Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Betül Tonbuloğlu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Betül Tonbuloğlu"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Betül Tonbuloğlu
YAZILIM TÜRLERİ Hazırlayan: Betül Tonbuloğlu

2 Yazılım Nedir? Yazılım : Bilgisayarı fonksiyonel hale getiren, fiziksel yapısı dışında kalan her şeye yazılım adı verilir. Yazılımlar kullanım haklarına göre 4’e ayrılırlar Lisanslı Yazılım Ücretsiz Yazılım (Freeware) Demo Yazılım Paylaşılan Yazılım (Shareware)

3 Merhaba, Ben Ali. Geçen yıl çok çalışarak bir yazılım tasarladım
Merhaba, Ben Ali. Geçen yıl çok çalışarak bir yazılım tasarladım. Bunu da doğal olarak parayla satmayı düşünüyorum. Benim tasarladığım yazılım öyleyse nasıl bir yazılımdır?

4 Lisanslı Yazılımlar : Kullanım haklarını satın almış ya da bu hususta bir sözleşme imzalamış bir kişi ya da bir grup tarafından kullanılabilen yazılımdır

5 Merhaba, ben Ayşe. Geçen aylarda çok uğraşarak bir film izleme yazılımı geliştirdim. Bu yazılımdan herkesin hiçbir ücret vermeden yararlanmasını istiyorum. Yazılımım hangi türdendir sizce?

6 Ücretsiz Yazılımlar : İnternet üzerinden, bilgisayar dergisi CD’lerinden ya da kullanıcı grupları aracılığı ile dağıtılan ve hiçbir ücret talep etmeyen yazılımdır.

7 Merhaba, ben Nazan. Bir oyun yazılımı tasarladım ve bu yazılımı satmak istiyorum. Ancak bu yazılımı denemeden kim almak ister ki? O yüzden bir tanıtım versiyonunu çıkaracağım. Yazılımın bir kısmını kullanabilsinler, memnun kalır ve yazılımın tamamını kullanmak isterlerse gelip benden satın alırlar. Benim yazılımımın türü nedir?

8 Demo Yazılımlar : Tanıtım programı
Demo Yazılımlar : Tanıtım programı. Geliştirme ya da pazarlama aşamasındaki bir programın yeteneklerini gösteren kısıtlı sürüm

9 Merhaba, ben Osman. Bir resim düzenleme yazılımı geliştirdim ve bunu satmak istiyorum ama önce bunu denemeleri gerek. 1 ay veya 2 ay gibi belli bir süre kullansınlar yazılımımı, memnun kalırlarsa gelip benden satın alsınlar.

10 Paylaşılan Yazılımlar : Bilgi hizmet sunucuları tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak ya da çok küçük bir abonelik ücreti ile dağıtılan ve deneme mahiyetinde olan yazılım. Bu yazılımların genellikle gün gibi bir kullanım süresi bulunmaktadır.

11 DEĞERLENDİRME BÖLÜMÜ

12 1. Soru:

13 2. Soru:

14 3. Soru:


"Hazırlayan: Betül Tonbuloğlu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları