Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

► Ahmet Beşler ◄.  Molekül  Bileşik  Element  Element  Element ve bileiklerin bileşiklerin özelliklerini  Molekül  Molekül kavramını  Molekül.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "► Ahmet Beşler ◄.  Molekül  Bileşik  Element  Element  Element ve bileiklerin bileşiklerin özelliklerini  Molekül  Molekül kavramını  Molekül."— Sunum transkripti:

1 ► Ahmet Beşler ◄

2  Molekül  Bileşik  Element  Element  Element ve bileiklerin bileşiklerin özelliklerini  Molekül  Molekül kavramını  Molekül  Molekül modelini  Moleküller  Moleküller ve molekül olmayan maddeler oldugunu öğreneceğiz.

3

4 ELEMENT AYNI CİNS ATOMLARDAN OLUŞUR ELEMENT AYNI CİNS ATOMLARDAN OLUŞUR Maddeler atomlardan meydana gelmiştir. Bakır cezve çok sayıda bakır atomundan oluşmuştur. Altın yüzük sayamayacağımız kadar çok altın atomu içerir. Çok sayıda aynı atomun bir araya gelerek oluşturduğu maddelere element denir. Elementler tek çeşit atom içerirler ve saf maddelerdir.

5 Örnek Saf Maddeler Bakır Altın Demir Alüminyum Karbon İyot Gümüş Bir maddenin element olduğunu nasıl anlarız?

6 Altın Atomu Altın Elementi Altın Yüzük Gümüş Atomu Gümüş Elementi Gümüş Yüzük

7 Bazı elementler atomlarının bir birine bağlanmasıyla oluşur. BAKIR ALTINDEMİRALÜMİNYUM Demir, gümüş, altın, alüminyum gibi bazı elementlerin en küçük taneciği atomdur. Böyle elementler atomik yapıdadır.

8 Bazı elementleri oluşturan aynı çeşit atomlar kümeler halinde bulunur. Hidrojen, oksijen ve iyot elementini oluşturan atomlar doğada ikişerli kümeler halinde bulunur. Atomların oluşturduğu atom kümelerine MOLEKÜL denir. ELEMENT ATOMİK YAPILIMOLEKÜL YAPILI

9 Farklı cins atomlardan oluşan saf maddelere bileşik denir. Bileşikler atomların birleşmesi sonucu oluşur Farklı İki atomu birleştirerek bileşik elde edilebilirmi?

10 Aşşağıda iki farklı saf madde birleşerek bileşik oluşturuyor.

11 Bileşik Modeli Bileşik Molekülü

12

13 Bileşiğin en küçük parçasına “ bileşik molekülü “ denir. Bileşikler saf maddelerdir ve homojendirler.


"► Ahmet Beşler ◄.  Molekül  Bileşik  Element  Element  Element ve bileiklerin bileşiklerin özelliklerini  Molekül  Molekül kavramını  Molekül." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları