Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mesleki Eğitim Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Merkezi www.kariyermerkezi.org.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mesleki Eğitim Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Merkezi www.kariyermerkezi.org."— Sunum transkripti:

1 Mesleki Eğitim Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Merkezi www.kariyermerkezi.org

2 İSTKA desteği ile, Proje lideri olarak İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve proje ortağı İstanbul Bilumum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği bünyesinde iki Mesleki Eğitim Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Merkezi kurulacaktır. Projenin bitmesini müteakiben söz konusu kuruluşlar kendi imkânları ile bu Merkezleri aktif olarak işletmeye devam edeceklerdir.

3 Türkiye nüfusunun yaklaşık beşte birini barındıran İstanbul, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişiminin merkezidir. İstanbul’da gençlerin karşılaştığı en önemli sorunlardan biri işsizliktir. İstanbul’da genç işsizlik oranı, 2013 yılında 15 AĞUSTOS 2013 itibariyle %18,8 olup genel işsizlik oranı %10,5 ve oldukça yüksektir.

4 İşgücü piyasası ihtiyaçlarına göre uyarlanmış kaliteli eğitim sistemi ve iş yaratan bir piyasa, genç istihdamının artırılmasında gereklidir. Bunun yanında gençlerin bilgi ve becerileri ile uyumlu işlere yönlendirilmesi ile okuldan işe geçiş süresinin kısaltılmasında mesleki danışmanlık ve rehberlik faaliyetleri önemli bir yer tutmaktadır.

5 Öte yandan; özellikle örgün mesleki eğitim süresince öğrenilen bilgiler, bireylerin bilim ve teknolojideki hızlı gelişmelerin yol açtığı değişimlere ve yeni ihtiyaçlara uyum sağlaması için yetersiz kalmakta, kişinin kendini geliştirmesi ve bilgilerini sürekli yenilemesi ancak “Hayat Boyu” öğrenme ile mümkün olabilmektedir.

6 Bir başka durum ise Meslek Liselerinden mezun olan gençlerin ancak %10’u mezun oldukları meslek dalında çalışmaktadırlar. Pahalı olan mesleki eğitimde Devletin yatırımları boşa gitmektedir. Bunun yegâne sebebi çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerine uygun mesleği seçememiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

7 PROJE KAPSAMINDA NELER YAPTIK; Projenin bitiminden sonra da destek verilebilmesi için çalışma ofisi oluşturuldu. İSTESOB ve İMESOB’da iki danışmanlık merkezi kuruldu. Gençlerin iş hayatında daha başarılı olmak yönündeki beklentilerini tespit etmek amacıyla anket yapıldı. Danışmanlık verilecek alanlarda bilgi bankası oluşturuldu. (İŞKUR, MEB)

8 PROJE KAPSAMINDA NELER YAPTIK; Danışmanlık verilecek alanlarda broşür, kitapçık, film vb. yazılı ve görsel dokümanlar hazırlandı. Danışmanlık hizmetlerinin internet ortamında verilmesi amacıyla web sayfası hazırlandı. (www.kariyermerkezi.org) Ortaokul, Mesleki Eğitim Merkezi ve Lise 9. sınıflara mesleklerin tanıtımı ve kariyer planlama faaliyetleri devam ediyor.

9 PROJE KAPSAMINDA NELER YAPTIK; Toplamda 1500 öğrencinin bilgilendirme etkinliklerine katılması sağlanacaktır. PROJE KAPSAMINDA YAPILAN ANKET SONUÇLARINDAN ÖNE ÇIKAN BİRKAÇ SONUCU SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

10 GELECEKTE GİRİŞİMCİLİK /KENDİ İŞİNİZİ KURMA HEDEFİNİZ VAR MIDIR?

11 DAHA ÖNCE KARİYER DANIŞMANLIĞI HİZMETİ ALDINIZ MI?

12 GELECEK 5 YIL HEDEFLERİNİZ/ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ NOKTA NEDİR?

13 İNTERNET KULLANIYOR MUSUNUZ?

14 YAPILAN ANKETTEN BİRKAÇ SONUCU SİZLERLE PAYLAŞTIK. SONUÇLAR, YAPILAN PROJENİN ÖNEMİNİ VE GEREKLİLİĞİNİ DAHA İYİ ORTAYA KOYMUŞTUR. TEŞEKKÜRLER


"Mesleki Eğitim Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Merkezi www.kariyermerkezi.org." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları