Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1707 Adımda Araştırma ve Sunum Teknikleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1707 Adımda Araştırma ve Sunum Teknikleri"— Sunum transkripti:

1 1707 Adımda Araştırma ve Sunum Teknikleri
Tarım Politikası Dersi Uygulaması Ders Öğretim Üyesi: Prof. Dr. Emine Olhan Hazırlayan; Alper Demirdöğen, 2013

2

3 1. Sunumun yazılı çıktısı yanımıza alınır.
Elektrik kesilebilir. 1. Sunumun yazılı çıktısı yanımıza alınır.

4 Bu ders için sunum programı; 6. Diğer seçenekler incelenebilir;
en.wikipedia.org/wiki/Presentation_program - Open Office - Prezi

5 Sunum İçeriği Değerlendirme Çerçevesi Sunum Öncesi Araştırma Öncesi
Konu İçerik Çerçevesi Araştırma Esnası Metin Kaynakları Sayısal Veritabanları Kütüphaneler Sözlü Kaynaklar Yazım Süreci Kaynakça Sunum Hazırlığı Öz Süre Renk Sunum Esnası Teknik Konular Seyirci Özellikleri Sunum Sonrası Soru Düzeltme ve Teslim Değerlendirme Çerçevesi

6 Araştırma Öncesi

7 Konu Seçimi Zorunlu İsteğe Bağlı Kısmi İsteğe Bağlı
Sunum Öncesi Araştırma Öncesi Konu Seçimi Zorunlu Konu bizim tarafımızdan verilir. İsteğe Bağlı İlgi alanınıza bağlı seçersiniz. Kısmi İsteğe Bağlı Bizim belirlediğimiz konular içerisinden istediğinizi seçersiniz.

8 8. Kısmi isteğe bağlı konu seçilir.
Sunum Öncesi Araştırma Öncesi 8. Kısmi isteğe bağlı konu seçilir.

9 34. Çalışmanın içerik çerçevesi oluşturulur.
Sunum Öncesi Araştırma Öncesi 34. Çalışmanın içerik çerçevesi oluşturulur.

10 Araştırma Esnası «Yazılı Metni Oluşturma»

11 Metin Kaynakları İngilizce Türkçe Google Scholar Scopus Scirus
Sunum Öncesi Araştırma Esnası Metin Kaynakları İngilizce Google Scholar Scopus Scirus Sciencedirect Proquest AgEcon Jstor Web of Science Ebsco Ebrary Wikipedia Türkçe Google Akademik YÖK Ulakbim Mitosweb Wikipedia 57. Bir başlangıç noktası seçilir.

12 Başlangıç Noktası 1. Örnek
Sunum Öncesi Araştırma Esnası Başlangıç Noktası 1. Örnek

13 Başlangıç Noktası 2. Örnek
Sunum Öncesi Araştırma Esnası Başlangıç Noktası 2. Örnek

14 Başlangıç Noktası 3. Örnek
Sunum Öncesi Araştırma Esnası Başlangıç Noktası 3. Örnek

15 Sayısal Veritabanları
Sunum Öncesi Araştırma Esnası Sayısal Veritabanları Dünya Bankası data.worldbank.org Fao faostat.fao.org Imf Unctad unctad.org/en/pages/statistics.aspx Oecd oecd.org Comtrade comtrade.un.org TÜİK tuik.gov.tr 78. Ulusal verilerde TÜİK, uluslararası kıyaslamalarda diğer veritabanları tavsiye edilir.

16 Sunum Öncesi Araştırma Esnası Küçük bir TÜİK örneği Amaç; Türkiye’nin son 5 yılda buğday üretiminin gelişimi İzlenecek Yol; 1. 2. Sol bölümde «Tarım» başlığı 3. Tarım başlığından «Bitkisel Üretim İstatistikleri» 4. Veri bölümünden «Dinamik Sorgulama» 5. Açılan sayfadan Bitkisel üretim, Yıl, Tarla Ürünleri 6. Buğday (diğer)+ Buğday (durum) 7. «Raporu oluştur» 92. Bu bölüm örnek amaçlıdır. Gerekli durumda bizden yardım isteyin.

17 Sunum Öncesi Araştırma Esnası Küçük bir TÜİK örneği

18 Kütüphaneler Bölüm 3. katta
Sunum Öncesi Araştırma Esnası Kütüphaneler Bölüm 3. katta Fakülte Dekanlığın orada Üniversite Çevrimiçi katalog Diğer Üniversiteler Gazi, Bilkent, Odtü – Ortak Protokol Merkezi Kütüphaneler Milli Kütüphane, Meclis Kütüphanesi vd. Kurum ve Kuruluşlar Bakanlık ve ilişkili kurum kütüphaneleri 280. Araştırma için bilgisayar başından kalkmak gerekebilir.

19 Sözlü Kaynaklar Üniversite içi Üniversite dışı Bölüm içi Bölüm dışı
Sunum Öncesi Araştırma Esnası Sözlü Kaynaklar Üniversite içi Bölüm içi konu uzmanı Bölüm dışı yakın bilim dalları Üniversite dışı Devlet kurumları Özel sektör çalışanları Kitle örgütleri Toplum kuruluşları vd. 320. İnsanların kısıtlı zamanları olduğunu unutmayın.

20 Yazım Süreci «Yazılı Metni Oluşturma»

21 İçerik Çerçevesi İskelet olmadı, yol haritası verelim?
Sunum Öncesi Yazım Süreci İçerik Çerçevesi İskelet olmadı, yol haritası verelim? 452. İçerik çerçevesi sürekli kullanılır. Zamanla değişir, gelişir, güzelleşir.

22 İçerik Çerçevesi Denemesi
Sunum Öncesi Yazım Süreci İçerik Çerçevesi Denemesi 1. Bölüm Kısa giriş Çalışma amacı 2. Bölüm Araştırma bulguları 3. Bölüm Bulguların değerlendirilmesi 4. Bölüm Sonuç 5. Bölüm Kaynakça

23 Yazı Görselliği Times New Roman 12p Başlık İki yana yaslı
Sunum Öncesi Yazım Süreci Yazı Görselliği Times New Roman 12p Başlık 1. Ana Başlık 1.1. Alt Başlık 1.2. Alt Başlık Diğer Alt Başlık İki yana yaslı

24 Yazı Görselliği Örneği
Sunum Öncesi Yazım Süreci Yazı Görselliği Örneği

25 Kaynak Gösterimi Göz-El Dikkati İle Program Aracılığı İle
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Program Aracılığı İle Program isimleri; Endnote ($) Zotero (OSP) Mendeley Göz-El Dikkati İle Bizim kullanacağımız üstün (!) teknik 500. Alıntı programları işinizi kolaylaştırabilir. Ancak uzun süreli çalışmalarda daha verimli olmaktadırlar.

26 Kaynak Gösterimi Metin içerisinde; Alıntı yapılan cümlenin sonuna;
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Metin içerisinde; Alıntı yapılan cümlenin sonuna; (Yazar Soyadı, Kaynak Yılı). (YS ve YS, Yıl) (YS, YS ve YS, Yıl)

27 Metin Kaynak Gösterimi Örneği
Sunum Öncesi Yazım Süreci Metin Kaynak Gösterimi Örneği Tarımsal işgücü günde yaklaşık 1 $ almaya devam ettiği sürece, çiftçi olarak çalışan kırsal nüfusun büyük çoğunluğu yoksul kalacak ve bu durum kronik yetersiz beslenme riskini artıracaktır. İşgücü verimliliğinin artırılabilmesi ise gelişmiş tohum, gübre ve makine gibi yeni teknolojilerin kullanımını gerektirmektedir. Ayrıca yol ve elektrik gibi kırsal alanlardaki başlıca kamu mallarına devletin yatırımı gereklidir (Paarlberg, 2010: 44-45). Son dönemde yoksulluk verilerinin bütün dünyada azalmasında etkili olan Çin ve Hindistan açısından konuya bakıldığında da aynı olgular ile karşılaşılmaktadır. Çin ve Hindistan’daki yoksulluğun azaltılmasında başlıca kaynak olan tarımsal verimlilikteki artış; araştırma ile kalkınmaya, yol, enerji, sulama, iletişim, eğitim altyapısına ve yoksulluk karşıtı programlara yapılan kamu yatırımlarından sonra mümkün olmuştur (Thorat ve Fan, 2007: 709). 532. Renkli yerler alıntı yapılan yerleri ifade etmektedir. Kaynak yılından sonra gelen rakamlar alıntı yapılan sayfa numaralarıdır. Bu ders kapsamında sayfa numaralarını vermeden doğrudan (Soyisim, Yıl) şeklinde alıntı yapabilirsin.

28 Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Makale
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Makale Ünal, B., Türkiye Şeker Sektöründe Özelleştirme Sürecinde Örgütsel Sapmalar. Tarım Ekonomisi Dergisi. Parlakay, O., Alemdar, T., Türkiye’de Yerfıstığı Tarımında Teknik ve Ekonomik Etkinlik. Tarım Ekonomisi Dergisi. 580. Cilt, sayı numarası vermenize bu ders kapsamında gerek yoktur. Ancak bu ders dışında mutlaka cilt, sayı, sayfa sayısı vb. değişkenleri de vermelisin.

29 Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Bildiri
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Bildiri Öztornacı, B., Veziroğlu, P., Küreselleşme ve Türkiye’de Kırsal Yoksulluk. 10. Ulusal Tarım Ekonomisi Kongresi. Konya.

30 Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Kitap
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Kitap List, F., The National System of Political Economy. Batoche Books. Kitchener.

31 Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Rapor
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Rapor Anonim, «Tarımsal Veriler», T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü. GE_AGUSTOS_2011.pdf (Erişim Tarihi: 15 Ağustos 2011).

32 Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; İnternet Sayfası
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; İnternet Sayfası Anonim, «Who we are». (Erişim Tarihi: ). 592. Yazarı belli olmayan yazılardan, forum sayfalarından, gazete haberlerinden bilimsel alıntı yapmamaya gayret gösterin.

33 Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Veritabanları
Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi Kaynakça bölümünde; Veritabanları TÜİK, «Bitkisel Üretim İstatistikleri». (Erişim Tarihi: ). 598. Veritabanları ile internet sayfalarını veri sorgulama açısından ayrı ayrı irdelemeye çalışın.

34 Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi 600. Metin içerisinde yer alan kaynak, kaynakçada, kaynakça içerisinde yer alan kaynak da metin içerisinde olmalıdır.

35 Sunum Öncesi Yazım Süreci Kaynak Gösterimi 670. Alıntı yaptığınız yerleri mutlaka belirtin. Belirtilmediği durumda hırsızlıkla eşdeğer bir sorundur.

36 Sunum Hazırlığı

37 1707 adımda araştırma ve sunum tekniği olur mu?
Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Öz 1707 adımda araştırma ve sunum tekniği olur mu?

38 Öz Tarımın önemi İnsanın önemi Dünyanın önemi Kurumun önemi
Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Öz Ders Kapsamı Dışında Tarımın önemi İnsanın önemi Dünyanın önemi Kurumun önemi Gelişimin gelişimi Tekniğin tekniği 700. Sunumda başlıca konular kısaca verilmeli, araştırma bulgularından en önemlileri anlatılmalıdır.

39 Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Gelişmiş ülkeler ile gerçekleştirilen serbest ticaretin AGÜ’lerin aleyhine olacağına savunan bir diğer iktisatçı Prebisch’dir. Prebisch’e göre, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki teknik ilerlemeler, uzun dönemde ilksel malların fiyatlarında düşüşe neden olmakta, bu durum ise gelişmekte olan ülkelerin ilgili malların ihracatından elde ettikleri kazancın azalması sonucunu doğurmaktadır. Prebisch, uluslararası ticaretin gelişmekte olan ülkeler aleyhine ortaya çıkardığı bu sorunu aşabilmek için ilgili ülkelere korumacı ekonomi politikaları izlemeleri önerisinde bulunmuştur. Prebisch’e göre gelişmekte olan ülkelerin uluslararası serbest ticaretten kaynaklanan kayıplarının ortadan kaldırılabilmesi için, ithal-ikameci politikalar benimsenmelidir. Ayrıca gelişmiş ülkeler, gelirin gelişmekte olan ülkelere yeniden aktarımı için politikalar geliştirmelidir (Dağdemir, 2009). Prebisch az gelişmiş ülkelere, bir taraftan sanayileşmiş ülkelerden yaptıkları ithalata karşı kendilerini gümrük tarifeleriyle korumalarını, öte taraftan iç piyasalarını genişletmek amacıyla kendi aralarında ortak pazarlar, gümrük birlikleri, serbest ticaret bölgeleri ve benzer bölgesel ekonomik bütünleşme türleri kurmalarını öğütler. Bu gibi bölgesel ekonomik bütünleşme türlerinin kurulmasıyla, azgelişmiş ülkelerin kalkınmada sanayileşmiş ülke mallarına olan bağımlılığı azalacaktır. Bunun yanı sıra, daha önce sanayileşmiş ülkelere işlenmeden sattıkları malları bu gibi alanlarda satabilmek için, yurt içinde yeniden bir işleme gerek duyacaklarından, ulusal sanayilerini güçlendirebileceklerdir. Buna ek olarak Prebisch, işlenmemiş malların dünya piyasalarındaki fiyatlarının istikrara kavuşturulması için yapılabilecek bütün uluslararası girişimleri içtenlikle desteklemektedir (Fusfeld, 1988). Prebisch’in çıkardığı sonuç, AGÜ için sanayileşmenin gerekliliğidir; karşılaştırmalı üstünlüğe dayalı uluslararası işbölümünün faydalarını konu etmenin, yerinde olmadığıdır (Kazgan, 2010).

40 Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Öz 850. Sunum kelime kelime okunmamalı, başlıca kelimeler etrafında özetlenerek anlatılmalıdır.

41 Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı dk. içerisinde sunumu bitirin. Yoksa hem seyirci ilgisi azalacak, hem de sunuma müdahale edilecektir. Süre 15 + 5 SUNUM SORU

42 Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Renk 1002. Uyumsuz renkler ile insanların göz sağlığına zarar verebilirsin.

43 Renk-Uyumsuzluk Örneği
Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Renk-Uyumsuzluk Örneği

44 Renk-Uyumsuzluk Örneği
Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Renk-Uyumsuzluk Örneği

45 Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Renk 1015. Yazı ve şekiller bilgisayar başında okunabilir. Ancak sunum ortamında uzaklığı hesaba katmalısın.

46 Yazı Boyutu-100 Yazı Boyutu-60 Renk-Uzaklık Örneği Yazı Boyutu-40
Sunum Öncesi Sunum Hazırlığı Renk-Uzaklık Örneği Yazı Boyutu-8 Yazı Boyutu-10 Yazı Boyutu-12 Yazı Boyutu-16 Yazı Boyutu-20 Yazı Boyutu-26 Yazı Boyutu-30 Yazı Boyutu-40 Yazı Boyutu-60 Yazı Boyutu-100

47 Sunum Esnası

48 Teknik Konular Elektrik kesilir Bilgisayar bozulur Program eski çıkar
Sunum Esnası Teknik Konular Teknik Konular Elektrik kesilir Bilgisayar bozulur Program eski çıkar Vd. 1100. Yazılı çıktı almanın yanı sıra, imkan var ise sunum yerinde deneme yapılmalıdır.

49 Seyirci Sunum yapılacak seyirci KİM? Avukatlar Bakkallar Doktorlar
Sunum Esnası Teknik Konular Seyirci Sunum yapılacak seyirci KİM? Avukatlar Bakkallar Doktorlar Öğretmenler Öğrenciler 1300. Seyirci özellikleri sunum içeriğini doğrudan etkiler. Seyirci odaklı yaklaşım, en azından başlangıç düzeyinde sunumlar için önemlidir.

50 Seyirci [Göz Teması] + [Vücut Dili] + [Ses Tonu]
Sunum Esnası Teknik Konular Seyirci [Göz Teması] + [Vücut Dili] + [Ses Tonu] 1380. Seyircinin sizden elektrik (!) alması önemlidir.

51 Sunum Sonrası

52 Sorular Varsayım 1; Varsayım 2; Varsayım 3; Varsayım 4;
Sunum Sonrası Tartışma Sorular Varsayım 1; Anlaşılmayan bir yer sorulabilir. Varsayım 2; Küçük bir katkı yapılmak istenilebilir. Varsayım 3; Soru görünüşlü korsan bildiri sunulabilir. Varsayım 4; Kışkırtıcı soru sorulabilir. 1500. V1; Kısa Açıklama, V2; Teşekkür, V3; (?), V4; Kısa Açıklama [VH; Bilmiyorum diyebilmek önemlidir].

53 Düzeltme Ders kapsamında sunulan öneriler Sorular esnasındaki katkılar
Sunum Sonrası Teslimat Düzeltme Ders kapsamında sunulan öneriler Sorular esnasındaki katkılar Sunum sonrası fark edilen önemli noktalar Düzeltmeler bittikten sonra «Şekilsel Düzeltme» 1544. Ders kapsamında ve sunum esnasında sunulan katkılara bağlı düzeltmeler ile çalışma geliştirilmelidir.

54 Teslim Yazılı metin Sunum çıktısı
Sunum Sonrası Teslimat Teslim Yazılı metin Sunum çıktısı 1655. Yazılı metin ve sunum çıktıları (?) tarihinde teslim edilmelidir.

55 Başarılı Başarısız Değerlendirme Çerçevesi Derse Devamlılık Tamam
Eksik Araştırma Metni Yazıldı Yazılmadı Sunum Sunuldu Sunulmadı Metin Düzeltmeleri Yapıldı Yapılmadı Metin Teslim Başarılı Edildi Edilmedi Başarısız

56 İletişim Saatleri Pazartesi 13.15-18.00
1700. Araştırma süreci ile ilgili sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.

57 Sorusu olan

58 Kaynaklar Wikipedia Resim kaynakları
İçerik resmi; Adam Smith, An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations İskelet resmi; aarline.info/hotaar/?p=667 Korsan haritası resmi; tex.stackexchange.com/questions/86804/pirate-treasure-map Soru işareti resmi; headbandsandheartbreak.wordpress.com/2012/11/30/everything-you-ever-wanted-to-know-about-hb-hb-but-were-afraid-to- ask/


"1707 Adımda Araştırma ve Sunum Teknikleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları