Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Açısal Örtüşme Modeli İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. d-orbitallerinin enerji sıralaması kolay ve hızlı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Açısal Örtüşme Modeli İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. d-orbitallerinin enerji sıralaması kolay ve hızlı."— Sunum transkripti:

1 Açısal Örtüşme Modeli İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. d-orbitallerinin enerji sıralaması kolay ve hızlı bir şekilde hesaplanır. d-orbitallerinin enerji sıralaması kolay ve hızlı bir şekilde hesaplanır. Sadece metal - ligant etkileşim parametreleri dikkate alınır. Sadece metal - ligant etkileşim parametreleri dikkate alınır. Bu yaklaşımla yapı, manyetizma ve elektronik spektrumları kolayca açıklamak mümkündür. Bu yaklaşımla yapı, manyetizma ve elektronik spektrumları kolayca açıklamak mümkündür.

2 Model iki parametre kullanır : e σ : σd-orbitallerinin enerjisini tanımlayan parametre e σ : σ- bağı içeren d-orbitallerinin enerjisini tanımlayan parametre metal için daima pozitif metal için daima pozitif e π : πd-orbitallerin enerjisini tanımlayan parametre e π : π - bağı içeren d-orbitallerin enerjisini tanımlayan parametre metal için π- verici ise pozitif veya π- alıcı ise negatif metal için π- verici ise pozitif veya π- alıcı ise negatif e σ e π σπ-etkileşiminden daha büyüktür e σ > e π σ –etkileşimi π-etkileşiminden daha büyüktür Uygulama : 1. M ve L için e σ e π tespit edilir. 1. M ve L için e σ ve e π parametreleri tespit edilir. 2. Hesaplanan parametre değerleri ile enerji diyagramı oluşturulur.

3 Metal σ etkileşimi : + e σ π etkileşimi : + e π (π- verici L ) π etkileşimi : + e π (π- verici L ) – e π (π- alıcı L ) – e π (π- alıcı L ) Ligant σ etkileşimi : – e σ π etkileşimi : – e π (π- verici L ) π etkileşimi : – e π (π- verici L ) + e π (π- alıcı L ) + e π (π- alıcı L )

4 Sigma etkileşimleri

5 M( dz 2 ) - L arasındaki σ-etkileşimi Metalin d z 2 orbitali ile ligant orbitali arasındaki sigma etkileşimi Metal d z2 orbitalinin enerjisi (+ e σ ) kadar artar. Ligant orbitalinin enerjisi (- e σ ) kadar azalır.

6 M z 2 1 + ¼ + ¼ + ¼ + ¼ + 1 = 3 + 3 e σ M x 2 -y 2 0 + ¾ + ¾ + ¾+ ¾ + 0 = 3 + 3 e σ M xy0 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 0 0 L 1 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + 0 = 1 – e σ L 2 ¼ + ¾ + 0 + 0 + 0 +0 = 1 – e σ xy  xz  yz 1  6 2  3  4  5 z 2  x 2 -y 2 OhOh

7 Sekizyüzlü komplekslerde σ etkileşimi

8

9 Pi - Alıcı Ligantlar Metal parametresi : – e π Ligant parametresi : + e π M ( d xz ) - L arasındaki π - etkileşimi

10 M xy0 + 1 + 1 + 1 + 1 + 0 = 4 xy  xz  yz – – 4 e π L 10 +0 + 0 + 1 + 1 = 2 + 2 e π 1  2  3  4  5  6

11 M ( d xz ) - L arasındaki π - etkileşimi Pi - Verici Ligantlar Metal parametresi : +eπ Metal parametresi : + eπ Ligant parametresi : – eπ

12 M xy 0 + 1 + 1 + 1 + 1 + 0 = 4 xy  xz  yz + 3 eσ + 4 e π L 10 +0 + 0 + 1 + 1 = 2 + 4 e π – – 2 e π 1  2  3  4  5  6

13

14

15

16

17


"Açısal Örtüşme Modeli İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. İlk ve en basit MO modeli yaklaşımıdır. d-orbitallerinin enerji sıralaması kolay ve hızlı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları