Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 İLKYARDIM EĞİTİMİ HAZIRLAYAN: ALİ İHSAN KÖRPEŞ SAĞLIK MEMURU İLKYARDIM VE AMBULANS BİRİM AMİRİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 İLKYARDIM EĞİTİMİ HAZIRLAYAN: ALİ İHSAN KÖRPEŞ SAĞLIK MEMURU İLKYARDIM VE AMBULANS BİRİM AMİRİ."— Sunum transkripti:

1 1 İLKYARDIM EĞİTİMİ HAZIRLAYAN: ALİ İHSAN KÖRPEŞ SAĞLIK MEMURU İLKYARDIM VE AMBULANS BİRİM AMİRİ

2 2 NEDEN İLKYARDIM? TÜRKİYE'DE 1996 YILINDA 346.228 TRAFİK KAZASI OLMUŞ. BU KAZALARDA 5.347 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİR. 111.059 KİŞİ YARALANMIŞ. ÖLÜMLERİN YAKLAŞIK %50 Sİ TAŞIMA SIRASINDA OLMUŞ. TÜRKİYE DE HER YIL TRAFİK KAZALARI SONUCU YAKLAŞIK 6.000-6500 KİŞİ OLAY YERİNDE ÖLMEKTE,150.000 KİŞİ YARALANMAKTADIR. KALICI SAKATLANMALARIN VE ÖLÜMLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU PANİK VE KARGAŞANIN HAKİM OLDUĞU İLK DAKİKALARDA VE YANLIŞ MÜDAHALE VE KARGA TULUMBA TAŞIMA SIRASINDA GERÇEKLEŞMEKTEDİR.

3 3 TRAFİK KAZLARINDA ÖLÜMLERİN % 10 İLK 5 DK.DA (BU VAKALARIN % 18-25 İ YETERLİ MÜDAHALE İLE KURTARILABİLECEK VAKALARDIR) % 50 KADARI İSE İLK 30 DK DA MEYDANA GELİYOR.

4 4 KAZA YERİNDE İLK BEŞ DAKİKA İÇERİSİNDE UYGULANACAK ETKİLİ BİR İLKYARDIM İLE BU ÖLÜMLERİN YAKLAŞIK YARISINI ÖNLEMEK MÜMKÜNDÜR.BU DURUM İLKYARDIMIN ÖNEMİNİ AÇIKCA GÖSTERMEKTEDİR.

5 5 İLKYARDIM ANİ OLARAK HASTALANAN VEYA KAZAYA UĞRAYAN KİŞİYE OLAY YERİNDE VE ÇEVRE İMKANLARINDAN YARARLANARAK YAPILAN, KESİNLİKLE TIBBİ OLMAYAN UYGULAMALAR BÜTÜNÜDÜR. AMÇALARI 1- HAYAT KURTARMAK 2- DURUMUNU KORUMAK 3- SAKAT KALMALARI ÖNLEMEK (TAŞIMA YÖNTEMLERİNİ KULLANILMASI)

6 6 İLKYARDIMIN SAFHALARI (6 T) 1- TEDBİR: İLKYARDIMCI KENDİSİNİN VE KAZAZEDENİN GÜZENLİĞİNİ SAĞLAMALIDIR. ÖRNEK: TRAFİK KAZALARINDA KAZA ALANINDA SİGARA İÇİLMESİNİ ÖNLEMEK GİBİ. 2- TEŞHİS: İLKYARDIM ANLAMINDA YAPILACAK UYGULAMANIN TESPİTİ YAPILMALIDIR. KESİNLİKLE TIBBİ TEŞHİS ANLAMINDA ALGILANMAMALI 3- TEDAVİ: İLAÇSIZ İLKYARDIM UYGULAMALARIDIR. 4- TELEKOMÜNİKASYON: ACİL YARDIM ÇAĞRILMALIDIR. (112) YANLIŞ ALGILAMALARI ÖNLEMEK İ ÇİN YARALININ DURUMU VE BULUNDUĞU YER TAM OLARAK BELİRTİLMELİDİR. 5- TRİAJ: YARALININ ACİLİYET DURUMUNA GÖRE ÖNCELİĞİNİN BELİRLENİP KISA ZAMANDA SAĞLIK KURULUŞUNA SEVKİNİ YAPABİLMEK İÇİN AYIRMA İŞLEMİDİR. DAHA ÇOK YARALANMALARIN FAZLA OLDUĞU UÇAK YADA OTOBÜS KAZALARINDA VE DOĞAL AFETLERDE UYGULANIR. 6-TAŞIMA: DAHA SONRAKİ BÖLÜMLERDE DETAYLI ANLATILACAKIR.

7 7

8 8 İLKYARDIMCININ ÖZELLİKLERİ YAPILAN İŞİN KUTSALİYETİ GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA İLKYARDIMCILARIN ARTI BİR TAKIM VASIFLARININ OLMASI GEREKTİĞİ AŞİKARDIR. ÖZELLİKLE EŞİTLİK İLKESİNE BAĞLI OLUNMALIDIR. İNSANLARI IRK, DİN, RENK VE CİNSİYET GİBİ BİR TAKIM ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI AYIRMAMALIDIR. KESİNLİKLE TEDBİRLİ OLMALIDIR. KENDİ GÜVENLİĞİ BAŞTA OLMAK ÜZERE KAZAZEDENİN VE ORTAMIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMALIDIR. SOĞUKKANLI OLMALIDIR. TOPLUMUMUZUN YAPISI GEREĞİ BİR OLAY KARŞISINDA İNSANLAR YARDIM EDEBİLMEK İÇİN BİLİNÇSİZCE OLAY YERİNE GELİRLER. EĞER İLKYARDIMCI SAKİN OLUP İNSANLARA KENDİNİ KABUL ETTİREMEZSE KESİNLİKLE İNSİYETİF BAŞKALARININ ELİNE GEÇECEK VE YANLIŞ UYGULAMALAR BAŞLAYACAKTIR. O SEBEPLE İLKYARDIMCI İNSİYATİFİNİ KORUMALI VE SOĞUKKANLI OLMALIDIR. CESARET GÖSTERİLERİNDEN VE EMİN OLMADIĞI UYGULAMALARDAN KAÇINMALIDIR. AKSİ TEKTİRDE KAZAZEDEYE ZARAR VEREBİLİR.

9 9

10 10 ACİL TELEFONLAR 110 :İTFAİYE 112 :HIZIR ACİL (AMBULANS) 114 :ZEHİR DANIŞMA HATTI 155 :POLİS İMDAT 156 :JANDARMA


"1 İLKYARDIM EĞİTİMİ HAZIRLAYAN: ALİ İHSAN KÖRPEŞ SAĞLIK MEMURU İLKYARDIM VE AMBULANS BİRİM AMİRİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları