, Kendisine ulaşılamayan 109 öğrenci için mahalle muhtarlıkları ile işbirliği yapılarak yeni bir alan taraması yapılmasına, Veli isteği ile okul öncesi eğitim kurumuna gönderilmeyen ve Eğitim Öğretim Yılında okul öncesi eğitim kurumlarına gönderileceği beyan edilen öğrencilerin kayıtlarının takip edilmesine karar vermiştir.

16 ALINAN KOMİSYON KARARLARI
24/02/2015 tarihli toplantı kararları: Toplantıda sene başından beri yapılan çalışmaların genel bir değerlendirmesi yapılarak aşağıdaki tespitlere yer verilmiştir: Okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmaya yönelik 2015 Ocak, Şubat döneminde ilçemizde yapılan çalışmalar şunlardır: * Gölcük İlçesi Okul Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında; okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak ve eğitim kalitesini yükseltmek amacı ile yapılacak çalışmaları planlamak, çalışmaları yürütmek, çalışma sonuçlarını değerlendirmek ve alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla Gölcük Kaymakamlığı bünyesinde komisyon oluşturulmuştur.

17 Toplantıda ayrıca şu kararlar alınmıştır;
Toplantıda ayrıca şu kararlar alınmıştır; *Okul öncesi eğitim çağında olup, herhangi bir okul öncesi eğitim kurumunda kayıtlı olmayan çocukların tespit edilerek, okul öncesi eğitime gitmeme nedenlerinin araştırılmasına karar vermiştir. Bu kapsamda okul öncesi eğitim kurumlarına kaydı olmayan çocuklar belirlenerek, çocukların adres kayıtları ile okulların kayıt alanları ilişkilendirilmiş, ilgili okul müdürlüklerine gerekli çalışmaların yapılması için öğrenci isimleri ve adresleri gönderilmiştir. * Komisyon İlköğretim Kurumları yönetimleriyle işbirliği içerisinde okul öncesi eğitim yaşında olup okula devam etmeyen toplam 531 öğrenciye ulaşarak devam etmeme nedenlerini tespit etmiştir. * Yapılan ikna ve destek çalışmaları sonucunda 262 öğrencinin okul öncesi eğitime devamı sağlanmıştır.

18 Yaş grubundaki öğrenci sayısının okullarda artırılması için müstakil anaokullarında bu yaş grubuna yönelik şubeler açılmasına veya müstakil anaokulu sayısının artırılmasına, 3. Anasınıflarında 36-48, ve ay grupları oluşturularak yaş grubuna uygun müfredatın uygulanmasına, 4. Okul öncesi eğitimin önemini vurgulamak ve okula öğrenci devamını artırmak için velilere hitaben mektup hazırlanmasına ve gönderilmesine, 5. Maddi imkanlarının yetersizliği nedeniyle okula devem etmeyen öğrenci bilgilerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşılarak ve bu öğrencilerden her hangi bir ücret talebinin yapılmamasına,

19 6. Taşımalı öğretim kapsamındaki 22 öğrencinin mevzuat
engeli nedeniyle devamı sağlanamamış olup , bu konuda yasal düzenleme yapılmasının üst birimlere önerilmesine, 7. Değirmendere Yüzbaşılar Mahallesinde İlçe Emniyet Müdürlüğüne ait bulunan lojmanın bağımsız anaokuluna dönüştürülmek üzere tahsis ve yatırım tekliflerinin yapılmasına, 8. Saraylı köyü 185 ada 2 parselde bulunan kalıcı işyerinin hak sahibi altı kişiden satın alma işlemlerinin yapılarak bağımsız anaokuluna dönüştürülme tekliflerinin yapılmasın karar verilmiştir.

20 TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİ GÖLCÜK SONUÇLARI

21 2015 TEOG – 1 SINAVI İLÇE ÖĞRENCİ SAYILARI

22 2015 TEOG – 1 SINAVI İLÇE ORTALAMALARI

23 2015 TEOG – 1 SINAVI İLÇE SIRALAMALARI

24 2015 TEOG – 1 SINAVI TÜM SORULARI DOĞRU YANITLAYAN ÖĞRENCİ SAYISI

25 ORTAK SINAV DEĞERLENDİRMESİ
Sınava giren toplam öğrenci sayısı Tüm derslerde 100 tam puan alan öğrenci sayısı 7. 2132 öğrencinin % 78,14’ü ( 1666 öğrenci ) genel ortalaması geçer not olan 45 puanın üzerindedir. 2132 öğrencinin % 21,86’sı ( 466 öğrenci ) genel ortalaması geçer not olan 45 puanın altındadır.

26 ORTAK SINAV DEĞERLENDİRMESİ
2013 – 2014 Eğitim – Öğretim Yılında yapılan I. Ortak Sınavda 58,60 olan İlçe Ortalaması – 2015 Eğitim – Öğretim Yılında 3,62 puan artarak 62,22 puan olmuştur. Alınan bu puan ile İlçemiz İl genelinde 3. sırada yer almaktadır.

27 DERSLERE GÖRE 2014 – TEOG İLÇE ORTALAMALARI 2015 HEDEFLERİ

28 TÜRKÇE DERSİ

29 MATEMATİK DERSİ

30 FEN BİLİMLERİ DERSİ

31 İNKİLAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ

32 YABANCI DİL DERSİ

33 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ

34 YÜKSEK ÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI GÖLCÜK SONUÇLARI

35 2013-YGS Sınavına Giren Öğrenci Sayıları

36 Gölcük –Türkiye YGS Karşılaştırması

37 Gölcük –Türkiye YGS (MF Puan Türü)
Karşılaştırması

38 Gölcük –Türkiye YGS (TM Puan Türü)
Karşılaştırması

39 Gölcük –Türkiye YGS (TS Puan Türü)
Karşılaştırması

40 GÖLCÜK 2014 YGS PUAN ORTALAMALARI
ve İLÇE HEDEFLERİ

41 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI GÖLCÜK SONUÇLARI

42 2013-LYS Sınavına Giren Öğrenci Sayıları

43 Gölcük – Kocaeli –Türkiye LYS (MF Puan Türü) Karşılaştırması

44 Gölcük – Kocaeli –Türkiye LYS (TS Puan Türü) Karşılaştırması

45 Gölcük – Kocaeli –Türkiye LYS (TM Puan Türü) Karşılaştırması

46 İl hedefi için; her İlçe her yıl % 3 artış hedeflemeli,
STRATEJİK HEDEFLER ÖSYM, 2012 yılından sonra iller arası sıralamaları resmi olarak yayınlamamaktadır. Bu durumda İlimizin Puan ortalamaları ile Türkiye ortalamasının karşılaştırılması en doğru ölçme olacaktır. Buna dayanarak; stratejik planında, YGS-MF-TM-TS alanlarının her birinde Türkiye ortalaması baz alınarak her yıl % 3 artış hedefi belirlenmiştir. İl hedefi için; her İlçe her yıl % 3 artış hedeflemeli, İlçe hedefi için; her okul her yıl % 3 artış hedeflemelidir.

47 DERSLERE GÖRE 2013 – 2014 ÖĞRETİM YILI LYS İLÇE ORTALAMALARI Ve
2014 – 2015ÖĞRETİM YILI İLÇE HEDEFLERİ

48 DERSLERE GÖRE 2013 – 2014 ÖĞRETİM YILI LYS İLÇE ORTALAMALARI Ve
2014 – 2015ÖĞRETİM YILI İLÇE HEDEFLERİ

49 BAŞARIYI ARTTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR
İlköğretim ve Ortaöğretimde Başarıyı Değerlendirme Komisyonları oluşturuldu. İlçemizin İlköğretim ortak sınav ve YGS ile LYS sonuçları ayrıntılı olarak çıkarılarak ilgililerle paylaşıldı. 2014 – 2015 Eğitim ve Öğretim yılı ortak sınav YGS ve LYS hedefleri belirlenerek (İlçe ve okul düzeyinde) ilgililerle paylaşıldı. Üst Okullara – Liselere ve Üniversitelere Belediye ile işbirliğinde (Gölcük’te Öğrenci Olmak Projesi) geziler düzenlenmiştir. *İTÜ ve Kocaeli Üniversitesi Ortaöğretim ve İlköğretim kurumlarında yetiştirme kursları açıldı. (16 Ortaokul, 3 Anadolu Lisesi, 2 Meslek Lisesi, 1 İmam Hatip Lisesi)

50 BAŞARIYI ARTTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR
6. Okul merkezli kazanım ölçme sınavları yapılarak sonuçları izlenmektedir. Öğrencilerin devamsızlığını azaltmaya yönelik çalışmalar kapsamında, güncel devamsızlık takibi yapılmaktadır. Sosyal, Kültürel, Sportif faaliyetler sene başında ayrıntılı olarak planlanmış ve uygulamaya konulmuştur. 9. Zararlı alışkanlıklarla ilgili konferans, seminer, tiyatro ve bilgilendirme çalışmaları öğretmen, öğrenci, veli düzeyinde yapılmaktadır.

51 TAŞIMALI EĞİTİM

52 ORTAÖĞRETİM KURUMLARI

53 İLKÖĞRETİM KURUMLARI

54 ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

55 DİNLEDİĞİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ…

56 EL ELE GELECEĞE…


"T.C. GÖLCÜK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları