Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde."— Sunum transkripti:

1

2 DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde gösterilir.

3 DOĞRU

4

5

6

7

8

9 a a doğrusu d doğrusu d

10

11

12 A B DOĞRU PARÇASI Doğrunun belirlenen iki nokta arasındaki parçasına doğru parçası denir. AB Doğru parçası [AB] veya AB şeklinde gösterilir.

13 doğru parçası

14 SINIFTAKİ EŞYALARDAN HANGİLERİ DOĞRU PARÇASIDIR ?

15 I Ş I N

16

17

18

19 Doğru parçasının sadece bir ucu sonsuza uzanıyorsa bu şekle ışın denir. AB AB [AB ışını AB] ışını Işın başlangıç yönüne göre AB] veya [AB şeklinde gösterilir.

20 Hangisi doğru parçasıdır? a-) b-) c-)

21 Yukarıdaki şekle göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? A)Şekil doğru parçasıdır. SR B) [SR] şeklinde gösterilir. C) Şeklin başlangıç noktası ve bitiş noktası bellidir. D) Şekil SR şeklinde gösterilir. E)Şekil bir ışındır.

22 PARALEL DOĞRULAR Birbirini kesmeyen doğrulara paralel doğrular denir. k m k ve m doğruları paralel doğrulardır. k // m şeklinde gösterilir.

23 Paralel doğrular

24 Aşağıdakilerden hangileri paralel doğrulardır? A C B D

25

26

27 KESİŞEN DOĞRULAR Birbirini kesen doğrulara kesişen doğrular denir. e f H e ve f kesişen doğrulardır ve kesim noktası H noktasıdır. e ∩ f = { H } şeklinde gösterilir.

28 KESİŞEN DOĞRULAR

29

30

31 Bu masanın yüzeyinde kesişen doğru var mı?

32 Aşağıdakilerden hangileri kesişen doğrulardır? A B C

33 Dik kesişen doğrular Birbirini dik açı ile kesen doğrulara dik kesişen doğrular denir. d g A d ve g doğruları dik kesişirler. d ┴ g şeklinde gösterilir.

34 ÖTELEME Bir noktanın bir yerden başka bir yere belirli yön ve birimde yapılan kayma hareketine öteleme denir.

35 . K noktasını 4 birim sağa, 2 birim aşağıya yuvarlayınız K

36 M noktasını 1 br yukarıya, 3 br sola öteleyiniz. M

37 Aşağıdaki şekli 1 br aşağıya, 5 br sağa öteleyiniz

38 Aşağıdaki şekli 1 br aşağıya, 3 br sağa öteleyiniz

39 T noktasını 1 br aşağıya, 4 br sağa öteleyiniz. T

40 EŞ DOĞRU PARÇALARI  Uzunlukları birbirine eşit olan doğru parçalarına eş doğru parçaları denir. Eşlik = sembolü ile gösterilir.  Örneğin; |AB|= 6cm ve |CD|= 6cm olsun. |AB|=|CD| olduğundan AB doğru parçası CD doğru parçasına eştir. Bu eşlik [AB] = [CD] şeklinde gösterilir. AB CD

41 B C D Paralel doğru parçaları A 3 cm Her bir noktası arasındaki uzaklık eşit olan doğru parçalarına paralel doğru parçaları denir.

42 AÇI ÇEŞİTLERİ Yukarıda görüldüğü gibi başlangıç noktası ortak iki kenarın meydana getirdiği şekle açı denir... A C B Köşe. BAC =CAB= A

43 DİK AÇI Ölçüsü 90º olan açılara dik açı denir. 90 E D C... s(CED)= 90º

44 Ölçüsü 90º den küçük olan açılara dar açı denir. DAR AÇI www.sunuindir.com 65 90 0

45 Ölçüsü 90º den büyük olan açılara geniş açı denir. GENİŞ AÇI.. 180 130 0

46


"DOĞRU Her iki yönden sonsuza kadar uzandığı kabul edilen ve noktaların yan yana gelmesiyle oluşan düz çizgiye doğru denir. A B Doğru AB ya da AB şeklinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları