Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bölüm 07: YANSIMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bölüm 07: YANSIMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak."— Sunum transkripti:

1 Bölüm 07: YANSIMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak.
Fizik Bölümü

2 GENEL BİLGİLER Kırılma, ışığın yoğunlukları farklı, saydam ortamlardan birinden diğerine geçerken bükülmesi olayıdır. Işık, az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken normale yaklaşarak, tersi durumda normalden yaklaşarak kırılır. Işığın kırılması ile ilgili kanunlar şu şekilde ifade edilir: Gelen ışın, kırılan ışın ve yüzeye dik olan doğru (normal) aynı düzlemdedir. Geliş açısının sinüsünün kırılma açısının sinüsüne oranı, ışığın kırıldığı ortamın mutlak kırma indisinin, ışığın geldiği ortamın mutlak kırma indisine oranına eşittir.

3 KIRILMA Yarı silindirik merceğin düz yüzeyine tek bir ışık ışını gönderilerek kırılan ışın gözlenir ve ölçekli tabla sayesinde kırılan ışının normalle yaptığı açılar ölçülür.

4 Aynı işlemler ışık ışınının merceğin eğik yüzeyine gönderilmesiyle tekrarlanır. Böylece, gelen ışının normalle yaptığı açılar ile kırılan ışının normalle yaptığı açılar değerlendirilebilir. Kırılan ışının özel durumları için dispersiyon ve iç tüm yansıma olaylarını gözlemlemek mümkündür. Son olarak, ışığın renklerden oluştuğunu söyleyen Newton teorisini ispatlamak üzere merceğin eğik yüzeyine gönderilen tek bir ışık ışını için büyük kırılma açılarında ışığın renklere ayrıldığı gözlenir.


"Bölüm 07: YANSIMA Prof. Dr. M. Halûk Güven ZKÜ Fen-Ed. Fak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları