Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

9.Sınıf Sağlık Hizmetlerinde İletişim

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "9.Sınıf Sağlık Hizmetlerinde İletişim"— Sunum transkripti:

1 9.Sınıf Sağlık Hizmetlerinde İletişim
4.Ünite Sağlıkta İletişim KAYIP YAŞAYAN HASTA YAKINI ile İLETİŞİM 25. Hafta ( / 03 / 2014 )

2 KAYIP YAŞAYAN ( yakını ölen ) HASTA YAKINI İLE İLETİŞİM

3 Ölüm süreci,hasta ailesini derinden etkiler
..Ölüm süreci,hasta ailesini derinden etkiler. ..Hastanın öleceğini yada öldüğünü öğrendikten sonra, aile bireyleri farklı duygusal tepkiler verebilir. ..Hastanın öldüğünü, hasta yakınlarına doktoru söyler. Hekim dışındaki,diğer sağlık personeli , böyle bir bilgi veremez !!!

4 Kayıp Yaşayan Hasta Yakınlarıyla Doğru Bir İletişim Kurmak İçin : 1
Kayıp Yaşayan Hasta Yakınlarıyla Doğru Bir İletişim Kurmak İçin : 1.)Aile bireylerine karşı olabildiğince duyarlı ve şefkatli olunmalıdır. 2.)Hasta yakını bu üzüntü içinde, kendini ‘’delirecekmiş ‘’gibi hissedebilir. Bu duygunun geçici olduğunu belirtip,destek olunmalıdır. 3.)Yakınını kaybetmiş olan kişi,sanki yakını yaşıyormuş gibi onunla konuşabilir.

5 Bu doğal bir tepkidir. Kısa süreli inkar dönemidir
Bu doğal bir tepkidir. Kısa süreli inkar dönemidir. Bu dönemde ailenin yanında kalmak Yararlı olabilir. 4.)Gerekirse, onlara destek amaçlı eline yada omzuna dokunarak yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz. 5.)Aile ile ölen kişi hakkında konuşurken, geçmişinden çok ölümünü konuşun.

6 6.)Aile üyelerinden biri öfkeli ise, bu duygu sağlık personeli ile ilgili değil, yaşanan kayıpla ilgilidir. Bu nedenle savunucu olmaya gerek yoktur. 7.)Öfkeli kişiye,yumuşak bir ses tonu ile, duygu ve düşüncelerini anladığınızı belirtin. 8.)Ölüm sırasında,hasta mahremiyetine dikkat edilir. 9.) Sağ.per.aralarında bu konuyu konuşmamalıdır.( yüksek sesle).

7

8 HAZIRLAYAN HARİKA ATA


"9.Sınıf Sağlık Hizmetlerinde İletişim" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları