Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla"— Sunum transkripti:

1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
LEYL SURESİ

2 وَالَّيْلِ اِذَا يَغْشٰى ﴿١
LEYL SURESİ وَالَّيْلِ اِذَا يَغْشٰى ﴿١ 1 KUŞATIP örten gece şahit olsun! وَالنَّهَارِ اِذَا تَجَلّٰى ﴿٢ 2 (Gecenin kuşatmasını) yarıp ortaya çıkan gündüz şahit olsun! وَمَا خَلَقَ الذَّكَرَ وَالْاُنْثٰى ﴿٣ 3 Erkek ve dişinin yaratan güç şahit olsun

3 اِنَّ سَعْيَكُمْ لَشَتّٰى ﴿٤
LEYL SURESİ اِنَّ سَعْيَكُمْ لَشَتّٰى ﴿٤ 4 Ki (ey insanlık); sizin çabanız, (nedenleri ve sonuçları açısından) elbet farklı farklıdır. فَاَمَّا مَنْ اَعْطٰى وَاتَّقٰى ﴿٥ 5 Sözgelimi; kim (Allah için) karşılıksız verir ve Allah’a muhtaç olduğunun bilinciyle hareket ederse; وَصَدَّقَ بِالْحُسْنٰى ﴿٦ 6 Ve daha güzelini tasdik ederse;

4 فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرٰى ﴿٧
LEYL SURESİ فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرٰى ﴿٧ 7 İşte ona, (rahatlık ve mutluluğun zirvesine götüren) yolu kolaylaştırırız. وَاَمَّا مَنْ بَخِلَ وَاسْتَغْنٰى ﴿٨ 8 Sözgelimi; kim de cimrilik yapar ve kendi kendine yettiğini zanneder, وَكَذَّبَ بِالْحُسْنٰى ﴿٩ 9 En Güzel’i yalanlarsa;

5 فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرٰى ﴿١٠
LEYL SURESİ فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرٰى ﴿١٠ 10 İşte ona da, zorluk ve felaketin en dibine giden yolu kolaylaştırırız; وَمَا يُغْنٖى عَنْهُ مَالُهُ اِذَا تَرَدّٰى ﴿١١ 11 Öyle ki, o baş aşağı (cehenneme) yuvarlanıp helâk olacağı zaman, (Allah için paylaşmadığı) malı kendisini asla kurtaramaz. اِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدٰى ﴿١٢ 12 ELBET doğru yolu göstermek sadece bizim işimizdir;

6 وَاِنَّ لَنَا لَلْاٰخِرَةَ وَالْاُولٰى ﴿١٣
LEYL SURESİ وَاِنَّ لَنَا لَلْاٰخِرَةَ وَالْاُولٰى ﴿١٣ 13 Ama işin gerçeği öteki hayat da, bu hayat da Bizim mülkiyetimizdedir. فَاَنْذَرْتُكُمْ نَارًا تَلَظّٰى ﴿١٤ 14 İşte sizi, çılgınca kışkırtılmış bir ateşe karşı uyarmış bulunuyorum: لَا يَصْلٰیهَا اِلَّا الْاَشْقٰى ﴿١٥ 15 Oraya sadece sorumsuzluğun zirvesinde olan bir azgın girer;

7 اَلَّذٖى كَذَّبَ وَتَوَلّٰى ﴿١٦
LEYL SURESİ اَلَّذٖى كَذَّبَ وَتَوَلّٰى ﴿١٦ 16 O ki, (vahyi) yalanladı ve (gerçeğe) sırt döndü. وَسَيُجَنَّبُهَا الْاَتْقٰى ﴿١٧ 17 Ama yüce ve yüksek bir sorumluluk bilinciyle hareket eden kimse, o (ateşten) uzak tutulacak; اَلَّذٖى يُؤْتٖى مَالَهُ يَتَزَكّٰى ﴿١٨ 18 O ki, malını gönülden verir ve arınıp gelişir;

8 وَمَا لِاَحَدٍ عِنْدَهُ مِنْ نِعْمَةٍ تُجْزٰى ﴿١٩
LEYL SURESİ وَمَا لِاَحَدٍ عِنْدَهُ مِنْ نِعْمَةٍ تُجْزٰى ﴿١٩ 19 (Bu yaptığı) herhangi birinden gördüğü bir hayra karşılık değildir; اِلَّا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِ الْاَعْلٰى ﴿٢٠ 20 Sadece Yüce Rabbinin rızasını kazanma iştiyakı iledir. وَلَسَوْفَ يَرْضٰى ﴿٢١ 21 İşte böyle biri, kesinlikle, zamanı gelince (gördüğü karşılıktan) fazlasıyla memnun olacaktır.

9 LEYL SURESİ Nuzul Sıra 10 Ayet Sayısı 21 Nuzul Yılı 1
SURENİN KİMLİĞİ LEYL SURESİ Nuzul Sıra 10 Ayet Sayısı 21 Nuzul Yılı 1

10 NÜZUL YERİ

11

12 LEYL SURESİ KONUSU (6) İnsanların Hedef ve Sonuçlarının farklılığı
Sizin işleriniz çeşitlidir.

13 LEYL SURESİ KONUSU 2. İyiler – Hedefleri
Allah için vermek (Servet Tasavvuru) Duyarlı davranmak En güzeli tasdik etmek

14 LEYL SURESİ KONUSU 3. Kötüler – Hedefleri
Cimrilik etmek (Servet Tasavvuru) Kendi kendine yettiğini sanmak En güzeli yalanlamak

15 4. Doğru Yolu (Hidayeti) Belirleme Hakkı.
LEYL SURESİ KONUSU 4. Doğru Yolu (Hidayeti) Belirleme Hakkı. Allah’a aittir. Çünkü Ahiret’in de Dünyanın da kontrolü O’na aittir.

16 LEYL SURESİ KONUSU 5. Ateşe Karşı Uyarı
Azab ve cezadan önce Uyarı yapmak Allah’ın ilkesidir. Uyarı: Ateşe, yalanlayan ve yüz çeviren azgınlar girecektir. Allah yolunda verenler, duyarlı olanlar ateşten uzak olacaktır.

17 6. Duyarlılık – Gereklilikleri - Sonuç
LEYL SURESİ KONUSU 6. Duyarlılık – Gereklilikleri - Sonuç Duyarlı davrananlar ateşten uzak tutulur Duyarlılık Arınmayı gerektirir Duyarlı olanların tek hedefi; Allah rızasıdır. Hakedilen Son: Verilen nimetlerden ve yaşayacakları akibetten memnuniyet.

18 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
LEYL SURESİ

19 وَالَّيْلِ اِذَا يَغْشٰى ﴿١
LEYL SURESİ وَالَّيْلِ اِذَا يَغْشٰى ﴿١ 1 KUŞATIP örten gece şahit olsun! وَالنَّهَارِ اِذَا تَجَلّٰى ﴿٢ 2 (Gecenin kuşatmasını) yarıp ortaya çıkan gündüz şahit olsun! وَمَا خَلَقَ الذَّكَرَ وَالْاُنْثٰى ﴿٣ 3 Erkek ve dişiyi yaratan güç şahit olsun

20 LEYL SURESİ Üç Varlığa Yemin; Kendilerine Dikkat çekilen varlıklar;
Gece-Gündüzü Erkek-Dişiyi Yaratan Güç.

21 LEYL SURESİ Yemin edilenler arasındaki ilişkiler Nelerdir?
Gece-Gündüz = Karanlık-Aydınlık (Tüm zamanı içermektedir.) Şirk ve Cehalet karanlığı, yerini Kur’an’ın aydınlığına bırakacağı müjdesini içermektedir.

22 LEYL SURESİ اِنَّ سَعْيَكُمْ لَشَتّٰى ﴿٤
4 Ki (ey insanlık); sizin çabanız, (nedenleri ve sonuçları açısından) elbet farklı farklıdır. Hedef ve Sonuç Farklılıkları: Her insan belirlediği hedeflere ulaşmak için çalışır. Her insanın hedefleri farklı olacağından çalışmaları da farklı olacaktır. Farklı çalışmaların farklı sonuçları olacaktır. Çalışması başka, sonuç beklentisi daha başka olan yanılmıştır.

23 فَاَمَّا مَنْ اَعْطٰى وَاتَّقٰى ﴿٥
LEYL SURESİ فَاَمَّا مَنْ اَعْطٰى وَاتَّقٰى ﴿٥ 5 Sözgelimi; kim (Allah için) karşılıksız verir ve Allah’a muhtaç olduğunun bilinciyle hareket ederse; وَصَدَّقَ بِالْحُسْنٰى ﴿٦ 6 Ve daha güzelini tasdik ederse; فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرٰى ﴿٧ 7 İşte ona, (rahatlık ve mutluluğun zirvesine götüren) yolu kolaylaştırırız.

24 LEYL SURESİ فَاَمَّا مَنْ اَعْطٰى وَاتَّقٰى ﴿٥
5 Sözgelimi; kim (Allah için) karşılıksız verir ve Allah’a muhtaç olduğunun bilinciyle hareket ederse; Mahşerde Ödülle Buluşturulmanın Şartları: a. Yardım ve Takva: Ekonomik, Maddi, Nakdi yardım

25 LEYL SURESİ Mahşerde Ödülle Buluşturulmanın Şartları:
a. Yardım ve Takva: Her ne türlü olursa olsun, yararlı olmak ve doğru bir işte kullanılmak üzere yapılan her türlü meşru ve yapıcı yardımlaşmalar. Sevgi İlgili Şefkat Merhamet Tecrübe Danışmanlık vb.

26 LEYL SURESİ Mahşerde Ödülle Buluşturulmanın Şartları:
a. Yardım ve Takva: İslam inancının misyonu: insanlara yardımlaşma bilincini kazandırmak ve onları duyarlılık sahibi kişiler olarak yetiştirmektir.

27 وَصَدَّقَ بِالْحُسْنٰى ﴿٦ 6 Ve daha güzelini tasdik ederse;
LEYL SURESİ وَصَدَّقَ بِالْحُسْنٰى ﴿٦ 6 Ve daha güzelini tasdik ederse; Mahşerde Ödülle Buluşturulmanın Şartları: b. Gerçeğin Onaylanması Gönülde, Kalp’te onay. Ahretteki ödülün gerçekleşeceğine iman. Bedeni ve ekonomik bütün ibadetleri onaylamak Onların doğruluğuna inanmak. İman yoksa, yapılan faaliyetler ibadet adını almayacaktır.

28 LEYL SURESİ فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرٰى ﴿٧
7 İşte ona, (rahatlık ve mutluluğun zirvesine götüren) yolu kolaylaştırırız. Mahşerde Ödülle Buluşturulmanın Şartları: c. Sonuca Giden Yolun Kolaylaştırılması; Böylelerini işinde başarılı kılarız. Dünya ve Ahiret’te mutluluğu kolaylaştırırız. İyilik yapmak, duyarlı davranmak ve en güzel hakikatlere inanmak noktasında biz onun işini kolaylaştırırız.

29 LEYL SURESİ فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرٰى ﴿٧
7 İşte ona, (rahatlık ve mutluluğun zirvesine götüren) yolu kolaylaştırırız. Mahşerde Ödülle Buluşturulmanın Şartları: c. Sonuca Giden Yolun Kolaylaştırılması; Sonuca ulaşmanın kolaylaştırılabilmesi için; iyilik yapmak, duyarlı davranmak ve hakikatlere inanmak gerekmektedir. Cennete giden yolun dünyada kolaylaştırılması. Risaletin 1.nci yılında Allah Rasulüne ve mü’minlere moral ve motivasyon verilmesi.

30 LEYL SURESİ Cömertlik yapıp, sorumluluk bilinciyle hareket edenler;
eğer bunları kalplerindeki imanın veya onayın sonucu olarak yapmışlarsa, güzel sonuca giden yolun kolaylaştırılması müjdesi verilmektedir.

31 وَاَمَّا مَنْ بَخِلَ وَاسْتَغْنٰى ﴿٨
LEYL SURESİ وَاَمَّا مَنْ بَخِلَ وَاسْتَغْنٰى ﴿٨ 8 Sözgelimi; kim de cimrilik yapar ve kendi kendine yettiğini zanneder, وَكَذَّبَ بِالْحُسْنٰى ﴿٩ 9 En Güzel’i yalanlarsa; فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرٰى ﴿١٠ 10 İşte ona da, zorluk ve felaketin en dibine giden yolu kolaylaştırırız;

32 LEYL SURESİ وَمَا يُغْنٖى عَنْهُ مَالُهُ اِذَا تَرَدّٰى ﴿١١
11 Öyle ki, o baş aşağı (cehenneme) yuvarlanıp helâk olacağı zaman, (Allah için paylaşmadığı) malı kendisini asla kurtaramaz.

33 LEYL SURESİ وَاَمَّا مَنْ بَخِلَ وَاسْتَغْنٰى ﴿٨
8 Sözgelimi; kim de cimrilik yapar ve kendi kendine yettiğini zanneder, Kötüler ve Fiilleri: Cimrilik Sahip olduğu malı kendisinin elde ettiğini düşünmesi Allah’ın bir emaneti olarak düşünmemesi Bir sınav aracı olarak verildiğini düşünmemesi mala ait olması sonucunu doğurmaktadır. Mala ait olan o maldan veremez.

34 LEYL SURESİ وَاَمَّا مَنْ بَخِلَ وَاسْتَغْنٰى ﴿٨
8 Sözgelimi; kim de cimrilik yapar ve kendi kendine yettiğini zanneder, Kötüler ve Fiilleri: Kendini yeterli görme, Kendim kazandım demek başkasına muhtaç değilim demektir. Başkalarına karşı sorumluluğunun olmadığına inanmak. Böyle olunca da duyarsızlık içerisinde olmak.

35 وَكَذَّبَ بِالْحُسْنٰى ﴿٩ 9 En Güzel’i yalanlarsa;
LEYL SURESİ وَكَذَّبَ بِالْحُسْنٰى ﴿٩ 9 En Güzel’i yalanlarsa; Kötüler ve Fiilleri: Yalanlama Kendini yeterli görünce; O kişi için; Allah, Cennet, Cehennem, Tevhid, Yardım, Takva, Ahiret, Ödül yalandır.

36 وَكَذَّبَ بِالْحُسْنٰى ﴿٩ 9 En Güzel’i yalanlarsa;
LEYL SURESİ وَكَذَّبَ بِالْحُسْنٰى ﴿٩ 9 En Güzel’i yalanlarsa; Kötüler ve Fiilleri: Sonuçtan sebebe doğru bir okuma yaparsak; Yalanladığı için, kendini kendine yeterli görür, Mala aidiyeti artar ve Cimrilik yapar.

37 LEYL SURESİ فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْعُسْرٰى ﴿١٠
10 İşte ona da, zorluk ve felaketin en dibine giden yolu kolaylaştırırız; Zor olanın Kolaylaştırılması: Fıtrat programının dışına çıkmak. Yaratılış hamuruna ilham edilen takva ve fucur’dan fucur özelliğini (cimriliği, kendisini ihtiyaçsız (yeterli) görme, hakikati yalanlamayı) tercih etmek. Allah’a düşen, kişinin kendi tercihlerini gerçekleştirmesinde yardımcı olmak, kolaylaştırmaktır.

38 LEYL SURESİ وَمَا يُغْنٖى عَنْهُ مَالُهُ اِذَا تَرَدّٰى ﴿١١
11 Öyle ki, o baş aşağı (cehenneme) yuvarlanıp helâk olacağı zaman, (Allah için paylaşmadığı) malı kendisini asla kurtaramaz. Malın, Ahiret’te Fayda Vermemesi: Uğruna cimrilik yapılıp hak yolda harcanmayan mal insanın başına dert olacaktır. Sorumluluğu yerine getirilmeyen mal, Ahiret’te azap indiriminde faydası olmayacak. Cimrilik edilen Malın Ahiret’te insana fayda verdiği başka bir yol, yöntem yoktur. Yol tekdir.

39 اِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدٰى ﴿١٢
LEYL SURESİ اِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدٰى ﴿١٢ 12 ELBET doğru yolu göstermek sadece bizim işimizdir; وَاِنَّ لَنَا لَلْاٰخِرَةَ وَالْاُولٰى ﴿١٣ 13 Ama işin gerçeği, öteki hayat da, bu hayat da Bizim mülkiyetimizdedir.

40 LEYL SURESİ اِنَّ عَلَيْنَا لَلْهُدٰى ﴿١٢
12 ELBET doğru yolu göstermek sadece bizim işimizdir; Doğru Yol: sınırlarını ve esaslarını Allah’ın belirlediği yoldur. Yolun doğrusunu göstermek sadece Allah’a aittir. Nahl 9 Bize düşen, doğru yolu göstermektir. Hidayete erdirilme, kişinin kendi isteği ve Allah’ın yaratmasıyla gerçekleşir. Hidayete ermek ya da ermemek kader değildir. Kimse, istediğini hidayete erdiremez. İnsana düşen, Allah’ın yolunu göstermek ve bu yola davet etmekten ibarettir. Hidayet bir isteğin sonucudur.

41 LEYL SURESİ وَاِنَّ لَنَا لَلْاٰخِرَةَ وَالْاُولٰى ﴿١٣
13 Ama işin gerçeği, öteki hayat da, bu hayat da Bizim mülkiyetimizdedir. Ahiret ve Dünyanın Sahibi: Bir önceki ayetle de birlikte değerlendirildiğinde; Varlıklara her anlamda şekil veren, onları bir amaç uğruna yaratan O’dur. Varlıkların, Allah’tan bağımsız bir hareket alanı yoktur. Allah’ın yarattığı yerlerden başka kaçıp gidilebilecek bir mekan yoktur. Allah’tan kaçamazsınız Ne kadar inkar ederseniz edin, Ahiret vardır ve oranın sahibi de biziz.

42 فَاَنْذَرْتُكُمْ نَارًا تَلَظّٰى ﴿١٤
LEYL SURESİ فَاَنْذَرْتُكُمْ نَارًا تَلَظّٰى ﴿١٤ 14 İşte sizi, çılgınca kışkırtılmış bir ateşe karşı uyarmış bulunuyorum: لَا يَصْلٰیهَا اِلَّا الْاَشْقٰى ﴿١٥ 15 Oraya sadece sorumsuzluğun zirvesinde olan bir azgın girer; اَلَّذٖى كَذَّبَ وَتَوَلّٰى ﴿١٦ 16 O ki, (vahyi) yalanladı ve (gerçeğe) sırt döndü.

43 LEYL SURESİ فَاَنْذَرْتُكُمْ نَارًا تَلَظّٰى ﴿١٤
14 İşte sizi, çılgınca kışkırtılmış bir ateşe karşı uyarmış bulunuyorum: Ahiret ve Dünyanın Sahibi: Allah, Azab etmeden ve cezalandırmadan önce uyarmaktadır. Ey insanlar siz de cezalandırmadan önce uyarınız.

44 لَا يَصْلٰیهَا اِلَّا الْاَشْقٰى ﴿١٥
LEYL SURESİ لَا يَصْلٰیهَا اِلَّا الْاَشْقٰى ﴿١٥ 15 Oraya sadece sorumsuzluğun zirvesinde olan bir azgın girer; اَلَّذٖى كَذَّبَ وَتَوَلّٰى ﴿١٦ 16 O ki, (vahyi) yalanladı ve (gerçeğe) sırt döndü. Azgınlığın Sonu: Cehennem: Cehenneme Girecek olanlar: Vahye karşı en duyarsız davranan Allah’a karşı sorumsuzluğun zirvesinde olan Vahyi yalanlayan ve ondan yüz çeviren

45 وَسَيُجَنَّبُهَا الْاَتْقٰى ﴿١٧
LEYL SURESİ وَسَيُجَنَّبُهَا الْاَتْقٰى ﴿١٧ 17 Ama yüce ve yüksek bir sorumluluk bilinciyle hareket eden kimse, o (ateşten) uzak tutulacak; اَلَّذٖى يُؤْتٖى مَالَهُ يَتَزَكّٰى ﴿١٨ 18 O ki, malını gönülden verir ve arınıp gelişir;

46 وَمَا لِاَحَدٍ عِنْدَهُ مِنْ نِعْمَةٍ تُجْزٰى ﴿١٩
LEYL SURESİ وَمَا لِاَحَدٍ عِنْدَهُ مِنْ نِعْمَةٍ تُجْزٰى ﴿١٩ 19 (Bu yaptığı) herhangi birinden gördüğü bir hayra karşılık değildir; اِلَّا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِ الْاَعْلٰى ﴿٢٠ 20 Sadece Yüce Rabbinin rızasını kazanma iştiyakı iledir. وَلَسَوْفَ يَرْضٰى ﴿٢١ 21 İşte böyle biri, kesinlikle, zamanı gelince (gördüğü karşılıktan) fazlasıyla memnun olacaktır.

47 LEYL SURESİ Cehennem ateşinden kurtarılacakların Özellikleri;
Takva sahibi (Duyarlı) olanlar. Duyarlı olup malını vererek arınanlar Tek hedefi Allah rızası olanlar(karşılığını sadece O’ndan bekleyenler) Ateş azabından uzak tutulacak kişi, Malını arınmak için veren en duyarlı kişidir. Bu duyarlılığı nedeniyle, söz konusu kişi, malını başkasına verirken, ondan gördüğü bir nimetin karşılığı olarak vermez, Bunu sadece ve sadece Yüce Rabbinin rızasını kazanmak için yapmaktadır.

48 LEYL SURESİ Durum böyle olunca; Övgü de büyük olur,
Ödül de büyük olur. Bunlar, zamanı geldiğinde memnun olacaklardır. Yönünü, Yüce Allah’ın rızası olarak belirleyenleri ve hayatını sadece O’na adayanları, Yüce Allah, er yada geç mutlaka memnun edecektir.


"Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları