Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. OSMANİYE VALİLİĞİ İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ İkaz ve Alarm SUNU: Ekrem KÜPELİOĞLU Eğitim Uzmanı

2

3 a. Sivil Savunma Harekat Merkezi,
İKAZ – ALARM NEDİR? Düşman hava saldırılarını önceden haber almanın teknik sistemi günümüzde radar sistemleri ve suni peyklerle örülmüş bir elektronik ağdır. Ancak bu elektronik sistemin algılarını aktif ve pasif hava savunma önlemlerine esas olarak kullanabilecek bir örgütlenmeyi gerektirmektedir. Bu sistemin tümüne ERKEN HABER ALMA ve YAYMA SİSTEMİ ya da kısaca İKAZ- ALARM denir. İKAZ – ALARM SİSTEMİNİN AMACI NEDİR? İkaz-Alarm’ın amacı; Düşmanın hava saldırılarını önceden haber almak ve önlemlerin alınmasına olanak verebilecek uygun zamanda saldırının olası hedeflerini saptamak ve aktif hava savunma görevlilerini uyarmaktır. İKAZ – ALARM MERKEZLERİ Ülkemizde İkaz - Alarm sisteminin hızlı bir şekilde işleyebilmesi için İkaz - Alarm Merkezleri oluşturulmuştur. Bunlar; a. Sivil Savunma Harekat Merkezi, b. Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinde, c. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezinde teşkil edilmiştir.

4 Merkezi Telsizle Uzaktan Kumandalı Elektronik İkaz ve Alarm Sistemi
İKAZ – ALARM SİSTEMİNİN İŞLEYİŞİ? Yurdumuza yönelik bir hava saldırısı olasılığı söz konusu olduğunda; durumu tespit eden Hava Harekat Kontrol Merkezi Komutanı, ikaz verilmesi gereken illeri ve ikazın türünü Sivil Savunma İkaz ve Alarm Amirine bildirir. İkaz alarm amiri de ikaz haberini vakit geçirmeksizin İlin Telekom Müdürlüğüne ve aynı anda HKHM’ ne bildirir. İl Telekom Müdürlüğü şehirlerarası telefon sistemi ile ikaz verilecek illere ikazı bildirir. İkaz verilen illerin Telekom Müdürlüğü ikazı derhal bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü Nöbetçisine bildirir. Nöbetçi memur, varsa elektronik sirenleri çalıştırarak ve siren sesi duyulmayan müesseselere telefonla ikaz ederek, alarm verir. Eğer elektronik siren sistemi yok ise, ikaz-alarm planında gösterilen biçimde harekat ederek bulunduğu İl’e alarm verdirir. SİREN SİSTEMLERİ? Telli Siren Sistemi Merkezi Telsizle Uzaktan Kumandalı Elektronik İkaz ve Alarm Sistemi a. Uzaktan Kumandalı Elektro-Mekanik Sirenler b. Lokal Kumandalı Elektro-Mekanik Sirenler

5 İKAZ VE ALARM İŞARETLERİ
1- SARI İKAZ Hava saldırısı ihtimali var olduğunu işaret eden sarı ikaz, 3 dakika süren düz siren sesi ile duyurulur. Bu ikazı duyunca; Bina içindeki doğal gaz, hava gazı, elektrik, su ana anahtarlarını kapatınız.Yanan ocak, soba gibi şeyleri söndürünüz, kapı ve pencereleri kapatıp, perdeleri çekiniz, varsa maske, ilkyardım çantası yoksa gazlı bez, steril pansuman, hazır pansuman, flaster ve lüzumlu ilaçlar gibi ilk yardım malzemesi, pilli veya transistorlü radyo, el feneri, gemici feneri, gaz ocağı, mevsime göre palto, manto, pardesü ve diğer giyecekler gibi eşyalarla tabak, bardak, çatal, kaşık, içme ve kullanma suyu ve diğer ihtiyaçlar daha önceden sığınak yerinde hazırlanmamışsa sığınağa taşıyınız. Bu hazırlıkları bir kaç gün sığınakta kalacağınızı varsayarak yapınız.

6 ESİ

7 2- KIRMIZI İKAZ Hava saldırısı tehlikesi olduğunu işaret eden kırmızı ikaz, 3 dakika süren yükselip alçalan dalgalı siren sesi ile duyurulur. Bu ikazı duyunca; Sarı ikaz sırasında eksik kalanları tamamlayınız, gerekli olan malzemeleri de yanınıza alarak hemen sığınak yerine gidiniz. Tehlike geçti ikazı verilinceye kadar sakin bir şekilde burada bekleyiniz. Bina dışında bulunuyorsanız; hemen en yakın bir sığınak veya sağlam bodrum, duvar dibi veya çukur bir yere sığınarak saklanınız.Tehlike geçti ikazına kadar sükunetle bekleyiniz.

8

9 3- SİYAH İKAZ Kimyasal saldırı ve radyoaktif serpinti durumlarında 3 dakika süreli kesik-kesik siren sesi ile duyurulur. Bu ikazı duyunca, bulunduğunuz binada sığınak veya sığınma yeriniz yoksa; * Konutların ve işyerlerinin iç kısımlarında penceresi az ve korunmaya elverişli bir bölümü sığınma yeri olarak seçiniz. * İçeriye gaz sızmasını önlemek için kapı ve pencere gibi yerlerin çevresi ve aralıklarını bant macun veya çamaşır suyuna batırılmış bezlerle kapatınız. * Ağız ve burunu ıslatılmış bez arasına konulmuş ıslak pamukla maskeleyiniz. * İlk yardım malzemeleri, depolanmış su ve temiz bezleri alarak sığınma yerinde tehlike geçti haberine dek bekleyiniz.

10 SİYAH İKAZ Dışarıda bulunuyorsanız;
En yakın kapalı yere giriniz, yalnız kapalı yere girmeden önce, elbiselerinize gaz bulaşmış olabileceğinden, elbiselerinizi yıkayınız veya değiştiriniz, mümkünse naylon torbaya koyunuz. Cildinizi de bol su ile yıkayınız. Su yoksa; temiz bir bezle bulaşan yeri sürtmeden emdirilerek temizleyiniz. Kimyasal gaza maruz kalmış kişide nefes alma zorluğu, baş dönmesi, kusma, kızarıklık ve gözlerde yanma, şişme görüldüğünde, yine bol su ile bu bölgeleri yıkayınız. Kişiyi sıcak tutunuz, fazla hareket ettirmeyiniz. En kısa zamanda tedavi merkezlerine ulaştırmaya çalışınız. Kirlenmiş araç ve gereçlerinizi deterjanlı su veya çamaşır suyu ile temizleyerek gerekirse kullanınız.

11

12 4- BEYAZ İKAZ Tehlike geçti işareti, radyo, televizyon hoparlör, megafon gibi araçlarla duyurulur.Bu haberi duyunca sığındığınız yerden çıkarak normal yerlerinize dönünüz, yardıma muhtaç olanlar varsa yardım ediniz. Bu, İkaz ve Alarm işaretlerini tanımak, tanıtmak ve alınacak tedbirleri bilmek, olağanüstü hal ve savaş durumundan en az zararla çıkmamızı sağlayacaktır.

13 EYAZ İKAZ

14 İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
OSMANİYE İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM SUNU: Ekrem KÜPELİOĞLU Eğitim Uzmanı


"İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları