Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hayat Boyu Öğrenme –LLP (Lifelong Learning Programme) ERASMUS PROGRAMI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları DEÜ Mühendislik Fakültesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hayat Boyu Öğrenme –LLP (Lifelong Learning Programme) ERASMUS PROGRAMI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları DEÜ Mühendislik Fakültesi."— Sunum transkripti:

1 Hayat Boyu Öğrenme –LLP (Lifelong Learning Programme) ERASMUS PROGRAMI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları DEÜ Mühendislik Fakültesi

2 LLP ( Lifelong Learning Programme) Erasmus; Avrupa Birliği' nin son olarak Kıbrıs, Malta ve Türkiye'nin de katılımıyla toplam 31 ülkeyi içeren en geniş kapsamlı yüksek öğrenim ile ilgili eğitim programıdır. Erasmus; Avrupa Birliği' nin son olarak Kıbrıs, Malta ve Türkiye'nin de katılımıyla toplam 31 ülkeyi içeren en geniş kapsamlı yüksek öğrenim ile ilgili eğitim programıdır.

3 ERASMUS European Community Action Scheme for the Mobility of University Students Erasmus programının amacı; Erasmus programının amacı; Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Erasmus programı üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini gerçekleştirir. Erasmus programı üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini gerçekleştirir. Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına katkı sağlar. Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına katkı sağlar.

4 Öğrenciler Erasmus Programından Nasıl Faydalanabilir? Bu program çerçevesinde 4. sınıflar hariç, yüksek lisans ve doktora öğrencileri dahil, tüm üniversite öğrencilerine katılımcı bir Avrupa ülkesinde 3 – 12 ay arasında bir dönem için üniversite öğrenimi görme fırsatı verilmektedir. Bu program çerçevesinde 4. sınıflar hariç, yüksek lisans ve doktora öğrencileri dahil, tüm üniversite öğrencilerine katılımcı bir Avrupa ülkesinde 3 – 12 ay arasında bir dönem için üniversite öğrenimi görme fırsatı verilmektedir.

5 Öğrenci Staj Hareketliliği İşletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri, işletme tanımına uyan kuruluşlarda staj yapılabilir. İşletmeler, eğitim merkezleri, araştırma merkezleri, işletme tanımına uyan kuruluşlarda staj yapılabilir. Kuruluşlar kamu ve özel olabilir. Kuruluşlar kamu ve özel olabilir. Gidilecek kurumla anlaşma yapılmış olmasına gerek duyulmaz. Gidilecek kurumla anlaşma yapılmış olmasına gerek duyulmaz. Staj yapılacak sektör öğrencinin mevcut eğitim programı ile ilgili olmalıdır. Staj yapılacak sektör öğrencinin mevcut eğitim programı ile ilgili olmalıdır.

6 Başvuru Kriterleri Erasmus öğrencisi olabilmek için önşartlar; Erasmus öğrencisi olabilmek için önşartlar; T.C. Vatandaşı olması T.C. Vatandaşı olması Öğrencinin önceki sınıflardan başarısız derslerinin bulunmaması, Öğrencinin önceki sınıflardan başarısız derslerinin bulunmaması, Disiplin cezası almamış olması, Disiplin cezası almamış olması, Lisans öğrencileri için genel başarı ortalamasının asgari koşulları; 2.00/4.00 veya 70/100 Lisans öğrencileri için genel başarı ortalamasının asgari koşulları; 2.00/4.00 veya 70/100 Lisansüstü ve doktora öğrencileri için ise 2.5/4.0 veya 75/100 olarak değerlendirilmesi. Lisansüstü ve doktora öğrencileri için ise 2.5/4.0 veya 75/100 olarak değerlendirilmesi.

7 Seçim Kriterleri Öğrencinin dersleri takip edecek düzeyde yabancı dil bilgisine (Eğitimin yapıldığı dile göre İngilizce veya Almanca) sahip olması Öğrencinin dersleri takip edecek düzeyde yabancı dil bilgisine (Eğitimin yapıldığı dile göre İngilizce veya Almanca) sahip olması (Yabancı dil bilgisi YDYO tarafından yapılacak sınavla belirlenir.) (Yabancı dil bilgisi YDYO tarafından yapılacak sınavla belirlenir.) Öğrencinin sosyal yanı güçlü, üniversitemizi ve ülkemizi temsil edebilecek niteliklere sahip olması Öğrencinin sosyal yanı güçlü, üniversitemizi ve ülkemizi temsil edebilecek niteliklere sahip olması Başarı düzeyi (%50) Yabancı dil durumu (%50), şeklinde değerlendirilmesi Başarı düzeyi (%50) Yabancı dil durumu (%50), şeklinde değerlendirilmesi

8 Yurt dışına gidecek öğrencilerin gideceği üniversitede en az 30 ECTS ders kredisi alması gerekir. Yurt dışına gidecek öğrencilerin gideceği üniversitede en az 30 ECTS ders kredisi alması gerekir. ECTS (Europen Credit Transfer System) ECTS (Europen Credit Transfer System) ERASMUS programları çerçevesinde öğrencilerin yurtdışında aldıkları ve başarılı oldukları ders kredilerinin, bir yükseköğretim kurumundan diğerine transfer edilmelerini sağlamak amacıyla AB tarafından Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) geliştirilmiştir. ERASMUS programları çerçevesinde öğrencilerin yurtdışında aldıkları ve başarılı oldukları ders kredilerinin, bir yükseköğretim kurumundan diğerine transfer edilmelerini sağlamak amacıyla AB tarafından Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) geliştirilmiştir. ERASMUS ÖĞRENCİLERİ

9 2009/2010 Akademik Yılı İçin Öğrencilere Verilen Aylık Hibe Miktarları 300 Euro 400 Euro 500 Euro 600 Euro Letonya Slovak Cumhuriyeti Hollandaİngiltere Litvanya Çek Cumhuriyeti LüksemburgDanimarka PolonyaSlovenyaİtalyaFransa MacaristanPortekizİspanyaİrlanda EstonyaYunanistanBelçika BulgaristanMaltaİsveç Romanya Güney Kıbrıs RY Almanya Finlandiya Avusturya

10 BA İkili Anlaşmamız olan Üniversiteler Universitaet KonstanzBilgisayar Müh. Albert Ludwigs Freiburg UniversityBilgisayar Müh. Technical University of SofiaBilgisayar Müh. University of BolognaBilgisayar Müh. University of Politecnica de ValenciaBilgisayar Müh. Technische Universitaet BerlinÇevre Müh. Technische Universitat DresdenÇevre Müh. University of Jana Evangelisty PurkyneÇevre Müh. University of Leibniz HannoverÇevre Müh. Technological Educational Institute of West Macedonia ( TEI)Çevre Müh. University of Duisburg - EssenÇevre Müh. University of Nova GoricaÇevre Müh. Politechnika GdanskaÇevre Müh., İnşaat Müh. University of Thessaloikiİnşaat Müh. University of StuttgartÇevre Müh., İnşaat Müh. Ruhr Univ. BochumElektirik Elektronik Müh. Technische Universitaet ClausthalElektrik Elektronik Müh. Friedrich Alexander Universitaet Erlangen NurrnbergEndüstri Müh. Technische Universitat WienEndüstri Müh.

11 BA İkili Anlaşmamız olan Üniversiteler University of Aristotle ThessalonikiJeofizik Müh. University of TriesteJeofizik Müh. Braunschweig Technical UniversityJeoloji Müh. Comenius University BratislavaJeoloji Müh. Frei Universitat BerlinJeoloji Müh. Minho UniversityJeoloji Müh. Univ. TübingenJeoloji Müh. University of PatrasJeoloji Müh. Technical University of SofiaMaden Müh. Technische Universitaet ClausthalMaden Müh. Freiberg Univ. Of Mining and TechnologyMaden Müh., Metalurji Müh. Fachhochschule RosenheimMakine Müh. Technische Universitat WienMakine Müh. University of FlorenceMakine Müh. University of Reims ChampagneArdenneMakine Müh.

12 BA İkili Anlaşmamız olan Üniversiteler Montanuniversitaet LeobenMetalurji Müh. RWTH AachenMetalurji Müh. Bayreuth UniversityMetalurji Müh. Technical University ChemnitzMetalurji Müh. Technische Universitaet ClausthalMetalurji Müh. ENSAIT Ecole NationaleTekstil Müh. Ghent UniversityTekstil Müh. Hochschule NiederrheinTekstil Müh. Högskolan i BorasTekstil Müh. University of LodzTekstil Müh. Tampere University of TechnologyTekstil Müh. University of ReutlingenTekstil Müh.

13 2004-2009 Öğrenci Değişim İstatistikleri Dokuz Eylül üniversitesi-Dış İlişkiler Ofisi Akademik Yıl Giden Öğrenci (Lisans) D.E.Ü Müh.Fak. Giden Öğrenci (Lisans) D.E.Ü Gelen Öğrenci (Lisans) 2003/2004 Pilot70 2004/2005371 FBE (2)13 2005/2006709 FBE (10)23 2006/20077511 FBE (3)32 2007/200810914FBE (12)45 2008/20099110 FBE (9)62 2009/201027 2010/201116121 Toplam389175

14 Başvuru Süreci Bölümünüz Erasmus Koordinatörünün ilanlarını dikkatlice takip etmeli ve tanıtım toplantılarına katılmalısınız. Bölümünüz Erasmus Koordinatörünün ilanlarını dikkatlice takip etmeli ve tanıtım toplantılarına katılmalısınız. www.deu.edu.tr/erasmus/deutur/ sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. www.deu.edu.tr/erasmus/deutur/ sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. www.deu.edu.tr/erasmus/deutur/ Şubat –Mart aylarında seçim ile ilgili üniversitemizin duyuruları yapılmaktadır. Şubat –Mart aylarında seçim ile ilgili üniversitemizin duyuruları yapılmaktadır. Bölümünüzden önceki yıllarda Erasmus Programından yararlanan öğrencilerle irtibat sağlayabilirsiniz. Bölümünüzden önceki yıllarda Erasmus Programından yararlanan öğrencilerle irtibat sağlayabilirsiniz. Başvuru sayısının fazla, ayrılan kontenjanların sınırlı olmasından dolayı, yabancı dil bilgisi ve ders notlarının yüksek olması için önceden dikkat etmelisiniz. Başvuru sayısının fazla, ayrılan kontenjanların sınırlı olmasından dolayı, yabancı dil bilgisi ve ders notlarının yüksek olması için önceden dikkat etmelisiniz.

15

16

17

18

19 Teşekkürler DEÜ Mühendislik Fakültesi Erasmus Koordinatörlüğü Prof.Dr.Ender Yazgan Bulgun


"Hayat Boyu Öğrenme –LLP (Lifelong Learning Programme) ERASMUS PROGRAMI Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları DEÜ Mühendislik Fakültesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları