Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Selamlaşma. Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Selamlaşma. Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?"— Sunum transkripti:

1 Selamlaşma

2

3 Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?

4 Selam ne demektir? Selam; huzur ve esenlik dilemek güvende olmayı istemek demektir. Bir insana selam vermek de onun esenlik, huzur ve güven içinde olmasını dilemek demektir.

5 Siz anne, baba, öğretmen, arkadaşlarınızla yada çalışan birisine, küçüklerinize nasıl selam verirsiniz?

6 “Tünaydın!"“Tünaydın!"

7 "İyi dersler!"

8 “Hayırlı günler"

9 “İyi geceler"

10 “Merhaba"“Merhaba"

11 İnsanların, günlük yaşantılarında birbirleri için iyi dileklerde bulunur ve selamlaşırlar. Merhaba, günaydın, tünaydın, selamünaleyküm, iyi günler, hayırlı geceler, hoşçakalın, Allah rahatlık versin gibi ifadeler iyi dilek ifadeleridir.

12 Selamlaşmak genellikle ’’Selamünaleyküm’’ sözü ile yapılır.

13 “Selamünaleyküm"“Selamünaleyküm" ’’Selamünaleyküm’’ sözü dini bir ifadedir. Peygamberimiz insanlara genellikle bu sözle selam vermiştir. “Selamünaleyküm"“Selamünaleyküm"

14 Selamünaleyküm ne demektir? Selamunaleyküm; ‘’Allah sana esenlik ve sağlık versin.’’ demektir ve bu iyi dilek sözüdür.

15 Selamı nasıl almalıyız? ;’’Aleykümselam’’ ’’Selamünaleyküm’’ sözüyle verilen selamı ;’’Aleykümselam’’ diyerek almalıyız. “Aleykümselam"“Aleykümselam" “Selamünaleyküm"“Selamünaleyküm"

16 aynı sözleri tekrarlayarak Günaydın, iyi günler,kolay gelsin, hayırlı geceler, iyi sabahlar vs. gibi iyi dilek ifadelerini ise aynı sözleri tekrarlayarak karşılık veririz.

17 Japonlar birbirleriyle nasıl selamlaşırlar?

18


"Selamlaşma. Günlük yaşamda insanlarla selamlaşırken hangi ifadeleri(sözleri) kullanıyorsunuz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları