Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 OKUL AİLE İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ VE GÖREVLERİ  Bedensel büyüme hızı düşüş gösterir.  El göz koordinasyonu ve.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " OKUL AİLE İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ VE GÖREVLERİ  Bedensel büyüme hızı düşüş gösterir.  El göz koordinasyonu ve."— Sunum transkripti:

1

2  OKUL AİLE İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ

3 İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ VE GÖREVLERİ  Bedensel büyüme hızı düşüş gösterir.  El göz koordinasyonu ve küçük kas gelişimi bu dönemde tamamlanır.  Ergenlik dönemi ile birlikte fizyolojik ve bedensel değişim hızlanır.  Zihinsel gelişimde;  Mantıklı düşünme başlar.  Sosyalleşme hızlanır.

4 İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ VE GÖREVLERİ  Tersine çevirebilme ve korunum yeteneklerini kazanır.  Somut işlemler yapar.  Duygusal olarak;  Üretme ve başarılı olma isteği vardır.  Beğenilmek ve takdir edilmek ister.  Başarılı olmadığı fikri verilirse yetersizlik duygusuna kapılır.  Kıyaslamak olumsuz benlik algısına neden olabilir.

5 ÇOCUĞA İSTENİLEN DAVRANIŞI ÖĞRETMEK  Çocuğunuzun ilk yıllardan beri ihtiyaçlarını belirlemeli ve davranışlarının altında yatan nedenleri bularak davranış değişimini sağlamalısınız.  Çocuğunuzda davranış değişimini sağlamak için çocuğa istendik davranışlarınızla model olmalısınız.  Çocuğunuza açıklamalar yaparak davranışlarının sınırlarını belirlemeniz gerekmektedir.

6 ÇOCUĞA İSTENİLEN DAVRANIŞI ÖĞRETMEK  Çocuğunuz istenmeyen davranışlar gösterdiğinde bu davranış karşısında hoşnutsuzluğunuzu belirtmeli, yani duygularınızı ben dili ile iletmeniz gerekmektedir.  Çocuğunuz istendik bir davranış sergilediğinde, olumlu bir yüz ifadesi ve övücü sözlerle davranışın pekiştirilmesi ve sürekliliği sağlanmış olur.

7 ÇOCUĞA İSTENİLEN DAVRANIŞI ÖĞRETMEK  Çocuğunuzun davranışlarının şekillendirilmesinde, yani disiplinin sağlanmasında, çocuğa kuralların tutarlı ve aynı zamanda esnek bir şekilde verilmesi gerekir.  Sevilen bir çocukta güven duygusu gelişir. Sevgi güvene bağlı bir ilişki güçlü ve olumlu bir ilişkidir. Böyle bir ilişkide kabul edildiğini hisseden bir çocuğun davranışlarını yönlendirmeniz daha kolaydır.

8 CEZALANDIRMAK YERİNE  Yardımcı olması için ona bir yol gösterin.  Ona seçme şansı tanıyın.  Kendi yaramazlığının sonuçlarına katlanmasını sağlayın.  Beklentinizi dile getirin  Hatalarını nasıl telafi edeceğini gösterin  Davranışını kınadığınızı belirtin.

9 OKUL KORKUSU  Okul gitmek istememe durumu.  Okula gitmeye zorlandığında;  İlk günlerde uyku bozukluğu, neşesizlik, iştahsızlık sıkıntıları yaşanır.  Panik, mide bulantısı, ağlama şeklinde belirtiler ortaya çıkar.

10 ÇÖZÜM YOLLARI  Çocuğun güveni kazanılmaya çalışılır.  Kademeli ayrılık sağlanır.  Okul korkusunun sebepleri bulunmaya çalışılır.  Çocuğun güveni kazanılmaya çalışılır.

11 ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI  ÖĞRENCİNİN ÇALIŞMA AMAÇLARINI BELİRLEMESİ GEREKİR.  ÖĞRENCİNİN HEDEFLERİ OLMALIDIR.  ÇALIŞMA ORTAMI DİKKAT DAĞITICI FAKTÖRLER İÇERMEMELİDİR.  YETERLİ FİZİKİ KOŞULLARA SAHİP OLMALIDIR.  ÖĞRENCİMİZDE OLUMLU BENLİK ALGISININ OLUŞMASINI SAĞLAMALIYIZ.

12 VERİMLİ ÇALIŞAMAYAN  Zoraki çalışır.  Sistemsiz ve plansız çalışır.  Çalışmak için mutlaka sınavları bekler.  Kalıcı bir öğrenme yoktur.  Dikkat çok çabuk dağılır.  Güvensiz ve endişelidir.

13 VERİMLİ ÇALIŞAN  Planlı ve isteklidir  Sistemli ve bilinçli çalışır.  Çalışmak için sınavları değil,kullanabileceği tüm uygun zamanları değerlendirir.  Bilgileri kalıcı öğrenir,aralıklı tekrarlarla pekiştirir.  Dikkati üst seviyededir.  Kendine güveni tamdır,bilgide seçici ve sorgulayıcıdır.

14 ÇALIŞIRKEN SIKÇA YAPILAN HATALAR  Çalışma süresini ayarlayamama.  Bilgide seçiciliği gözardı etme.  Çalışırken farklı konulara yönelme.  Ezberleme.  Çalışmanın ardından TV izleme.  Çalışılan konulara ilişkin bir değerlendirme yapamama.

15 TV VE ÇOCUK  GENEL İZLEYİCİ  YEDİ YAŞ VE ÜZERİ İÇİN

16 TV VE ÇOCUK  13 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN  18 YAŞ VE ÜZERİ

17 TV VE ÇOCUK  ŞİDDET VE KORKU  CİNSELLİK

18 TV VE ÇOCUK  OLUMSUZ ÖRNEK OLUŞTURABİLECE K DAVRANIŞLAR  BU İŞARETLER PROGRAMDAN ÖNCE BİLGİLENMEMİZİ SAĞLAR  PROGRAMIN OLASI ZARARLARI VE HANGİ YAŞ GRUBUNA UYGUN OLDUĞUNU BİLDİRİR.

19 Sorumluluk Duygusunu Kazandırabilmek İçin Neler Yapılabilir?  Mantıklı hedefler belirleyin  Çocuğun kendi yardımcı rolünü anlamasını sağlayın  Düzenli olma konusunda ona örnek olun  Temizliği övün  Eşyaları temiz tutmasını alışkanlık haline getirin  İş listesi yapın  Sorumlulukları yerine getirdiği zaman çocuğunuzun bu davranışını övün

20 ÖZGÜVEN DUYGUSUNUN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR ?  Çocuğunuzu ve onun davranışını önemsediğinizi hissettirin  Onun korku ve endişelerine saygı duyun, özgüvenlerinde sarsıntı gördüğünüz anda harekete geçin  Çocuğunuzu küçük düşürmekten kaçının  Çocuğunuza kendine has yeteneklerini ortaya çıkarmasında yardımcı olun; çocuklar birbirinden farklıdır.

21 ÖZGÜVEN DUYGUSUNUN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR ?  Var olmasının sizin için ne kadar önemli olduğunu ona hissettirin  Evinizde herkesin birbirine güveneceği bir ortam oluşturun  Çocuğunuzu bağışlamaktan korkmayın  Onu yüreklendirin, destekleyin…

22 NELER YAPMAMALI ?  Çocuğunuzu etiketlemeyin  Çocuğunuza aşırı yük yüklemeyin  Dağınıklık karşısında söylenmeyin ve kızmayın  Mükemmellik beklemeyin

23 NELER YAPMAMALI ?  Kapasitesine uygun olmayan beklentilerden kaçının  Yaptıkları ve ilgilendikleri şeyleri küçümsemeyin

24  ÇA Ğ LAR ORTAOKULU REHBERL İ K SERV İ S İ


" OKUL AİLE İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ İLKÖĞRETİM ÇOCUKLARININ GELİŞİM DÖNEMLERİ VE GÖREVLERİ  Bedensel büyüme hızı düşüş gösterir.  El göz koordinasyonu ve." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları