Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR TOPLUM İÇİN…. HASTALIKTAN KORUNMAK BASİT VE UCUZ,TEDAVİ ZOR VE PAHALIDIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR TOPLUM İÇİN…. HASTALIKTAN KORUNMAK BASİT VE UCUZ,TEDAVİ ZOR VE PAHALIDIR."— Sunum transkripti:

1 TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR TOPLUM İÇİN…

2 HASTALIKTAN KORUNMAK BASİT VE UCUZ,TEDAVİ ZOR VE PAHALIDIR.

3 HİJYEN:HİJYEN: Bir sağlık bilimi olup,temel işlevi sağlığın korunması ve sürdürülmesidir.

4 KİŞİSEL HİJYEN   KİŞİSEL HİJYEN: Kişilerin kendi sağlığını korudukları ve devam ettirdikleri ÖZBAKIM uygulamalarıdır.

5 ÖZBAKIM:  Kişi Zihinsel- Bedensel engelli değilse,  AşırıYaşlı,Hasta, Bakıma muhtaç değilse, Bakıma muhtaç değilse,  Küçük çocuk değilse,ÖZBAKIM yapması gerekir.

6 ÖZBAKIM:ÖZBAKIM:   Sağlığın korunması İçin;düzenli bir şekilde SAÇ,ELLER, VÜCUT, AĞIZ VE DİŞLERİMİZİN BAKIMI İLE GİYECEKLERİMİZİN TEMİZLENMESİ gereklidir.

7 ÖZBAKIMIN AMAÇLARI: *Vücut salgılarının, atıklarının ve GEÇİCİ mikropların vücuttan uzaklaştırılması yoluyla temizliği sağlamak. *Kişinin rahatlamasını, dinlenmesini, gevşemesini ve kas gerilimini azaltmak.

8 ÖZBAKIMIN AMAÇLARI: *Kişinin genel görünümünü OLUMLU hale getirmek. *Kendine olan GÜVENİNİ arttırmak.

9 ELLER NE ZAMAN YIKANIR?  Saça, buruna dokunduktan  Öksürdükten  Burun sildikten  Dışarıdan eve-işe geldikten  Kirli, tozlu bir işten  Temizlikten sonra sonra

10 ELLER NE ZAMAN YIKANIR?  Yemek yemeden Önce ve sonra Önce ve sonra  TUVALETTEN sonra sonra

11 EL TEMİZLİĞİNİN OLMAMASI DURUMUNDA…  TİFO  HEPATİT A  HEPATİT E  AKUT KANSIZ İSHAL  AKUT KANLI İSHAL  AMİPLİ DİZANTERİ  PARAZİT HASTALIKLARI… *VB.HASTALIKLARA YAKALANABİLİRİZ.

12 ETKİLİ EL YIKAMA:  EL YIKAMA İLE ELİMİZİNÜZERİNDE BULUNAN GEÇİCİ MİKROPLARIELLERİMİZDENUZAKLAŞTIRMIŞOLURUZ.

13 SABUNUN YAPISI VE ETKİSİ:  YAĞ===== YAĞ ASİDİ+GLİSEROL  YAĞ ASİDİ+BAZİK MADDE=SABUN (NAOH VEYA KOH) (NAOH VEYA KOH) SABUN,SUDA ÇÖZÜNDÜĞÜNDE; SABUN MOLEKÜLÜNÜN (BİR UCU SUYU SEVMEZ),KİRE VE YAĞA DOĞRU,DİĞER UCU (SUYU SEVER)SUYA DOĞRU İTİLİR.

14 SABUNUN ETKİSİ:  KİRE VE YAĞA İTİLEN KISIM KİRE VE YAĞA YAPIŞARAK,BAĞLANIR. *SUYUN YARDIMIYLA KİRİ VE YAĞI BULUNDUĞU YERDEN UZAKLAŞTIRIR. “SABUN MİKROP ÖLDÜRMEZ”

15 ETK İ L İ EL YIKAMA; Eller Ilık akan suyla ıslatılır

16 KATI SABUN…

17 VEYA, B İ R M İ KTAR SIVI SABUN ALINIR.

18 ETK İ L İ EL YIKAMA; Ellerin her tarafı akan su altında iyice ovalanır Parmakların arası ve bileklerTemizlenir Köpük durulanır mikroplar Uzakla ş tırılır Eller ka ğ ıt havlu kullanarak iyice kurutulur

19 ETKİLİ EL YIKAMA;  El yıkama süresi, saatin tik taklarına uyarak 30 a kadar sayarak belirlenir.YANİ;en az YARIM DAKİKADIR.El yıkama sırasında müzik sırasında müzik mırıldanabilirsiniz. mırıldanabilirsiniz.

20 DERİ SAĞLIĞI;  SABUN kullanılarak ILIK VEYA SICAK suyla yapılan Banyo,kir ve salgıların temizlenmesini sağlar.  Olabilirse HER GÜN, değilse Haftada 3, Ama en az HAFTADA 1 kez banyo yapılmalıdır.

21 DERİ SAĞLIĞI:  DERİYİ TEMİZLEMEK,  ARTIKLARI ATMAK,  DOLAŞIMI UYARMAK,  KİŞİYİ RAHATLATMAK AMACIYLA DERİ YIKANMALIDIR. AMACIYLA DERİ YIKANMALIDIR.

22 AĞIZ-DİŞ SAĞLIĞI DİŞLERİN,*ESTETİK*KONUŞMA*ÇİĞNEMEGÖREVLERİVARDIR.

23 DİŞLERİN ÖNEMİ:  EKSİK DİŞLERLE DÜZGÜN DÜZGÜN KONUŞAMAYIZ. KONUŞAMAYIZ. YEMEKLERİ İYİ YEMEKLERİ İYİ ÇİĞNEYEMEYİZ. ÇİĞNEYEMEYİZ. ESTETİK OLARAK ESTETİK OLARAK GÖRÜNÜMÜMÜZ GÖRÜNÜMÜMÜZ BOZULUR. BOZULUR.

24 AĞIZ-DİŞ SAĞLIĞI;  Ağız bakımına dikkat edilmediği takdirde ağız kokusu, diş eti rahatsızlıkları, çiğneme güçlüğü ve hazımsızlık görülür,

25 AĞIZ-DİŞ SAĞLIĞI; Diş fırça kıllarının ORTA SERT olması önemlidir. PİYASADAKİ MEVCUT OLAN BÜTÜN DİŞ FIRÇALARI VE MACUNLARINDAN İSTEDİĞİNİZİ ALABİLİRSİNİZ.

26 AĞIZ SAĞLIĞI;   Dişler günde en az iki kez 2 dakika süre ile NOHUT büyüklüğünde diş macunu ile Diş etlerinden diş ucuna doğru,çiğneme yüzleri ileri geri ve DİL ÜSTÜ DE FIRÇALANMALIDIR.

27 Tırnak Bakımı ve sağlığı: Tırnak oje ve Cilalar mümkün olduğunca Kullanılmamalıdır. Tırnakların kurumasına Ve kırılmasına Neden olur.

28 TIRNAK BAKIMI ve SAĞLIĞI;   Ayrıca, tırnak kesim ve bakımında kullanılan aletlerin kişiye özel olması bazı bulaşıcı hastalıkların (Örneğin AIDS,HEPATİT) önlenmesinde önemli rol oynar.

29 TIRNAK BAKIMI ve SAĞLIĞI;   Haftada bir kez el ve ayak tırnakları kısa ve yuvarlak şekilde kesilmelidir.

30 AYAK SAĞLIĞI: Ayak Tırnakları, haftada bir kez kesilmelidir. AYAK SAĞLIĞI: Ayak Tırnakları, haftada bir kez kesilmelidir.

31 AYAK SAĞLIĞI;   Ayakların her gün yıkanması ve yıkandıktan sonra, özellikle parmak aralarının iyice kurulanması gerekir. Aksi halde nemli ortam mantar enfeksiyonlarının gelişmesine neden olur.

32 AYAK SAĞLIĞI;   Uygun ve rahat bir ayakkabı ayak sağlığı için önemlidir.   Ayağa tam uyan bir ayakkabı; parmakları sıkmamalı, topuğu sıkıca tutmalı ve ayak kemerini iyice desteklemelidir.   Ayakkabının ökcesi geniş olmalı ve çok yüksek olmamalıdır.

33 SAÇ SAĞLIĞI;   Saçların HER GÜN, İmkan yoksa GÜNAŞIRI,ancak mutlaka HAFTADA en az İKİ KEZ yıkanması gerekir.

34 Saç sağlığı   Saçlı deri yağlı ise, daha sık yıkanmalıdır.   Saçların sağlıklı görünümü beslenme İle ilgilidir.   Taramak, fırçalamak, parmak uçları ile masaj yapmak kan basıncını hızlandırır ve saçları beslemiş olur.

35 Saç sağlığı; KEPEKLENME: Kurallara Uyulmasına Rağmen Kepeklenme Oluşuyorsa Hekime Başvurulmalıdır.

36 Saç sağlığı;   Saçların boyanması ya da saça kimyasal maddelerin uygulanması saçın ve saçlı derinin sağlığını bozabileceği için bu tip Uygulamalardan kaçınmalıdır.

37 SAÇ SAĞLIĞI;  Saç dökülmesi; Yaş, Hormon ve Yaş, Hormon ve İrsiyet ile ilgilidir. İrsiyet ile ilgilidir.

38 TEMİZLİK KURALLARI:

39   En az haftada bir defa BANYO yapma, çamaşır ve giyecekleri sık değiştirme.   Haftada bir defa El ve Ayak tırnaklarını kesme.   Yemeklerden önce ve sonra elleri su ve SABUN ile yıkayıp kurulama.   TUVALETTEN sonra elleri su ve SABUN ile yıkayıp kurulamak.

40 TEMİZLİK KURALLARI:   Günde en az iki defa DİŞ FIRÇALAMAK.   Saçları YIKAMAK,saçları TARAMAK.   YERE DÜŞEN bir yiyeceği yememek.   Çiğ meyve ve sebzeleri YIKAMADAN yememek.   AÇIKTA satılan yiyeceklerin tüketilmemesi.

41 TEMİZLİK KURALLARI:   Kişi yanında sürekli KAĞIT MENDİL bulundurmalı.   Tuvaletleri TEMİZ kullanmalı.   Çöpleri ÇÖP KUTUSUNA atmalı.

42 ÖZBAKIM:  Bir Diş fırçası+ Bir macunu= 2 YTL  1Kg.Sabun =2,5YTL  El havlusu= 2,5 YTL  Banyo Havlusu=5 YTL  Tırnak Makası:50 YKR  Kağıt Mendil:25 YKR

43 KORUNMAK BASİT VE UCUZ,TEDAVİ ZOR VE PAHALIDIR.  DUYDUNUZ,  GÖRDÜNÜZ,  SÖYLEYİNİZ.

44 MEDENİ OLMAK,YERE TÜKÜRMEMEKLE BAŞLAR. YERE TÜKÜRME AYIBI VE ZARARLARI

45 Her yerde bulunan ve bazıları hastalığa yol açan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır.

46 İnsanın tükürüğünde yaklaşık 600 değişik mikrop bulunur.1 tükürükte 250 milyon adet mikrop vardır.Hastalık durumunda HASTALIK YAPAN mikropların sayıları artar. İnsanın tükürüğünde yaklaşık 600 değişik mikrop bulunur.1 cm 3 tükürükte 250 milyon adet mikrop vardır.Hastalık durumunda HASTALIK YAPAN mikropların sayıları artar. YERE TÜKÜRMEN İ N SA Ğ LIK AÇISINDAN ZARARLARI 1 cm 3 :bir tavla zarından biraz daha büyüktür.

47 YERE TÜKÜRMENİN SAĞLIK AÇISINDAN ZARARLARI:  1.VEREM:Verem,yıllar boyunca varlığı bilinen bir hastalıktır.Tükürük,aksırık, öksürük,balgamıyla başka insanlara solunum yoluyla bulaşır.Küçük bebeklerde,yaşlı kişilerde ölüme neden olabilir. öksürük,balgamıyla başka insanlara solunum yoluyla bulaşır.Küçük bebeklerde,yaşlı kişilerde ölüme neden olabilir.

48 2-Bron ş it(Kronik): Kronik bronşit sessiz başlayıp yavaş bir ilerleme göstererek yıllar boyu süren ve sonunda ağır solunum yetmezliğine yol açan bir hastalıktır, iki yıldan uzun bir süre zaman zaman yinelemelerle aylarca süren öksürük ve balgam yakınmaları olan bir hastaya, verem gibi aynı belirtileri veren başka bir hastalık olasılığı elendikten sonra kronik bronşit tanısı konabilir. Kronik bronşit sessiz başlayıp yavaş bir ilerleme göstererek yıllar boyu süren ve sonunda ağır solunum yetmezliğine yol açan bir hastalıktır, iki yıldan uzun bir süre zaman zaman yinelemelerle aylarca süren öksürük ve balgam yakınmaları olan bir hastaya, verem gibi aynı belirtileri veren başka bir hastalık olasılığı elendikten sonra kronik bronşit tanısı konabilir. Nedenleri:sigara dumanı, hava kirliliği,yer kirliliği ve solunum yolları enfeksiyonlarıdır. Nedenleri:sigara dumanı, hava kirliliği,yer kirliliği ve solunum yolları enfeksiyonlarıdır. YERE TÜKÜRMEN İ N SA Ğ LIK AÇISINDAN ZARARLARI

49 3-Zatürre:  Zatürree,akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Mikrobik bir hastalıktır. Mikrobik bir hastalıktır.  Halk arasında "zatürre" olarak bilinen özellikle risk grubu hastalarda(Yaşlılar,çocuklar ve Vücut direnci kırılmış kişilerde)ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığıdır.

50 4-Grip:  Grip, aniden başlayan ateş,titreme,kırıklık,baş ve öksürük,vücut ağrıları,ses kısıklığı,gözlerde rahatsızlık gibi belirtilerle kendini gösteren tedavisi olmayan bir hastalıktır.Tedavisi için yatak istirahati gerekir. Sonbahar ve Kış aylarında görülür. En fazla görüldüğü yaptığı aylar Ekim - Mart aylarıdır. Grip son derece ciddi bir hastalık olup, en fazla görüldüğü kış mevsiminin en şiddetli hastalıklarından biridir. İşgücü kaybı açısından bakıldığında en yüksek maliyete yol açan hastalıkların başında yer almaktadır.  Grip hastalığına bağlı olarak,beyin iltihabı sonucu ölüm görülebilir.

51 5-SARS(akut Solunum Yetmezli ğ i Sendromu)  İnsanlarda,Virüs hapşırık ve öksürükle dışarı çıkarak, çevredekileri enfekte eder.Virüs vücuda girdikten sonra hastalığın başlaması için 3-10 gün geçmesi gerekmektedir.Kuru havada veya yüzeylerde 3 saat canlı kalabilir.Şüpheli vakalarda ellerin temiz su ve sabunla yıkanması veya solüsyonlarla dezenfekte edilmesi gereklidir.Maske takılması bulaştırıcılığı azaltır. Acil müdahale gerektirir.Ölümle sonuçlanabilir.  Çin’de yere tükürme fazla olduğundan SARS bu ülkede çok görülmektedir.

52 RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN TÜKÜRME; İ nsanları tiksindirir, İğ renç kabul edilir,kızgınlık ve strese neden olur. İ nsanların Ruh Sa ğ lı ğ ını da etkilemektedir. İ nsanları tiksindirir, İğ renç kabul edilir,kızgınlık ve strese neden olur. İ nsanların Ruh Sa ğ lı ğ ını da etkilemektedir.

53 EĞİTİM AÇISINDAN:  Eğitimli insanlar arasında görülmediğinden, arasında görülmediğinden, öğretimin yanında Eğitim öğretimin yanında Eğitim ihmal edilmemelidir. ihmal edilmemelidir.

54 TOPLUMDA NELER OLUR?  Temizlik kültürü olmayan bir toplum haline geliriz.  Hastalıklar artar,ölümcül hastalıklar ço ğ alır.

55 . Az gelişmiş ülkelerde görülen bir davranıştır. davranıştır. Medeni ülkelerde görülmez. TOPLUMBİLİM AÇISINDAN;

56 Kültür ve Turizm Açısından: Kültür ve Turizm Açısından:  Kültürümüzün yanlış tanıtılmasına neden olur.  Ülkemizi ziyarete gelen turistler açısından kötü reklama neden olmaktadır.

57 KABAHATLER YASASINA GÖRE;  5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 41.Maddesinin 1.Fıkrasına göre suçtur.

58 KİŞİ EVİNE DEĞİL DIŞARIYA TÜKÜRMEKTEDİR. ÇEVRE,HEPİMİZİN ORTAK YAŞAM ALANIDIR. ÇEVREYE,İNSANLA- RA HİÇ KİMSENİN ZARAR VERME HAKKI YOKTUR. ÇEVREYE,İNSANLA- RA HİÇ KİMSENİN ZARAR VERME HAKKI YOKTUR.

59 YERLERE TÜKÜRMEYELİM.

60 UYGARLIK ÖLÇÜSÜ.. Kişi başına DÜŞEN; Kişi başına DÜŞEN;  Lüx otomobil,  İnternet kullanımı,  Elektrik tüketimi,  Cep telefonu kullanımı, DEĞİLDİR. DEĞİLDİR.

61 SONUÇ;  Çevreye Saygı, İnsan Sağlığına Saygıdır, İnandığımız dini ve ahlaki değerlerimize saygıdır.  Tarihimize,Kültürümüze saygıdır. Hukuka saygıdır.  İnsan Haklarına Saygıdır. Uygarlığa,Demokrasiye saygıdır.

62


"TEMİZ VE SAĞLIKLI BİR TOPLUM İÇİN…. HASTALIKTAN KORUNMAK BASİT VE UCUZ,TEDAVİ ZOR VE PAHALIDIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları