Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mehmet YILDIRIM Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mehmet YILDIRIM Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü"— Sunum transkripti:

1 Mehmet YILDIRIM Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü
Sigara ve Sağlığımız Mehmet YILDIRIM Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü

2 Beyazlarla Kızılderililer arasındaki mücadele görünüşte beyazların zaferi ile bitmiştir.
Ancak beyaz adamı sigaraya alıştırarak, Kızılderililer günümüzde bile devam ede gelen bir intikamı gerçekleştirdiler.*

3 SİGARAYA BAŞLAMA NEDENLERİ
Özenti, gösteriş, taklit, özgürlük, macera, sıkıntı, stres, büyüklerle zıtlaşma, güvensizlik, utangaçlık, arkadaş ısrarı, ilişki kurabilmek, eğlence, zevk, kilo almamak için içilir.

4 Arkadaş yönlendirmesi ve baskısı önemli etkenlerdendir.
Farklı olduğunu; büyüdüğünü ve daha önce yasak olan şeyleri yapabilme özgürlüğünü kazandığını göstermek gayesiyle sigara kullanılabilir.

5 ‘al şunu bir defadan bir şey olmaz’
‘Yak bir defa’, ‘hatırım için lütfen’, ‘Ne o, korktun mu?’, ‘al şunu bir defadan bir şey olmaz’ gibi daha birçok yönlendirici ve zorlayıcı teklif, sigara kullanmaya itebilir”

6 Sigara Dumanının İçeriği – Mikroplu bir şırınga
Nikotin Katran Aseton Arsenik Sigara Dumanı, 40’ının kanserojen olduğu bilinen 4000 fazla sağlığa zararlı kimyasal madde içerir. Karbon Monoksit Kadmiyum

7 SİGARANIN İÇİNDEKİ ZEHİRLİ MADDELER
Sigarada 4000 farklı zehir vardır. Bir nefes sigara dumanıyla içimize çektiğimiz zehirlerden birkaçı: Polonyum-210 (kanserojen) Radon (radyasyon) Metanol (füze yakıtı) Toluen (tiner) Kadmiyum (akü metali) Bütan (tüp gaz)

8 DDT (böcek öldürücü) Hidrojen Siyanür (gaz odaları zehiri) Arsenik (fare zehiri) Amonyak (tuvalet temizleyici) Karbonmonoksit (egzos gazı) Nikotin (bağımlılık yaratan tek madde) ve 3885 toksik madde SONUÇ OLARAK CİĞERLERİMİZDE OLUŞAN KATRAN (ASFALT)

9 MUM YAĞI KADMİNYUM BÜTAN ÇÖZÜCÜ BÖCEK İLACI RADON TUVALET TEMİZLEYİCİSİ ASETON METHAN BOYA ARSENİK EGZOS ROKET YAKITI

10 SİGARA İÇERKEN MASUM GELEBİLİR AMA SİZDEN BİR CANAVAR YARATIYOR

11 SİGARANIN BAŞLICA ZARARLARI
KALP VE KAN DOLAŞIMI HASTALIKLARI Kalp Krizi Damar Tıkanması – Kanı pıhtılaştırması – Vücuttaki damarların toplamı 150 bin km uzunluğundadır. Damarlarınızla dünyayı 4 defa dolaşabilirsiniz. Kangren

12

13 periferal damar tıkanması hastalığı
Aterosklerotik periferal damar tıkanması hastalığı

14 SOLUNUM YOLLARI Brontit Amfizem
Akciğer ve solunum yollarında sürekli enfeksiyon sonucu tahribat Astım

15 Normal Bronş Daralmış Bronş Bronşit

16 Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

17 KANSER Akciğer Yemek borusu Ağız içi Burun, boğaz Gırtlak Pankreas
Böbrek Lösemi

18 Akciğer kanseri ölümlerinin de yaklaşık % 90’ı sigaradan kaynaklanmaktadır.

19 DİĞER Ülser (mide ve oniki parmak bağırsağı)
Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık Kadınlarda erken menopoz ve kısırlık Premature doğum / düşük tehlikesi Cildin erken yaşlanması Tat ve koku alma duyularında zayıflama Sosyal soyutlanma Sigara kullanmanın parasal maliyetleri

20 DÜŞÜK, ÖLÜ DOĞUM, ERKEN DOĞURMA, DÜŞÜK AĞIRLIKLI DOĞUM
ANİ ÖLÜM, DAVRANIŞ BOZUKLUĞU, ZEKA PUANINDA AZALMA ÖĞRENME ZORLUĞU, DAVRANIŞ BOZUKLUĞU

21 PASİF İÇİCİLİK Sigara dumanının zararları saymakla bitmez ve ne yazık ki sadece içen için değil. Sigara içen birinin yanında duran kişi hem yanan tütünün hem de sigara içen kişinin dışarı çıkardığı dumanı solur ve oldukça büyük bir zarar görür. Pasif içiciler sigara içen kişinin yanında durarak 3700 çeşit kimyasal maddeden zarar görmektedir.

22

23 Ne yazık ki çocuklar için risk çok daha ciddidir
Ne yazık ki çocuklar için risk çok daha ciddidir. Çünkü akciğerleri tam gelişmemiştir. Yetişkinlerden daha fazla ve hızlı nefes alıp verirler. Bu nedenle daha fazla sigara dumanına maruz bırakılarak, pasif içici durumuna düşürülen çocuklarda boğaz enfeksiyonları, bronşit sıklıkla görülen hastalıklardandır.

24 Çocuk kanserlerinin %15’ i babasının sigara alışkanlığından oluyor
Çocuk kanserlerinin %15’ i babasının sigara alışkanlığından oluyor.Sigara içen babaların çocukları kanseri önleyici genden yoksun olarak doğuyor .Hamileliğinde sigara içen annelerin bebekleri %10-15 eksik kilolu ve yine aynı oranda zeka eksikliği ile doğuyor. Anne veya babası sigara içen çocukların ağır akciğer enfeksiyonuna yakalanma riski yüksek bulunmuştur. Anne veya babası sigara içen çocuklar astım hastalığına daha fazla yakalanmakta, akciğer fonksiyonları bozulmaktadır.

25 Sigara içmedikleri halde, sigara içenlerle kapalı bir yerde 4 saat kalan bir insan 10 adet içmiş kadar zarar görür. Sigara içenler çevreye yaydıkları sigara dumanı nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 3000 sigara içmeyen kişinin ölümüne neden olmaktadır.

26 İÇİLEN HER SİGARA İNSAN ÖMRÜNDEN 11 DAKİKA GÖTÜRÜYOR.
DÜNYADA SİGARA YÜZÜNDEN HER 8 SANİYEDE BİR İNSAN YAŞAMINI YİTİRİYOR.

27 SİGARAYI BIRAKANLARDA VÜCUTTA GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER
20 DAKİKA SONRA : Tansiyon ve nabız normal düzeye iner. 8 SAAT SONRA : Kandaki oksijen düzeyi normale yaklaşır. 24 SAAT SONRA : Kalp enfaktüsü tehlikesi azalmaya batlar. 48 SAAT SONRA : Sinir uçları kendini yenilemeye başlar. 2 HAFTADAN 3 AYA KADAR : Dolaşım dengesi düzelir, yürümek daha kolaylaşır. Akciğer fonksiyonu %30 oranında iyileşir.

28 1 AYDAN 9 AYA KADAR : Öksürük krizleri, yorgunluk bitkinlik ve kısa kısa nefes
almalar azalır. Akciğer bir ölçüde temizlenir ve enfeksiyon tehlikesi de çok azalır. 1 YIL SONRA : Koroner Kalp Hastalığı riski %30 azalır. 5 YIL SONRA : Akciğer Kanseri ve Kalp Enfaktüsü riski %30 azalır,nefes ve yemek borusu ile mesane kanseri riski %50 azalır. 10 YIL SONRA : Akciğer Kanseri % oranında azalır. 15 YIL SONRA : Koroner Kalp Hastalığı riski, hemen hemen sigara içmeyenler kadar olur.

29 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (WHO) SİGARA ALIŞKANLIĞININ DÜNYANIN EN BÜYÜK SAĞLIK SORUNU OLDUĞUNU İLAN ETMİŞTİR. SİGARANIN YOL AÇTIĞI ÖLÜMLER, TRAFİK, TERÖR VE İŞ KAZALARINDAN MEYDANA GELEN ÖLÜMLERİN TOPLAMINDAN BEŞ KAT DAHA FAZLADIR.

30 SİGARA TİRYAKİLERİNİN SAVUNDUKLARI YANLIŞ İNANIŞLAR
SİNİRLERİMİ YATIŞTIRIYOR BENİ CANLANDIRIYOR SIKINTILARIMI GİDERİYOR DÜŞÜNMEME YARDIM EDİYOR KENDİME OLAN GÜVENİMİ ARTTIRIYOR

31 UNUTMAYIN ! SİGARA ZEVK ALINACAK SEVİLECEK BİRŞEY ASLA DEĞİLDİR.
ÜSTELİK HER BİR ADETİNDE ÖMRÜMÜZDEN 11 DAKİKAYI ALAN ZEHİRLİ BİR OTU SEVMEK ÇOK ANLAMSIZ BİR DAVRANIŞTIR. SİGARA ANLIK ZEVK ÖMÜR BOYU SÜREN ACI VERİR. SİGARA DOSTUMUZ DEĞİL ÖMRÜMÜZDEN ÇALAN DÜŞMANDIR.

32

33 VÜCUDUNUZ KÜLLÜK OLMASIN!!!!!

34 SAĞLIK BAŞARI VE MUTLULUKLAR


"Mehmet YILDIRIM Hatay Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları