Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TARİHÇE Ülker, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş adıyla Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından 22 Şubat 1944'te kurulmuş gıda üreticisi şirkettir. Ülker ürünlerini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TARİHÇE Ülker, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş adıyla Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından 22 Şubat 1944'te kurulmuş gıda üreticisi şirkettir. Ülker ürünlerini."— Sunum transkripti:

1

2 TARİHÇE Ülker, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş adıyla Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından 22 Şubat 1944'te kurulmuş gıda üreticisi şirkettir. Ülker ürünlerini 110 ülkeye ihraç etmektedir.  Gıda sektörü üretim alanında çok sayıda ürünleri bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasındaki 108. sırada yer almıştır.

3 ORTAKLIK YAPISI Ortaklığın Ünvanı Pay Oranları Yıllar 2010 2011 2012
2013 Yıldız Holding A.Ş %39.84 %41.88 %44.38 %48,82 Dynamic Growth Fund %27.39 %27.29 %21.44 Halka Açıklık %29 %20.08 %39,81 İştirakler ve Aile Bireyleri %3.77 %1.83 %14.10 %11,37 Toplam %100

4 2010 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
-Çevreye Saygılı Üretim Şirket’in çevre çalışmalarının temelinde küresel ısınmanın en büyük nedeni olarak kabul gören “sera gazı” salınımını azaltma stratejisi yer almaktadır. Bu amaçla, Ülker Bisküvi bünyesindeki üretim tesislerinde kullanılan yakma sistemleri, hem yakıt kaybını önlemek hem de verimliliği artırmak için düzenli bakıma tabi tutulmaktadır. Ülker, tesislerinin atmosfere saldığı sera gazı emisyonlarının, mevzuatın gerekli gördüğü yasal sınırların altında yer aldığını göstermiştir. Ülker Bisküvi fabrikalarının arıtma tesislerinde her yıl m2’nin üzerinde su arıtılarak yeniden kullanılabilir hale getirilmektedir. Ayrıca, Şirket bünyesindeki geri dönüşüm uygulamaları kapsamında atık maddeler ayrı ayrı toplanmakta ve geri dönüşüme tabi tutulmaktadır. Kullanım dışı olan piller ise uygun ortamlarda imha edilmektedir.

5 -Çocukları Hayatın İçine Çeken Projeler
Çocuklara spor yapma alışkanlığının kazandırılmasına yönelik “Herkes İçin Futbol” projesi, Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte hayata geçirilmiştir. Hızlı şehirleşme nedeniyle oyun alanları gittikçe daralan ve zamanlarının büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçiren 6-12 yaş çocuklar için, İstanbul, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Sinop ve Muş’ta oluşturulan “Herkes İçin Futbol” merkezlerine, ücretsiz kayıt imkanı sunmuştur. “Herkes İçin Futbol” projesi kapsamındaki bir diğer çalışma ise “Futbol Köyleri”dir. Futbol Köyleri’nde çocuklara futbolun yanı sıra beslenme, kişisel gelişim, satranç ve çevre bilinci eğitimi de verilmektedir. Yaptığı Futbol ve Basketbol şenlikleri sayesinde bu güne kadar ’den fazla çocuk hem spor yapmış hem de yeni yerler gezip görme olanağı bulmuştur. FIBA’nın desteği ile 110 ülkeden çocukların katılımıyla gerçekleştirdiği “Children of the World – Dünya Çocukları 2010” projesinin sponsorluğunu da Ülker üstlenmiştir.

6 Ülker’in çocuklara yönelik düzenlediği bir diğer etkinlik Ülker Çocuk Sinema Şenliği’dir. Bu etkinlik kapsamında çocuk ücretsiz sinema izleme fırsatı bulmuştur. 2011 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ Çocukları Hayatın İçine Çeken Projeler Ülker çocuk sinema şenliği kapsamında 2011 yılına geldiğimizde ise bu rakam ’e ulaşmıştır. Ülker Çocuk Sanat Atölyesi ArtBeat İstanbul kapsamında Ülker Çocuk Sanat Atölyesi kurularak Türkiye’de ilk defa yetişkinler için düzenlenen bir fuarda çocukları sanatla buluşturmuştur ve bunun sonucunda çocukların yaptıkları eserler fuarda sergilenmiştir.

7 -Herkes İçin Futbol ‘Herkes için futbol’ projesi kapsamında Futbol Teknik Eğitim Merkezleriyle, bölge antrenörleri tarafından yerel turnuvalarda, okul organizasyonlarında yetenekli ve henüz lisansı olmayan çocuklara eğitim vererek, gençlik geliştirme liglerine, akademi liglerine ve milli takımlara genç yetenekler kazandırmayı amaçlayan bir organizasyon yapılmıştır.

8 Eğitimi Verilen 1.000 ÇOCUK 2012 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
Çağdaş Sanat Eğitimi Verilen 1.000 ÇOCUK Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı konumunda olan Contemporary İstanbul bünyesinde dört gün boyunca açık kalan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi çocuğun çağdaş sanat eğitimi almasına olanak sağlamıştır.

9 2012 Yılında Ülker’in Spor Projelerine
-Devam Eden Projeler Futbol Eğitim Merkezleri Ülker Çocuk Sanat Atölyesi Ülker Çocuk Sinema Şenliği Futbol Köyleri 2012 Yılında Ülker’in Spor Projelerine Katılan Çocuk Sayısı ETKİNLİK Ulaşılan Çocuk Sayısı Futbol Eğitim Merkezleri 23.500 Basketbol Şenliği 1.000 Futbol Köyleri 600 TOPLAM 25.100

10 2013 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
-Çevre Ülker, toplumla olan ilişkisini sadece üretimle sınırlamamakta, çevre konularındaki sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirirken, kaynaklarını toplumun hizmetine sunmaktadır. Buna en iyi örnek TEMA Vakfı’yla birlikte yürütülen “El Koyun” projeleri olmuştur. Türkiye’deki tarım alanlarının, bilinçsizce yok edilmesine karşı kurulan ve TEMA Vakfı’nın da kurucuları arasında yer alan Ülker, vakfın yürüttüğü “El Koyun Projesi” kapsamında üç köyün kalkınmasına destek olmuştur. Yale Üniversitesi’nden bir grup öğrencinin de incelediği bu proje, köylerin Avrupa Birliği standartlarına ulaşması için yıllara yayılan çalışmalar yürütmüştür. Ülker, başta “El Koyun” projesi olmak üzere, erozyonla mücadele konusunda yaptığı çalışmalarla TEMA Vakfı tarafından ödüllendirilmiştir.

11 Çocuklar için Futbol Projesi, Türkiye Basketbol Federasyonu ile yürütülen Basketbol Şenlikleri gibi organizasyonlarla bugüne kadar 250 bin çocuğa çevre bilinci eğitimleri verilmiştir. Ülker, gelecek nesillerin bu konudaki duyarlılığını daha da geliştirmeyi hedeflemektedir.

12

13 TARİHÇE Bilim İlaç'ın temelleri, 1953 yılında kurulan Bilim Laboratuvarı ile atılmıştır yılından itibaren Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında faaliyet gösteren şirketimiz, 1974 yılında gerçekleştirilen yapılanma sonrası etkinliklerini BİLFAR Şirketler Topluluğu çatısı altında sürdürmektedir. Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş, stratejik önemi olan beşeri ilaç konusunda, üretim, pazarlama ve Ar-Ge alanlarında faaliyet gösteren yüzde yüz Türk sermayeli bir şirkettir. 2014 yılı sonuna kadar Türk ilaç pazarında ilk 2 firma arasında yer almak ve en fazla ihracat yapan yerli ilaç üreticisi olmak vizyonuyla yoluna devam eden  Bilim İlaç, ürünlerinin kalitesi ve nitelikleriyle küresel pazarlarda rekabet etmekte ve 2011 itibariyle 48 ülkeye ihracat yapmaktadır.

14 ORTAKLIK YAPISI 2009-2012 Yılları Arası ORTAKLAR ORANLARI
Bilfar Holding A.Ş. %97.19 Gülseren Karaağaç %0.75 Adil Karaağaç %0.03 Kemal Karaağaç %0.57 Bülent Karaağaç Alp Karaağaç %0.56 Klaudia Ergene %0.33

15 SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ

16 2009 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
1-SAĞLIK 1.1- Gerçekler Maskelenmesin Projesi Gerçekler Maskelenmesin isimli projeyle şizofreni hastalığına dikkat çekmekteyiz. Bu alanda yaptığımız çalışmalarla hem hastalara hem de yakınlarına destek veren kurumumuz bu çalışmaların gelenekselleşmesini ve tüm topluma örnek oluşturmasını amaçlamaktadır. Bilim İlaç, Şizofreni Dernekleri Federasyonu’na destek veriyor. Dernek ile Bilim İlaç tarafından düzenlenen ‘Şizofreni Hastaları İçin Öykü Yarışması’ başarı ile gerçekleştirildi ve şizofreni ile ilgili dışlama ve ayrımcılığa karşı somut bir mücadele verilmiş oldu.

17 Gerçekler Maskelenmesin Projesinin Faaliyetleri
Ateşin Düştüğü Yerden; Sesler, Yüzler Öyküler Öykü Yarışması : Şizofreni hastaları arasında öykü yarışması düzenlenmiştir. Hayat Bana Yüreğini Açıyor Kitap Projesi : Ateşin Düştüğü Yerden; Sesler, Yüzler Öyküler yarışması sonucunda ilk dokuza giren yarışmacıların öyküleri Bilim İlaç desteği ile Doğan kitap tarafından ‘Hayat Bana Yüreğini Açıyor’ adıyla bir kitapta toplanmıştır.

18 Maske Yapım Eğitimleri : Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Konyaaltı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde görevli eğitmen Fatoş Öztürk’ün eğitim desteğiyle, hastaların ifade etmekte zorlandıkları iç dünyalarını sanat yoluyla dışa vurmalarına fırsat yaratılmıştır. Yazı Atölyeleri : Türkiye’nin birçok ilinde bulunan ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde Mario Levi liderliğinde yazı akademileri kurulmuştur.

19 David Helfgott Konseri : Proje kapsamında dünyaca ünlü şizofreni hastası piyanist David Helfgott Türkiye’ye getirilmiştir. 1.2 Hayat Kurtar Projesi Hedef Kitle : Trafikte araç kullananlar ve yayalar. Amaç : Kazaları önleyici tedbirlerin alınması , ilkyardım ve güvenli sürüş konusunda eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılarak hayat kurtaran tedbirlerin alınmasının sağlanması.

20 Avrupa Birliği projesi olarak kabul edilen Hayat Kurtar projesinin en önemli özelliği sürdürülebilirlik. Projede Bilim İlaç’ın tüm çalışanları ve paydaşlar pasif gönüllülük yapıyor. Proje süresince çalışanlarımız, aileleri ve paydaşlarımız kazaları önleyici tedbirlerin alınması, trafik, ilk yardım ve afet yönetimi konusunda eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına katılıyor. Çalışanlarımız ve paydaşlarımızdan oluşturulan aktif gönüllülük yapan İlkyardım Elçileri ise ilkokullarda yeni nesillere bu bilinci aşılıyor. e-ilkyardım eğitimi Bilim İlaç Toplum Gönüllülerimiz bu proje kapsamında; internet üzerinden online ilkyardım eğitimi veriyor. Kazaları önleyici, riskleri ortadan kaldıran tedbirleri almayı amaçlayan e-ilkyardım eğitimimiz, ilkyardım konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkese yönelik hazırlanmış özel bir eğitim.

21 1.3 Alzheimer Çağrı Merkezi Projesi
Alzheimer hastalarına psikolojik destek vermek amacı ile Türkiye’de bir ilk olan ‘Alzheimer Çağrı Merkezi’ ni hayata geçirdik. Hasta yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve doğru yönlendirmeleri sağlamak amacıyla kuruluşumuzun desteği, Alzheimer Derneği ve Alzheimer Vakfı’nın katkılarıyla 15 Haziran 2009’da pilot proje olarak hayata geçirilen Alzheimer Çağrı Merkezi, 30 Eylül itibariyle Türkiye geneline yayıldı.

22 1.4 Dünden Bugüne Osteoporoz Projesi
Osteoporoz , düşük kemik yoğunluğu ve kemik dokunun mikro mimarisindeki bozulmanın giderek kemik kırılganlığındaki artışsa yol açması ile karakterize sistemik bir iskelet sistemi hastalığıdır. Hastalığın farkındalığını artıran iletişim fırsatı yaratmak ve bu şekilde toplumu bilinçlendirme fırsatı elde etmek, projeyi bir şemsiye gibi kurgulayarak, altında aynı amacı güden bir çok yan proje ile desteklemek amacıyla osteoporoz tanıtım filmi hazırlanmasına katkı sağlanmıştır.

23 2. Çevre 2.1 Küresel İklim Değişikliği Projesi Küresel iklim değişikliği ve solunum sistemi hastalıkları arasındaki ilişkiden yola çıkan Bilim İlaç Solunum ekibimiz, kurumsal sorumluluk bilinci ve anlayışı çerçevesinde çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2.2 Tohumlar Fidana, Fidanlar Ağaca Projesi Hedef Kitle : Bilim İlaç çalışanları, aileleri, çocuklar ve tüm toplum. Amaç : Çocuklara tohumdan fidan yetiştirirken fidanın ne kadar zor yetiştiğini göstermek ve yetiştirdikleri fidan aracılığıyla doğa sevgisi kazandırmak.

24 3. Gençlerin Kişisel ve Profesyonel Gelişimi
3.1 Kariyerimin Kontrolü Bende Projesi Özellikle doğu illerindeki Üniversite öğrencilerinin kariyer planlarını hazırlamalarına, bilgi ve becerilerini geliştirmelerine, vizyon oluşturmalarına yardımcı olarak kariyerlerine bir adım önde başlamalarını sağlamayı hedefledik ve Erzurum Atatürk Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi gibi yerlerde kongre düzenleyerek önemli bilgiler paylaştık. Ayrıca, 400 Üniversite öğrencisine fabrika gezileri, lise ve üniversite öğrencilerine staj programı düzenledik.

25 4. Engelli Destek Programları
4.1 Engelleri Kaldırın Projesi Hedef : Engelliler ve engelli aileleri. Amaç : Engelli çocuklara engellerin olmadığı sosyal ortamlar yaratmak . Bu doğrultuda Ülkenin dört bir yanında Zihinsel Engelliler için Spor salonu kurulması, Engelleri Kaldırın Şenlikleri, Sağlık Yaşam Şenlikleri, Fotoğraf Sergisi, Engelsiz Futbol maçı gibi onları motive edecek faaliyetler düzenledik.

26 2010 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
1. Bilimin Kardeşleri 1.1 Diş Dostu Projesi Bu proje ile çocukları diş sağlığı konusunda eğlenceli uygulamalarla eğiterek, sağlıklı, çürüksüz dişlere sahip nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktayız. 1.2 Meraklı Kitaplar, Yaratıcı Okuma Projesi Türkiye, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında en az kitap okuma oranlarına sahip ülkeler arasındadır. Bu projede amacımız, çocuklara kitap okumayı sevdirerek, bir alışkanlık haline getirmelerini sağlamak.

27 1.3 Bilimin Kardeşleri Tiyatroda Projesi
Bu sahnedeki tüm oyuncular, gönüllüler ve onların ailelerinden oluşmaktadır. Çocukların sosyal gelişimlerine katkı sağlamak için çocuk oyunları sergilenir ve maddi olanakları yetersiz çocukların ücretsiz izlemeleri sağlanır. Aylarca eğitim alan gönüllüler profesyonel oyunculara taş çıkartacak bir performansla oyunlarını kent kent gezerek sergilemektedirler. Oyunu izlemek isteyen yetişkinler ise giriş için bir çocuk kitabı vermek zorundadırlar. Böylece kütüphanesi olmayan okullara kütüphane yaptırılmaktadır.

28 2011 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
-Bilim Diyabet Bilim İlaç, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Türkiye Diyabet Vakfı tarafından yürütülen ‘Diyabeti Durduralım’ kampanyası kapsamında gerçekleştirdiği ‘Adım At’ projesi çerçevesinde ‘Avrasya Kıtalararası Diyabet Yürüyüşü’ ne katıldı. Daha kaliteli bir yaşam için Hayata Adım At projesi ile diyabet hastalarının, hasta yakınlarının, yanlış beslenme alışkanlıkları ve az egzersiz nedeniyle ile diyabet riski taşıyan kişilerin bilgilendirilmesini ve bilinçlendirilmesini amaçlıyor.

29 -40 Işık- 40 Hayat ! Mersin Üniversite ile birlikte Alzheimer hastalığı konusunda toplumsal bilinci artırmak, hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla hayata geçirdiğimiz “40 Işık-40 Hayat” projesiyle Alzheimer’li hastası olan 40 aileye ve onların aracılığıyla Türkiye’deki yüz binlerce Alzheimer’li hasta ve yakınına ışık olduk. Aileler, öğrencilerden profesyonel destek aldılar ve öğrenciler Alzheimer’li hastalarla ilgilenirken hasta yakınları da kendilerine vakit ayırma fırsatı buldular. Ailelerin ihtiyaç duyduğu durumlarda proje ekibi, tıbbi destek hizmeti de sundu. Daha sonra bu projenin belgeseli ve kitabı oluşturuldu.

30 -Düşünen Şarkılar Projesi
Hastanede tedavi gören hastaların yazdıkları şiirler bestelenerek, Psikiyatri Uzmanı Dr. Vedat Bilgiç ve Müzik Eğitmeni Volkan Uruk tarafından ‘Düşünen Şarkılar’ adıyla bir albüme dönüştürüldü yılında Bedia Tuncer isimli bir edebiyat öğretmeni tarafından derlenip ‘İnilti’ ismiyle kitaplaştırılan şiirler; Teoman, Ahmet Özhan, Soner Arıca, Betül Demir, Mercan & Rashit ve Demet Sağıroğlu gibi ünlü sanatçılar tarafından seslendirildi. Albüm satışından elde edilecek gelir, hastaların rehabilitasyonunda kullanılmak üzere Bakırköy Akıl Hastanesi Vakfı’na bağışlanacak.

31 2012 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
-Nefes Eğitimi Bilim İlaç olarak bu eğitimi gerçekleştirme amacımız, hekimlerin doğru nefes alma tekniklerini öğrenerek bunu hastalarıyla paylaşması ve hastaların tedavilerine katkıda bulunmasıdır yılında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz eğitime 25 doktor katıldı. Gastoenteroloji Yaşam kalitesini çok ciddi oranda bozabilen ve sık görülen bir hastalık olan Reflü ile ilgili bilinçlendirici bir internet sitesi hazırladık.

32 BİLİM İLAÇ TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ PROJELERİ
-Engelleri Kaldırın ‘Alternatif Kamp’ Projesi Her yıl düzenli olarak uygulanmakta olan Alternatif Kamp’ta orta düzey yönetici adaylarımız görev yaparak, engelli misafirlerin hayatlarının en güzel tatilini yaşamalarını sağlıyor. -Engelleri Kaldırın ‘Sesli Kitap’ Projesi Görme engelli vatandaşlarımızın kişisel gelişimlerine destek olmak amaçlı çok satılan güncel kitapların seslendirildiği projede GETEM gibi ilgili STK’larla çalışılıyor.

33 -Bilimin Kardeşleri ‘Meraklı Kitaplar, Yaratıcı Okuma’ Projesi
Ekobilimciler Bilim İlaç çalışanlarının tamamı 2011 yılı itibariyle sürdürülebilirlik eğitimleri alarak, birer sürdürülebilirlik elçisi haline geldiler. Çevre bilincinin ve doğa sevgisinin küçük yaşlarda edinildiği bilinciyle gönüllülerimiz; ilköğretim çağındaki çocuklara verilecek eğitimler, düzenlenecek atıktan sanat atölyeleri, ağaç dikim aktiviteleri ile müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızın bilinç seviyesini geliştirmek için yapılacak paydaş sunum ve eğitimlerinde gönüllü eğitmen olmak üzere çalışmalara başladılar.

34

35 TARİHÇE Polyester sektöründeki üretimine 1966 yılında başlayan SASA; kurulduğundan buyana, aralıksız yatırımlarıyla, hızlı  büyüme sürecini  hep sürdürdü. Kurulduğundan bu yana polyester sektöründeki öncülüğünü sürdüren SASA; bu konumunu daha da güçlendirmek  amacıyla 2000 yılında dünya kimya devi Dupont ile joint-venture tarzı ortaklık kurdu ve DupontSA adını aldı. Sabancı Holding’in, 2004 yılında Dupont hisselerini satın almasıyla, DupontSA ismi, ADVANSA olarak değiştirildi. Grubun Türkiye organizasyonun adı da 2005 yılında ADVANSA SASA Polyester Sanayi A.Ş. oldu. 2011 yılında ise Sabancı Holding, ADVANSA BV.’ye ait tüm hisseleri satın aldı ve Eylül 2011'de ADVANSA SASA olan adını SASA olarak değiştirdi.

36 ORTAKLIK YAPISI ORTAKLAR ORANLAR H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. %51
Halka Arz %49

37 2010-2011-2012 YILLARI SOSYAL SORUMLULUK
Şirketimiz Faaliyet Raporunda yer aldığı üzere, kamuya açıklanmamış olmakla birlikte; Şirketimiz çevreye, insan sağlığına duyarlı İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çevre Politikaları sürdürmekte ve Şirket etik kurallarını belirgin olarak uygulamaktadır. Bunun yanında Şirket Esas Sözleşmesi’ne göre pay sahiplerine dağıtılacak birinci temettüye halel gelmemek şartıyla, Şirket her yıl vergi öncesi kârının % 4’ünü vergi matrahından düşülmek kaydı ile Hacı Ömer Sabancı Vakfı’na veya Sabancı Üniversitesi’ne bağış olarak ödemektedir

38 2013 SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
1- Kariyerini Doğru Seç Projesi - SASA Çocukları Sosyal Sorumluluk kapsamında, Sasa olarak öncelikle Sasa çocuklarının geleceklerini şekillendirme misyonunu benimsedik. Bu doğrultuda, Sasa Çocuklarının yetenek ve ilgi alanlarıyla örtüşen meslekler seçmeleri, bu sayede gelecekte hem mutlu hem de üretken çalışanlar olabilmeleri için "Kariyerini Doğru Seç" projesini tasarladık. Proje kapsamına tüm beyaz yaka ve mavi yaka çalışanlarımızın, 8 yaşını tamamlamış çocukları dahil, uygulama her yıl yeni Sasa çocukları için tekrarlanacak. 2013’te toplamda 50 çocuk için danışmanlık tamamlandı.

39 Proje'de Hedeflediklerimiz:
• Sasa Aileleri ve Çocuklarında farkındalık yaratma. • Sasa Çocukları’nın doğru meslek seçimi ile mutlu bir iş hayatı olmasını Destekleme. • Potansiyel Sasa ve Sabancı çalışanlarının doğru konumlanmasına destek olma. • Gelecek nesil çalışanların işyeri mutluluğuna, dolayısıyla performansına katkıda bulunma.

40 2- SASA - Lösev İşbirliği
Sasa olarak, Lösev'le 1 yıllık işbirliği sözleşmesi imzalanmış olup; bu işbirliği sözleşmesi doğrultusunda, Lösev oyuncaklarının üretiminde kullanılacak elyaflar, Sasa tarafından tedarik edilecektir. (2 ayda bir 500 kilo elyaf - İlk tedarik Eylül 2013'te gerçekleşti). Bu oyuncakların satışından elde edilen gelir ise, çocukların tedavisinde ve eğitiminde kullanılacaktır. Bunun yanında, yine kendi elyaflarımızı hammadde olarak kullanarak Lösemili çocuklar için 300 adet yastık yorgan hazırlandı. Lösemili çocuklara aileleri ile birlikte katıldıkları iftar yemeği organize edildi, çeşitli işbirliklerimiz devam ediyor.

41 3 - SASA - Çocuk Kanser Derneği İşbirliği
Güney ve Güneydoğuyu kapsayan bölgede yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusun çocuk kanser hastalıkları bakımından merkezi haline gelmiş olan Adana, bu konuda kısıtlı da olsa imkanlar çerçevesinde hizmet vermeye çalışıyor. Bu çabaya biz de Sasa olarak, Çocuk Kanser Derneği vasıtasıyla destek vermeye çalışıyoruz. Çocuk Kanser Derneğinin düzenlemiş olduğu ve gelirinin Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açılacak Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezinin donanımına katkıda bulunulacak etkinlikte ana sponsor olarak destek verdik.

42 4 – SABANCI Üniversitesi Cumartesi Okulu’na Destek
Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen Cumartesi Okulu’nun Öğretmene Destek programı kapsamında, 3 yıldır öğretmenlerin gelişimine destek veriyoruz. 5 – Daha Yeşil Bir Çevre için Hedefimiz 2000 Ağaç Her Sasa çalışanının bir ağacının olması hedefiyle yola çıktığımız ağaçlandırma projemizde; 2000 adet ağacın dikimi ile ilgili etkinliklerimiz 25 Aralık 2013 tarihinde başlamış olup 5 Haziran 2014 "Dünya Çevre Günü"nde tamamlanacak. Ağaçları kendi elleriyle diken çalışanlarımız 2013 yılı içerisinde Sasa ormanına 500 ağaç kazandırdı.

43 SASA'dan Trafiğe ‘Yelek'li Katkı
SASA Polyester, faaliyette bulunduğu bölgede gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile toplumsal yaşama da katkı sağlamaya devam ediyor ADANA - Sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal yaşama katkı sunan SASA, "Görünür Ol/Güvende Ol" projesi kapsamında motosiklet ve bisiklet sürücülerine "reflektör yelek" dağıtacak. Tarihli ‘dan alıntıdır.

44

45 TARİHÇE 1950'li yıllarda gelişmekte ve kalkınmakta olan Türkiye'de büyük çaplı imar çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmalarda kullanılacak çimentoyu karşılamak üzere yapılan araştırmalar sonucunda Çukurova'nın gelişim ve tüketim durumu da göz önüne alınarak, Adana'da ton/yıl kapasiteli bir çimento fabrikasının kurulmasına karar verilmiştir.  Kuruluş çalışmaları Türkiye Emlak Bankası, Akbank ve Türkiye İş Bankası öncülüğü ile 1953 yılında başlamış ve Çukurova Çimento Sanayii T.A.Ş., Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince 5 Ekim 1954 tarihinde tescil ve 7 Ekim 1954 tarihinde mahalli gazetede ilan edilmek suretiyle resmen kurulmuş, üretime 1957'de başlanmıştır.  Resmi açılışı 26 Mayıs 1957 tarihinde yapılan fabrika, 1957 Haziran ayında çimento satışına başlamıştır. İlk çimento ihracatı Kıbrıs'a ton olarak gerçekleştirilmiştir.

46 2010-2013 YILLARI ORTAKLIK YAPISI
ORTAKLAR ORANLARI Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) %57.21 Halka arz edilen diğer hisseler %42.79 TOPLAM %100

47 2010 SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
Şirket, sadece teknolojik gelişmişlik düzeyinin ön plana çıkarılmasıyla yetinmemektedir. Kurumların ait oldukları topluma ve çevreye karşı sorumluluklarını göz ardı etmedikleri sürece rakiplerine karşı daha avantajlı konuma gelecekleri inancında olan Adana Çimento, düzenlediği sosyal aktiviteler ile de topluma katkıda bulunmaktadır. 2003 yılından bu yana, her yıl TÜBİTAK ile işbirliği yaparak, OYAK İştiraklerinin bulunduğu diğer illerde olduğu gibi, Adana ve komşu il Kahramanmaraş’ta düzenlediği “OYAK LİSELERARASI MATEMATİK YARIŞMASI” ile gençlerimizin ufkunu genişletmeye çalışmaktadır.

48 Şirket çalışanlarının katıldığı Satranç Turnuvaları ve Tenis Turnuvaları düzenlemekte ve turnuvalarda ilk üç dereceye girenler “OYAK OTOMOTİV VE ÇİMENTO ŞİRKETLERİ SATRANÇ TURNUVASI” ve “OYAK OTOMOTİV VE ÇİMENTO ŞİRKETLERİ TENİS TURNUVASI” na gönderilmektedir. Çalışanlarımızın aidiyet duygusunu yükseltmek, bir aile ortamı yaratmak amacıyla; her yıl personelin eş, çocuk ve anne/babalarının katıldığı “AÇIK KAPI ŞENLİKLERİ”, yine çalışanlarımızın çocuklarına yönelik yüzme kursları ile taşeron elemanları dahil, çalışanların oluşturduğu takımlarla her yıl “Futbol Turnuvası” düzenlemektedir. 2005 yılında Adana Çimento Sanayii T.A.Ş. çalışanlarının gönüllülük esası ile maaşlarından yapılan kesintilerle katıldıkları bir dernek kurulmuştur. Derneğin amacı; çalışanların üniversitede okuyan başarılı ve muhtaç çocuklarına burs vermek, ayrıca Sokak Çocuklarını Koruma Derneği’ne bağışta bulunmaktır.

49 2011 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ
Çevreye verdiğimiz önem ve insanlara daha iyi bir çalışma ortamı sunmak amacı ile fabrika sahasında ve TEMA Vakfı ile yapılan işbirliği çerçevesinde binlerce ağaç dikilmiş olup; ağaçlandırma çalışmalarına devam edilmektedir. 2012 YILI SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ Yapılmakta olan yatırımların çevre üzerindeki olası olumsuz etkileri ve çevre boyutları proje aşamasında değerlendirilerek gerekli çevresel önlemler alınmaktadır. Ayrıca Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliğinin gerektirdiği durumlarda ÇED raporları alınmaktadır. Şirketimiz çevre ve İnsan sağlığının korunmasına yönelik her türlü tedbiri almakta ve “ENTEGRE YÖNETİM SİSTEMİ”nin etkinliğini artırarak kalite düzeyini yükseltmeyi, çevre bilinci ile sağlıklı ve güvenli bir iş ortamı oluşturmayı, istek ve beğenilerine uygun ürün ve hizmet sunarak müşteri memnuniyetini sürekli kılmayı hedeflemektedir. Şirketimizde bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmalar şöyle özetlenebilir:

50 2013 YILI SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
döneminde yardım ve bağışta bulunulmamıştır.

51 Hazırlayan: Hazar Kaan Yeşiltepe


"TARİHÇE Ülker, Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş adıyla Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından 22 Şubat 1944'te kurulmuş gıda üreticisi şirkettir. Ülker ürünlerini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları