Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Cümlenin Öğeleri Yüklem Özne Tümleç 2 Cümle Duygularımızı, düşüncelerimizi, dileklerimizi, olayları tam olarak anlatmamıza yarayan bir sözcük dizisidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Cümlenin Öğeleri Yüklem Özne Tümleç 2 Cümle Duygularımızı, düşüncelerimizi, dileklerimizi, olayları tam olarak anlatmamıza yarayan bir sözcük dizisidir."— Sunum transkripti:

1

2 1 Cümlenin Öğeleri Yüklem Özne Tümleç

3 2 Cümle Duygularımızı, düşüncelerimizi, dileklerimizi, olayları tam olarak anlatmamıza yarayan bir sözcük dizisidir.

4 3 Yüklem Yüklem cümlenin en önemli temel öğesidir. Bir düşüncenin tam olarak bildirilmesini, bir anlamın ortaya konmasını sağlar.

5 4 Yüklem Cümledeki çekimli fiile ya da çekimli fiil görevi yapan sözcüklere “YÜKLEM” denir.

6 5 Annemi, babamı çok seviyorum. Ali, okula bisikletle gitti. Bu türküyü hiç duymamıştım. Derse başlama zili çaldı. yüklem

7 6 Yüklemleri Bulun Ayşe şarkı söyledi. Merdivenlerden yavaş çıkınız. Birisi konuşurken dinleyelim. Düzenli çalışmak, başarıyı artırır. yüklem

8 7 Özne Cümlede işi yapanı bildiren sözcüğe, özne diyoruz. Özneyi bulmak için, yükleme “kim” ya da “ne” sorusunu sorarız. Özne, cümlenin, ikinci temel öğesidir.

9 8 Atatürk,vatanımızı kurtarmak için Samsun’a çıktı. İş hareket bildiren sözcük “çıktı”dır. Kim çıktı ?Diye sorduğumuzda “Atatürk” cevabını alıyoruz. O halde bu cümlenin öznesi “Atatürk”tür. Örnek.

10 9 Özne-Yüklem Uygunluğu Bir cümlenin öznesi tekil ise yüklemi tekil, öznesi çoğul ise yüklemi çoğul olmalıdır. Çocuklar, oyun yerine koştular. Ahmet, şarkı söylemeye başladı. çoğul. tekil.

11 10 Cansız varlıklar, insan dışındaki canlı varlıklar, zaman ve eylem adları özne ve çoğul olunca, yüklem tekil olmaktadır. Bağrışmalar birden kesildi. Uyarı Özne yüklem Çoğul tekil

12 11 Tümleç Tümleçler, yüklemi türlü yönlerden tamamlayan sözcüklerdir. Cümledeki yüklem ve özne dışındaki tüm sözcükler, tümleç görevi yapmaktadır.

13 12 yüklem. tümleç tümleç. özne Örnek Birsen hanım, yüksek sesle şarkı söylüyordu. Çocuk beş yaşında ana okuluna başlıyor.


"1 Cümlenin Öğeleri Yüklem Özne Tümleç 2 Cümle Duygularımızı, düşüncelerimizi, dileklerimizi, olayları tam olarak anlatmamıza yarayan bir sözcük dizisidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları