Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Isı ve Sıcaklık Farklıdır

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Isı ve Sıcaklık Farklıdır"— Sunum transkripti:

1

2 Isı ve Sıcaklık Farklıdır
Maddelerdeki sıcaklık artışı maddelerin aldıkları ısı miktarına bağlıdır. Madde ne kadar çok ısı alırsa sıcaklık artışı da o kadar fazla olur. Özdeş ısıtıcılarda, aynı miktardaki maddelerden daha uzun süre ısıtılan maddenin sıcaklığı daha yüksek çıkar. Farklı miktarlardaki maddelere eşit ısı verildiğinde maddelerdeki sıcaklık artışı farklı olacaktır. Bunun nedeni, madde miktarlarındaki farklılıktır.

3 Isı ve Sıcaklık Farklı mıdır?
Yanmakta olan bir mum ile kalorifer peteğini düşünelim. Mumun alevinin sıcaklığı elimizi yakacak kadar yüksek olduğu halde kalorifer peteğininki bu denli yüksek değildir. Ancak kalorifer peteği bir odayı ısıtabilirken yanan mum ile aynı odayı ısıtamayız. Demek ki sıcaklığı düşük olan kalorifer peteğinin çevresine verdiği ısı, sıcaklığı yüksek olan mumun alevinden çok daha fazladır. Sıcaklık ve ısı ifadeleri günlük hayatımızda birbirine sık sık karıştırılmaktadır.

4 Yakıtlarda Depolanmış Enerji
Akarsuların gücünden yararlanmak için barajlarda depolanan su, hidroelektrik santrallerde elektrik enerjisi elde etmek için kullanılır. Akarsuların yağışlarla beslendiğini, yağışların ise su döngüsü nedeniyle oluştuğunu öğrenmiştik.Elektrik enerjisinin kaynağı da güneş enerjisidir.

5 Kömür, petrol ve doğal gaz yenilenemez enerji kaynaklarımızdandır
Kömür, petrol ve doğal gaz yenilenemez enerji kaynaklarımızdandır. Milyonlarca yıl önce bataklıkların dibinde kalan bitkiler, üzerindeki katmanların etkisiyle ısınıp sıkışarak kömürleşmiştir. Petrol de deniz canlılarının kalıntılarının benzer bir süreç geçirmesiyle oluşur. Demek ki petrol, kömür ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarımızın kökeni de güneş enerjisidir. Bu yakıtların kullanılmasıyla da güneş enerjisinden dolaylı olarak faydalanırız.

6 Odun, bilinen en eski yakıttır
Odun, bilinen en eski yakıttır. Dünya’da azımsanmayacak kadar nüfus; ısınmak, yemek pişirmek ve aydınlanmak için odun kullanır. Sıvı yakıtlar petrol ve petrol yan ürünlerinden elde edildiği gibi farklı kaynaklardan elde edilen sıvı yakıtlar da vardır. Örneğin şeker pancarının işlenmesi sırasında oluşan atıklarda elde edilen ispirto da sıvı bir yakıttır.

7 Yakıtlarda bulunan kimyasal enerji, hareket enerjisine dönüşmüş olur.
Maddelerin yakılmasıyla açığa çıkan ısının bir enerji çeşidi olduğunu öğrenmiştik. Isı miktarı joule (J) veya kalori (cal) birimleri ile belirtilir. Besinin vereceği enerji, “kcal” veya “kJ” şeklinde kısaltılmış olarak verilmiştir. “kcal”, kilokalori; “kJ” ise kilojoule biriminin sembolüdür. 1 kcal = 1000 cal, 1 kJ = 1000 J tanımlarını kullanarak kolayca dönüşüm yapılabilir. Ayrıca, 1 kcal ≈ 4 kJ tanımı da dolaylı olarak türetilebilir.


"Isı ve Sıcaklık Farklıdır" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları