Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Önceki derslerimizde öğrendiğimiz alan ifadesini hatırlayalım. Herhangi bir şeklin kapladığı yüzeye alan diyorduk. 2.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Önceki derslerimizde öğrendiğimiz alan ifadesini hatırlayalım. Herhangi bir şeklin kapladığı yüzeye alan diyorduk. 2."— Sunum transkripti:

1 1

2 Önceki derslerimizde öğrendiğimiz alan ifadesini hatırlayalım. Herhangi bir şeklin kapladığı yüzeye alan diyorduk. 2

3 3 Aşağıdaki şeklin adı nedir? Karenin alanını bulurken ne yapıyorduk? Evet şeklimizin yüzeyindeki kareleri sayıyorduk. Birlikte sayalım. Şeklimizin alanı 25 birim kareden oluşmaktadır. Gördüğünüz gibi alan denildiğinde şeklimizin yüzeyindeki birim kareleri sayıyoruz.

4 4 Dikdörtgen şeklinde bir masamız var. Bizden masamızın alanını bulmamızı istiyorlar. Alanını sorduklarında aklıma hangi kısım geliyordu? Aferin. Tabi ki iç kısmı yani sarı ile boyalı kısım aklımıza geliyor. Hadi birlikte bulalım. Şeklimizin alanı 8 birim kareden oluşur.

5 Bugün sizinle yeni bir konu daha öğreneceğiz. Konumuz çevre hesaplama. Çevre; herhangi bir şeklin tüm kenar uzunluklarının toplamıdır. 5

6 Çevre için ne demiştik? 6 Bir şeklin tüm kenar uzunluklarının toplamıdır. Aşağıdaki şeklimizin adı nedir? Evet üçgendir. Bizden üçgenin çevresini bulmamızı istiyor. Çevre deyince aklıma kenarları geliyor. Yani 4cm 5cm 8 cm Demek ki bir şeklin çevresini bulmak için o şeklin kenar uzunluklarını toplamam yeterlidir. 4+5+8=?

7 7 Bu şekli hatırladınız mı? Şeklimizin alanı 8 birim kareden oluşur. Doğru bildiniz. Bu alanını bulduğumuz dikdörtgendi. Peki bu dikdörtgenin çevresini bulabilir miyiz? Not karenin bir kenarı 1 cm’dir. Çevresini bulmamız için kenar uzunluklarını ne yapmamız lazımdı. Tabiki toplamamız lazımdı. Hemen toplayalım. Şeklimizin çevresi kaç cm imiş? Tabi ki 12 cm’dir. Şimdi şeklimizin alanını bulalım.

8 8 Aşağıdaki şeklin çevresini ve alanını bulalım. Not: Her karenin bir kenarının uzunluğu 3 cm’dir.

9 9 Aşağıdaki şeklin çevresini ve alanını bulalım. Not: Her karenin bir kenarının uzunluğu 4 cm’dir.

10 10 Aşağıdaki şeklin çevresini ve alanını bulalım. Not: Her karenin bir kenarının uzunluğu 2 cm’dir.

11 11 Aşağıdaki şeklin çevresini bulalım. 12 cm 15 cm 7 cm 5 cm 1 cm

12 12 Aşağıdaki şeklin çevresini bulalım. 20 m 7 m 4 m

13 13 Aşağıdaki üçgenin çevresini bulalım. 600 cm 5 m 4 m


"1. Önceki derslerimizde öğrendiğimiz alan ifadesini hatırlayalım. Herhangi bir şeklin kapladığı yüzeye alan diyorduk. 2." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları