Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Oran Hazırlayan: Edanur Savun 6-B 169. Oran; Aynı türden iki birimin veya çokluğun karşılaştırılmasına denir. İki çokluk arasındaki ilişki olarak da ifade.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Oran Hazırlayan: Edanur Savun 6-B 169. Oran; Aynı türden iki birimin veya çokluğun karşılaştırılmasına denir. İki çokluk arasındaki ilişki olarak da ifade."— Sunum transkripti:

1 Oran Hazırlayan: Edanur Savun 6-B 169

2 Oran; Aynı türden iki birimin veya çokluğun karşılaştırılmasına denir. İki çokluk arasındaki ilişki olarak da ifade edilebilir.

3 Örnekler  ‘ Bir kişi 30 dakikada 4 km yol yürüyor.’ ifadesinde gidilen yolun geçen süreye oranı kaçtır?  Ayla 8 defteri 12 TL ‘ ye almıştır.  Ece, 16 defteri 48 TL ‘ ye almıştır.  Buna göre Ayla’nın aldığı defter sayısının Ecenin aldığı defter sayısına oranı kaçtır?

4

5

6

7  Boyu 168 cm olan bir kişinin boyu 140 cm olan birisinin uzunluğuna oranı kaçtır?  3 cevizin 5 cevize oranının 2 katı kaçtır?  60 tane yer fıstığı Ayşe ve Berna arasında sırasıyla 3 ve 7 sayılarıyla orantılı olarak paylaştırılırsa, Ayşe’ye kaç fıstık düşer?

8 Örneklerin cevapları

9

10

11

12 Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim!


"Oran Hazırlayan: Edanur Savun 6-B 169. Oran; Aynı türden iki birimin veya çokluğun karşılaştırılmasına denir. İki çokluk arasındaki ilişki olarak da ifade." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları