Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yrd.Doç.Dr. H. Eylem POLAT Tesviye Hesapları. Tesviye, arazi yüzeyini dozer, greyder gibi büyük arazi makinalarıyla düzleştirme işlemidir. Tesviye yapılacak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yrd.Doç.Dr. H. Eylem POLAT Tesviye Hesapları. Tesviye, arazi yüzeyini dozer, greyder gibi büyük arazi makinalarıyla düzleştirme işlemidir. Tesviye yapılacak."— Sunum transkripti:

1 Yrd.Doç.Dr. H. Eylem POLAT Tesviye Hesapları

2 Tesviye, arazi yüzeyini dozer, greyder gibi büyük arazi makinalarıyla düzleştirme işlemidir. Tesviye yapılacak bir alanda öncelikle yüzey nivelmanı işleminin tamamlanmış olması gerekir. Tesviye için genellikle kareler ağı şeklinde yüzey nivelmanı yapılır. Yüzey nivelmanı ışınsal metodla yapılmışsa tesviye yapmak mümkündür. Ancak hesaplamalar kareler ağına göre daha karmaşıktır. Tesviye Hesapları

3 Kareler Ağına Göre Tesviye Hesapları Kareler ağına göre yüzey nivelmanı yapılırken arazi birbirinin aynı olan karelere bölünür. Her bir kare hücre olarak ele alınır. Yüzey nivelmanı yapılırken her bir karenin her bir köşesinin yüksekliği belirlenir. Bu değerler tesviye hesaplamalarında doğrudan kullanılır.

4 Kareler ağının köşelerine o noktalara ait yükseklikler yazılır.

5 Her hücrenin köşelerindeki değerlerin ortalaması o hücrenin ortalama yüksekliğini verir Ort: Aynı işlem tüm hücreler için yapılır.

6 Her hücrenin ortasına o hücrenin ortalama yüksekliği yazılır

7 Bütün hücrelerin yükseklik değerlerinin ortalaması tesviye yüksekliğini verir. Tesviye yüksekliğinden düşük yüksekliğe sahip hücrelerde, aradaki fark kadar dolgu, fazla yüksekliğe sahip hücrelerde ise aradaki fark kadar kazı yapılacak anlamına gelir. Toplam kazı toplam dolguya eşittir. Ortalaması=Tesviye yüksekliği =

8 Işınsal Metoda Göre Tesviye Hesapları N I II

9 Işınsal Metoda Göre Tesviye Hesapları 2 3 II Okuma yapılan noktalar arasında üçgenler oluşturulur. N I 1 14

10 Her bir üçgen alanın köşelerine yükseklik değerleri yazılır. Daha sonra bu üç yüksekliğin ortalaması o üçgen alanın ortalama yüksekliği olur. I Aynı işlem tüm üçgenler için yapılır.

11 Yükseklikleri bilinen üçgenlerin alanları bilinen yöntemlerle belirlenir.

12 Artık her bir üçgenin alan ve yüksekliği bilinmektedir. Bundan sonra tesviye yüksekliği ağırlıklı ortalama olarak bulunur. Bulunan tesviye yüksekliğinden düşük yüksekliğe sahip hücrelerde, aradaki fark kadar dolgu, fazla yüksekliğe sahip hücrelerde ise aradaki fark kadar kazı yapılacak anlamına gelir.

13 2 3 4 I 1 A1 A2 A4 A3 Üçgenlere ilişkin yükseklik ve alanlar Örnek: Kazı ve dolgu miktarlarını bulunuz Yükseklik Alan m 2 A1 A2 A4 A3 Şekil

14 Üçgenlere ilişkin yükseklik ve alanlar Yükseklik Alan m 2 A1 A2 A4 A3 Şekil

15 2 3 4 I T.Y=2.494 m x x x x0.038=˜0 Toplam dolgu ile toplam kazı hemen hemen eşit miktardadır. Yapılan işlem doğrudur. olmalıdır.

16


"Yrd.Doç.Dr. H. Eylem POLAT Tesviye Hesapları. Tesviye, arazi yüzeyini dozer, greyder gibi büyük arazi makinalarıyla düzleştirme işlemidir. Tesviye yapılacak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları