Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜÇGENLERDE EŞLİK VE BENZERLİK Hüseyin KOPARAN. -> Eş Şekiller Aynı biçim ve ölçülere sahip, üst üste geldiğinde çakışan şekillere eş şekiller denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜÇGENLERDE EŞLİK VE BENZERLİK Hüseyin KOPARAN. -> Eş Şekiller Aynı biçim ve ölçülere sahip, üst üste geldiğinde çakışan şekillere eş şekiller denir."— Sunum transkripti:

1 ÜÇGENLERDE EŞLİK VE BENZERLİK Hüseyin KOPARAN

2 -> Eş Şekiller Aynı biçim ve ölçülere sahip, üst üste geldiğinde çakışan şekillere eş şekiller denir.

3 EŞLİK VE BENZERLİK -> Eş Çokgenler Biçimleri aynı, Karşılıklı kenar uzunlukları Karşılıklı açılarının ölçüleri eşit olan çokgenlere eş çokgenler denir.

4 EŞ ÇOKGENLER

5 EŞİLİK VE BENZERLİK Eş şekiller ve çokgenler benzerdir. Benzerlik oranı 1’dirBenzerlik Eşlik ≈ sembolü ile gösterilir.

6 BENZER ŞEKİLLER VE BENZER ÇOKGENLER Aynı biçim ve farklı büyüklüklere sahip olan şekillere benzer şekiller denir.

7 BENZERLİKLE İLGİLİ ÖZELLİKLER Benzer çokgenlerin karşılıklı açılarının ölçüleri eşittir. Benzer çokgenlerin karşılıklı kenar uzunlukları orantılıdır. Benzerlik oranı 1 olan çokgenler eştir. Bütün eş çokgenler benzerdir. (TERSİ DEĞİL!)

8 EŞLİK VE BENZERLİK

9 BENZERLİK ORANI ?

10 EŞLİK VE BENZERLİKLE İLGİLİ SORULAR

11

12

13

14

15


"ÜÇGENLERDE EŞLİK VE BENZERLİK Hüseyin KOPARAN. -> Eş Şekiller Aynı biçim ve ölçülere sahip, üst üste geldiğinde çakışan şekillere eş şekiller denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları