Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM"— Sunum transkripti:

1 KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM
KÜLTÜRLERARASI FARKLAR

2 KÜLTÜRLERARASI FARKLAR
KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM: FARKLI KÜLTÜRLERİN YA DA ALTKÜLTÜRLERİN ÜYELERİ ARASINDAKİ İLETİŞİMDİR. ALTKÜLTÜR: AYNI TOPLUM İÇİNDE BULUNAN KENDİLERİNE HAS KONUŞMA DİLİ, ALIŞKANLIKLARI OLAN FARKLI ETNİK VE/VEYA DİNİ GRUPLARDIR.

3 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR
DAVRANIŞ KALIPLARI TOPLUMDAN TOPLUMA, KÜLTÜRDEN KÜLTÜRE FARKLILIKLAR GÖSTERİR. FARKLILIKLAR BİLİNMEZSE İLETİŞİMDE YANLIŞ ANLAMALAR, YORUMLAR ORTAYA ÇIKABİLİR. YABANCI BİR DİL ÖĞRENİRKEN,O DİLİ KULLANAN TOPLUMUN, KÜLTÜREL DAVRANIŞ MODELLERİNİ DE ÖĞRENMEK GEREKİR…

4 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR
HER TOPLUMUN, * SELAMLAŞMA * VEDALAŞMA * HİTAP ŞEKİLLERİ * PROTOKOL, ETİKET, NEZAKET KURALLARI KENDİNE ÖZGÜ FARKLILIKLAR GÖSTERİR…

5 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR
SOSYAL YAŞAMIN İLETİŞİM RUTİNLERİ,DİLSEL YAPILAR, SERGİLENEN TUTUM VE DAVRANIŞLAR, MUHATABA BİÇİLEN ROLE GÖRE, DOĞAL BİR REFLEKS OLARAK İLETİŞİME YANSIR… İLETİŞİM ŞEKLİ, KİŞİLERİN ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİNE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİR: YAŞ, CİNSİYET EĞİTİM DÜZEYLERİ SOSYAL KONUMLARI ÖZEL İLİŞKİLER SAMİMİYET DERECELERİ

6 KÜLTÜRLERARSI FARKLAR
YABANCI ÜLKELERIN KÜLTÜRLERİNİ ÖĞRENİRKEN İKİ TEMEL YAKLAŞIM: 1) O KÜLTÜRÜN, DİL, KÜLTÜREL GEÇMİŞİ, TARİHİ, SOSYAL KURALLARINI, BEKLENTİLERİNİ ÖĞRENMEK. BU YAKLAŞIMIN İKİ DEZAVANTAJI VAR: *YABANCI KÜLTÜRÜ HİÇBİR ZAMAN TAM ANLAMIYLA ANLAMAYACAK OLMAMIZ (ONLAR GİBİ DÜŞÜNEMEYECEĞİZ) *KAVRAMI GENELLEŞTİRMEK: KÜLTÜRLER SINIFLANDIRILACAK, BIREYSEL FARKLILIKLAR GÖZ ARDI EDİLECEKTİR. 2) ADAPTASYON SAĞLAYACAK İLETİŞiM YETENEKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ. BU DURUMDA ALT KÜLTÜRLER DE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR.

7 YABANCILARLA ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN:
KÜLTÜREL FARKLILIĞI KABUL ETMEK; YARGIDA BULUNMADAN DİNLEMEK; GÖZ KONTAĞI, EL-KOL HAREKETLERİ GİBİ FARKLILIK GÖSTEREN EYLEMLERİ ÖĞRENMEK, BUNLARA SAYGI GÖSTERMEK; DEĞİŞEN KOŞULLARA, FARKLI TUTUMLARA, ALIŞKANLIKLARA, DAVRANIŞLARA HAZIRLIKLI OLMAK; EMPATİ KURMAK, HOŞGÖRÜLÜ OLMAK.

8 YABANCILARLA ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN:
ORTAK GÖRÜŞÜ PAYLAŞTIĞIMIZ HİSSİNİ KARŞI TARAFA BELLİ ETMEK; FARKLI GİYİM, GÖRÜNÜŞÜ YADIRGAMAMAK; DERİNLEMESİNE İNMEDEN, YÜZEYSEL BAKIŞ AÇISI OLUŞTURMAK; SÖZLÜ VE EL-KOL HAREKETLERİMİZLE İLETMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ MESAJLARIMIZI ANLAŞILIR KILMAK;

9 YABANCILARLA ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN:
YENİ ALIŞKANLIK VE UYGULAMALARI PAYLAŞMAK; KİŞİSEL ANLAŞMALARA VE UYUMA ÖNEM VERMEK; BASMAKALIP VE GENELLEŞMİŞ BİR YARGIDAN KAÇINMAK.

10 KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİMİN ZORLUKLARI
DİL YAZILI İLETİŞİM ENGELLERİ SÖZLÜ İLETİŞİM ENGELLERİ KÜLTÜREL FARKLILIKLAR DİN VE DEĞERLER ROL VE STATÜ KARAR VERME ALIŞKANLIKLARI ZAMAN KAVRAMI KİŞİSEL ALAN KAVRAMI

11 KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİMİN ZORLUKLARI
VÜCUT DİLİ - GÖZ KONTAĞI - GÜLÜMSEME - EL-KOL HAREKETLERI - SOSYAL DAVRANIŞ VE YÖNTEMLER

12 YAZILI ÖRNEKLER: * BAZEN AYNI KELIMELER FARKLI ÜLKELERDE FARKLI ANLAMLARA GELIR:
PETROL: AMERIKAN İNGILIZCESINDE “YAKIT” ANLAMINDA İNGILIZ İNGILIZCESINDE “IŞLENMEMIŞ YAKIT – GAZ” * BIR ÜRÜNÜN MARKA ADI BILE, SATILACAĞI YABANCI BIR ÜLKEDE YANLIŞ BIR MANA TAŞIMAMASI IÇIN DEĞIŞTIRILEBILIYOR. ÜLKER -> ALBENI-> ARABISTAN’DA BU ISIMLE SATILMASI FIRMA ADINA OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURABILIR. SÖZLÜ ÖRNEKLER * KIMI ŞIVE FARKLILIKLARI YA DA SES TONLARI ÜLKELER ARASINDA DEĞIŞMEKTEDIR. RUSLARIN İNGILIZCESI: SIKKIN, KABA BIR ANLAM IÇEREBILIR. * ORTA ASYA ÜLKELERI BATIYA GÖRE DAHA SERT VE HIZLI BIR KONUŞMA TONUNA SAHIPKEN, DAHA YUMUŞAK BIR DILE SAHIP FRANSIZLARLA ILETIŞIM ZOR OLACAKTIR.

13 DIN VE SOSYAL DEĞERLER İÇIN ÖRNEKLER
* HINDULAR INEK ETI MÜSLÜMANLAR VE YAHUDILER DOMUZ ETI YEMEZ * ÜLKELERIN DINI VE ÖZEL GÜNLERI GÖZ ARDI EDILMEMELIDIR. * ÇINLI BIRINE SAAT HEDIYE ETMEK DOĞRU DEĞILDIR. ÇIN’DE SAAT UĞURSUZLUĞUN SEMBOLÜDÜR. * AVRUPALILAR SOYADLARINI * ASYALILAR ADLARINI KULLANIRLAR.

14 YABANCILARA, ONLARIN KENDI DEĞER YARGILARI VE DINI INANÇLARINA GÖRE DAVRANMAK “SAYGI” YARATACAK BIR INCELIKTIR. ZAMAN ALGISI-ÖRNEK * KUZEY AMERIKALI ŞIRKETLERE GÖRE ZAMAN=PARA ONLARDA BEŞ DAKIKALIK BIR GECIKME O ANA KADAR OLUŞMUŞ BÜTÜN OLUMLU HAVAYI DEĞIŞTIREBILIR. * AMERIKALI BIR MÜŞTERI 30 DK. BEKLETILIRSE, BU ONA YAPILMIŞ BIR HAKARETTIR. FAKAT LATIN AMERIKA’DA 30 DK. BEKLETILMEK DOĞAL KARŞILANIR.

15 ZAMAN ALGISI-ÖRNEK BIR IŞ IÇIN; - ARAP ÜLKELERINDE RANDEVULARIN 3-4 GÜN ÖNCE ALINMASI YETERLIYKEN; - JAPONYA GIBI UZAKDOĞU ÜLKELERINDE BIR-IKI HAFTA ÖNCEDEN HABERDAR EDILMELIDIR.

16 VÜCUT DILI * SÖZSÜZ MESAJ => BEDEN DILI: - YÜZ IFADELERI - GÖZ TEMASI - DURUŞ - JESTLER GÖZ KONTAĞI-ÖRNEK KUZEY AMERIKA’DA GÖZ KONTAĞI: SAYGI BELIRTISI, DOĞRUNUN SIMGESI KORE’DE GÖZ KONTAĞI: SAYGISIZLIK, KABALIK ARAPLARDA GÖZ KONTAĞI KURULMAMASI KABALIKTIR. FAKAT BIR BAYAN ILE ERKEĞIN GÖZ KONTAĞINA GIRMESI DOĞRU KARŞILANMAZ.

17 EL-KOL HAREKETLERI İNGILTERE’DE BIR KAFEDE GARSON BIR ŞEY ALIP ALMAYACAĞINIZI SORUYOR: SIZ “HAYIR” ANLAMINDA KAFANIZI ASAGI-YUKARI SALLARSANIZ, GARSON BUNU “EVET” ANLAYACAKTIR. EL-KOL HAREKETLERI * AMERIKA’DA VE ÇOĞU AVRUPA ÜLKESINDE BAŞ PARMAĞINIZI YUKARI DOĞRU KALDIRMAK “BRAVO, ÇOK IYI” ANLAMINA GELIRKEN, AYNI HAREKET YUNANISTAN’DA ÇOK KABA BIR ANLAM TAŞIR.

18 FARKLI KÜLTÜRLERDEN ÖRNEKLER. ARAPLARA LIKÖR HEDIYE EDILMEZ
FARKLI KÜLTÜRLERDEN ÖRNEKLER * ARAPLARA LIKÖR HEDIYE EDILMEZ. * AFRIKALILAR HIZLI KONUŞMA VE HAREKETLERDEN HOŞLANMAZLAR, BÖYLE DAVRANANLARA ŞÜPHEYLE BAKARLAR. * HINDISTAN’DA VERILEN BIR YIYECEK ASLA GERI ÇEVRILMEMELIDIR. YEMEK YERKEN VEYA BIR ŞEY IKRAM EDERKEN SADECE SAĞ EL KULLANILIR. (SOL EL AHLAKEN UYGUN DEĞILDIR) * HINDISTAN’DA UNVANLAR ÇOK ÖNEMLIDIR. DOKTOR, PROFESÖR GIBI UNVANLAR SIKÇA TELAFFUZ EDILIR. * ÇINLILERIN IŞ ILIŞKILERINDE EN ÇOK ÖNEM VERDIĞI KONULAR GÜVEN, KOLLEKTIVIZM VE DOĞRULUKTUR.

19 TEŞEKKÜRLER Kaynakça:© 2008 JELLEIS HANSSON


"KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları