Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM KÜLTÜRLERARASI FARKLAR.  KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM: FARKLI KÜLTÜRLERİN YA DA ALTKÜLTÜRLERİN ÜYELERİ ARASINDAKİ İLETİŞİMDİR.  ALTKÜLTÜR:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM KÜLTÜRLERARASI FARKLAR.  KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM: FARKLI KÜLTÜRLERİN YA DA ALTKÜLTÜRLERİN ÜYELERİ ARASINDAKİ İLETİŞİMDİR.  ALTKÜLTÜR:"— Sunum transkripti:

1 KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM KÜLTÜRLERARASI FARKLAR

2  KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM: FARKLI KÜLTÜRLERİN YA DA ALTKÜLTÜRLERİN ÜYELERİ ARASINDAKİ İLETİŞİMDİR.  ALTKÜLTÜR: AYNI TOPLUM İÇİNDE BULUNAN KENDİLERİNE HAS KONUŞMA DİLİ, ALIŞKANLIKLARI OLAN FARKLI ETNİK VE/VEYA DİNİ GRUPLARDIR.

3 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR  DAVRANIŞ KALIPLARI TOPLUMDAN TOPLUMA, KÜLTÜRDEN KÜLTÜRE FARKLILIKLAR GÖSTERİR.  FARKLILIKLAR BİLİNMEZSE İLETİŞİMDE YANLIŞ ANLAMALAR, YORUMLAR ORTAYA ÇIKABİLİR.  YABANCI BİR DİL ÖĞRENİRKEN,O DİLİ KULLANAN TOPLUMUN, KÜLTÜREL DAVRANIŞ MODELLERİNİ DE ÖĞRENMEK GEREKİR…

4 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR  HER TOPLUMUN, * SELAMLAŞMA * VEDALAŞMA * HİTAP ŞEKİLLERİ * PROTOKOL, ETİKET, NEZAKET KURALLARI KENDİNE ÖZGÜ FARKLILIKLAR GÖSTERİR…

5 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR  SOSYAL YAŞAMIN İLETİŞİM RUTİNLERİ,DİLSEL YAPILAR, SERGİLENEN TUTUM VE DAVRANIŞLAR, MUHATABA BİÇİLEN ROLE GÖRE, DOĞAL BİR REFLEKS OLARAK İLETİŞİME YANSIR…  İLETİŞİM ŞEKLİ, KİŞİLERİN ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİNE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİR:  YAŞ,  CİNSİYET  EĞİTİM DÜZEYLERİ  SOSYAL KONUMLARI  ÖZEL İLİŞKİLER  SAMİMİYET DERECELERİ

6 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR  YABANCI ÜLKELERIN KÜLTÜRLERİNİ ÖĞRENİRKEN İKİ TEMEL YAKLAŞIM:  1) O KÜLTÜRÜN, DİL, KÜLTÜREL GEÇMİŞİ, TARİHİ, SOSYAL KURALLARINI, BEKLENTİLERİNİ ÖĞRENMEK. BU YAKLAŞIMIN İKİ DEZAVANTAJI VAR: *YABANCI KÜLTÜRÜ HİÇBİR ZAMAN TAM ANLAMIYLA ANLAMAYACAK OLMAMIZ (ONLAR GİBİ DÜŞÜNEMEYECEĞİZ) *KAVRAMI GENELLEŞTİRMEK: KÜLTÜRLER SINIFLANDIRILACAK, BIREYSEL FARKLILIKLAR GÖZ ARDI EDİLECEKTİR. BU YAKLAŞIMIN İKİ DEZAVANTAJI VAR: *YABANCI KÜLTÜRÜ HİÇBİR ZAMAN TAM ANLAMIYLA ANLAMAYACAK OLMAMIZ (ONLAR GİBİ DÜŞÜNEMEYECEĞİZ) *KAVRAMI GENELLEŞTİRMEK: KÜLTÜRLER SINIFLANDIRILACAK, BIREYSEL FARKLILIKLAR GÖZ ARDI EDİLECEKTİR.  2) ADAPTASYON SAĞLAYACAK İLETİŞiM YETENEKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ. BU DURUMDA ALT KÜLTÜRLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR.

7 YABANCILARLA ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN:  KÜLTÜREL FARKLILIĞI KABUL ETMEK;  YARGIDA BULUNMADAN DİNLEMEK;  GÖZ KONTAĞI, EL-KOL HAREKETLERİ GİBİ FARKLILIK GÖSTEREN EYLEMLERİ ÖĞRENMEK, BUNLARA SAYGI GÖSTERMEK;  DEĞİŞEN KOŞULLARA, FARKLI TUTUMLARA, ALIŞKANLIKLARA, DAVRANIŞLARA HAZIRLIKLI OLMAK;  EMPATİ KURMAK, HOŞGÖRÜLÜ OLMAK.

8 YABANCILARLA ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN:  ORTAK GÖRÜŞÜ PAYLAŞTIĞIMIZ HİSSİNİ KARŞI TARAFA BELLİ ETMEK;  FARKLI GİYİM, GÖRÜNÜŞÜ YADIRGAMAMAK;  DERİNLEMESİNE İNMEDEN, YÜZEYSEL BAKIŞ AÇISI OLUŞTURMAK;  SÖZLÜ VE EL-KOL HAREKETLERİMİZLE İLETMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ MESAJLARIMIZI ANLAŞILIR KILMAK;

9 YABANCILARLA ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN:  YENİ ALIŞKANLIK VE UYGULAMALARI PAYLAŞMAK;  KİŞİSEL ANLAŞMALARA VE UYUMA ÖNEM VERMEK;  BASMAKALIP VE GENELLEŞMİŞ BİR YARGIDAN KAÇINMAK.

10 KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİMİN ZORLUKLARI  DİL YAZILI İLETİŞİM ENGELLERİ SÖZLÜ İLETİŞİM ENGELLERİ  KÜLTÜREL FARKLILIKLAR  DİN VE DEĞERLER  ROL VE STATÜ  KARAR VERME ALIŞKANLIKLARI  ZAMAN KAVRAMI  KİŞİSEL ALAN KAVRAMI

11 KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİMİN ZORLUKLARI  VÜCUT DİLİ - GÖZ KONTAĞI - GÜLÜMSEME - EL-KOL HAREKETLERI - SOSYAL DAVRANIŞ VE YÖNTEMLER

12  YAZILI ÖRNEKLER: * BAZEN AYNI KELIMELER FARKLI ÜLKELERDE FARKLI ANLAMLARA GELIR:  PETROL: AMERIKAN İNGILIZCESINDE “YAKIT” ANLAMINDA İNGILIZ İNGILIZCESINDE “IŞLENMEMIŞ YAKIT – GAZ”  * BIR ÜRÜNÜN MARKA ADI BILE, SATILACAĞI YABANCI BIR ÜLKEDE YANLIŞ BIR MANA TAŞIMAMASI IÇIN DEĞIŞTIRILEBILIYOR.  ÜLKER -> ALBENI-> ARABISTAN’DA BU ISIMLE SATILMASI FIRMA ADINA OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURABILIR. SÖZLÜ ÖRNEKLER  * KIMI ŞIVE FARKLILIKLARI YA DA SES TONLARI ÜLKELER ARASINDA DEĞIŞMEKTEDIR.  RUSLARIN İNGILIZCESI: SIKKIN, KABA BIR ANLAM IÇEREBILIR.  * ORTA ASYA ÜLKELERI BATIYA GÖRE DAHA SERT VE HIZLI BIR KONUŞMA TONUNA SAHIPKEN, DAHA YUMUŞAK BIR DILE SAHIP FRANSIZLARLA ILETIŞIM ZOR OLACAKTIR.

13  DIN VE SOSYAL DEĞERLER İÇIN ÖRNEKLER  * HINDULAR INEK ETI MÜSLÜMANLAR VE YAHUDILER DOMUZ ETI YEMEZ  * ÜLKELERIN DINI VE ÖZEL GÜNLERI GÖZ ARDI EDILMEMELIDIR.  * ÇINLI BIRINE SAAT HEDIYE ETMEK DOĞRU DEĞILDIR.  ÇIN’DE SAAT UĞURSUZLUĞUN SEMBOLÜDÜR.  DIN VE SOSYAL DEĞERLER İÇIN ÖRNEKLER  * AVRUPALILAR SOYADLARINI  * ASYALILAR ADLARINI KULLANIRLAR.

14  YABANCILARA, ONLARIN KENDI DEĞER YARGILARI VE DINI INANÇLARINA GÖRE DAVRANMAK “SAYGI” YARATACAK BIR INCELIKTIR.  ZAMAN ALGISI-ÖRNEK  * KUZEY AMERIKALI ŞIRKETLERE GÖRE  ZAMAN=PARA  ONLARDA BEŞ DAKIKALIK BIR GECIKME O ANA KADAR OLUŞMUŞ BÜTÜN OLUMLU HAVAYI DEĞIŞTIREBILIR.  * AMERIKALI BIR MÜŞTERI 30 DK. BEKLETILIRSE, BU ONA YAPILMIŞ BIR HAKARETTIR.  FAKAT LATIN AMERIKA’DA 30 DK. BEKLETILMEK DOĞAL KARŞILANIR.

15  ZAMAN ALGISI-ÖRNEK BIR IŞ IÇIN; - ARAP ÜLKELERINDE RANDEVULARIN 3-4 GÜN ÖNCE ALINMASI YETERLIYKEN; - JAPONYA GIBI UZAKDOĞU ÜLKELERINDE BIR-IKI HAFTA ÖNCEDEN HABERDAR EDILMELIDIR.

16  VÜCUT DILI * SÖZSÜZ MESAJ => BEDEN DILI: - YÜZ IFADELERI - GÖZ TEMASI - DURUŞ - JESTLER GÖZ KONTAĞI-ÖRNEK KUZEY AMERIKA’DA GÖZ KONTAĞI: SAYGI BELIRTISI, DOĞRUNUN SIMGESI KORE’DE GÖZ KONTAĞI: SAYGISIZLIK, KABALIK ARAPLARDA GÖZ KONTAĞI KURULMAMASI KABALIKTIR. FAKAT BIR BAYAN ILE ERKEĞIN GÖZ KONTAĞINA GIRMESI DOĞRU KARŞILANMAZ.

17  EL-KOL HAREKETLERI İNGILTERE’DE BIR KAFEDE GARSON BIR ŞEY ALIP ALMAYACAĞINIZI SORUYOR: SIZ “HAYIR” ANLAMINDA KAFANIZI ASAGI-YUKARI SALLARSANIZ, GARSON BUNU “EVET” ANLAYACAKTIR. EL-KOL HAREKETLERI * AMERIKA’DA VE ÇOĞU AVRUPA ÜLKESINDE BAŞ PARMAĞINIZI YUKARI DOĞRU KALDIRMAK “BRAVO, ÇOK IYI” ANLAMINA GELIRKEN, AYNI HAREKET YUNANISTAN’DA ÇOK KABA BIR ANLAM TAŞIR.

18  FARKLI KÜLTÜRLERDEN ÖRNEKLER * ARAPLARA LIKÖR HEDIYE EDILMEZ. * AFRIKALILAR HIZLI KONUŞMA VE HAREKETLERDEN HOŞLANMAZLAR, BÖYLE DAVRANANLARA ŞÜPHEYLE BAKARLAR. * HINDISTAN’DA VERILEN BIR YIYECEK ASLA GERI ÇEVRILMEMELIDIR. YEMEK YERKEN VEYA BIR ŞEY IKRAM EDERKEN SADECE SAĞ EL KULLANILIR. (SOL EL AHLAKEN UYGUN DEĞILDIR) * HINDISTAN’DA UNVANLAR ÇOK ÖNEMLIDIR. DOKTOR, PROFESÖR GIBI UNVANLAR SIKÇA TELAFFUZ EDILIR. * ÇINLILERIN IŞ ILIŞKILERINDE EN ÇOK ÖNEM VERDIĞI KONULAR GÜVEN, KOLLEKTIVIZM VE DOĞRULUKTUR.

19 TEŞEKKÜRLER  Kaynakça:© 2008 JELLEIS HANSSON


"KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM KÜLTÜRLERARASI FARKLAR.  KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM: FARKLI KÜLTÜRLERİN YA DA ALTKÜLTÜRLERİN ÜYELERİ ARASINDAKİ İLETİŞİMDİR.  ALTKÜLTÜR:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları