Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde."— Sunum transkripti:

1

2 DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde gösterilir.

3 DOĞRU

4

5

6

7

8

9 a a doğrusu d doğrusu d

10

11

12 A B DOĞRU PARÇASI Doğrunun belirlenen iki nokta arasındaki parçasına doğru parçası denir. AB Doğru parçası [AB] veya AB şeklinde gösterilir.

13 doğru parçası

14 SINIFTAKİ EŞYALARDAN HANGİLERİ DOĞRU PARÇASIDIR ?

15 I Ş I N

16

17

18

19 Doğru parçasının sadece bir ucu sonsuza uzanıyorsa bu şekle ışın denir. AB AB [AB ışını AB] ışını Işın başlangıç yönüne göre AB] veya [AB şeklinde gösterilir.

20 Hangisi doğru parçasıdır? a-) b-) c-)

21 Yukarıdaki şekle göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? A)Şekil doğru parçasıdır. SR B) [SR] şeklinde gösterilir. C) Şeklin başlangıç noktası ve bitiş noktası bellidir. D) Şekil SR şeklinde gösterilir. E)Şekil bir ışındır.

22 PARALEL DOĞRULAR Birbirini kesmeyen doğrulara paralel doğrular denir. k m k ve m doğruları paralel doğrulardır. k // m şeklinde gösterilir.

23 Paralel doğrular

24 Aşağıdakilerden hangileri paralel doğrulardır? A C B D

25

26

27 KESİŞEN DOĞRULAR Birbirini kesen doğrulara kesişen doğrular denir. e f H e ve f kesişen doğrulardır ve kesim noktası H noktasıdır. e ∩ f = { H } şeklinde gösterilir.

28 KESİŞEN DOĞRULAR

29

30

31 Bu masanın yüzeyinde kesişen doğru var mı?

32 Aşağıdakilerden hangileri kesişen doğrulardır? A B C

33 Dik kesişen doğrular Birbirini dik açı ile kesen doğrulara dik kesişen doğrular denir. d g A d ve g doğruları dik kesişirler. d ┴ g şeklinde gösterilir.

34 ÖTELEME Bir noktanın bir yerden başka bir yere belirli yön ve birimde yapılan kayma hareketine öteleme denir.

35 . K noktasını 4 birim sağa, 2 birim aşağıya yuvarlayınız K

36 M noktasını 1 br yukarıya, 3 br sola öteleyiniz. M

37 Aşağıdaki şekli 1 br aşağıya, 5 br sağa öteleyiniz

38 Aşağıdaki şekli 1 br aşağıya, 3 br sağa öteleyiniz

39 T noktasını 1 br aşağıya, 4 br sağa öteleyiniz. T

40 EŞ DOĞRU PARÇALARI  Uzunlukları birbirine eşit olan doğru parçalarına eş doğru parçaları denir. Eşlik = sembolü ile gösterilir.  Örneğin; |AB|= 6cm ve |CD|= 6cm olsun. |AB|=|CD| olduğundan AB doğru parçası CD doğru parçasına eştir. Bu eşlik [AB] = [CD] şeklinde gösterilir. AB CD

41 B C D Paralel doğru parçaları A 3 cm Her bir noktası arasındaki uzaklık eşit olan doğru parçalarına paralel doğru parçaları denir.

42 AÇI ÇEŞİTLERİ Yukarıda görüldüğü gibi başlangıç noktası ortak iki kenarın meydana getirdiği şekle açı denir... A C B Köşe. BAC =CAB= A

43 DİK AÇI Ölçüsü 90º olan açılara dik açı denir. 90 E D C... s(CED)= 90º

44 Ölçüsü 90º den küçük olan açılara dar açı denir. DAR AÇI

45 Ölçüsü 90º den büyük olan açılara geniş açı denir. GENİŞ AÇI

46


"DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları