Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

2 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİNE BAŞLAMADAN
YANLIŞ DERS ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARINA BAKALIM

3 1. AMAÇSIZ ÇALIŞMAK

4 2. PLANSIZ VE PROGRAMSIZ ÇALIŞMAK
Kitaplar arasında kaybolmadan

5 3. EVİN DEĞİŞİK YERLERİNDE ÇALIŞMAK
Salonda Oturma odasında Balkonda Mutfakta Kısacası sürekli yer değiştirme

6 4.YATARAK VE UZANARAK ÇALIŞMAK

7 YATARAK SADECE O BAŞARILI OLMUŞTUR

8 5 .TELEVİZYON KARŞISINDA ÇALIŞMAK

9 6. MÜZÜK DİNLEYEREK ÇALIŞMAK

10 7. DERSLERDEN KORKMAK ANLAMADIĞI DERSİ ÇALIŞMAYI BIRAKMAK

11 8. DÜZENLİ DERS TEKRARI YAPMAMAK

12 9. EZBERLEYEREK ÖĞRENMEYE ÇALIŞMA

13 Verimli Ders Çalışmaya Başlamadan Önce Bazı Kötü Düşüncelerden Uzaklaşmalıyız
Bu gün, günümde değilim.” Moral bozucu bir gün.” Hiç şansım yok.” Şu matematiği nasıl halledeceğim?” Keşke hiç doğmasaydım.” Her şey kötü gidiyor.” Neden çalışayım ki nasıl olsa işe yaramayacak.” Arkadaşlarla çalışmaktan nefret ediyorum.” Fen ile aram ne zaman düzelecek?” Yaaa yine mi ders?”

14 VERİMLİ DERS ÇALIŞMAK İÇİN
Hedef Belirleme (Çalışma Amacı) Çalışmak İçin Karar vermek Başaracağınıza inanmak (Güvenmek) Planlı ve programlı çalışma Zamanın iyi kullanılması ve planlanması Çalışma ortamının düzenlenmesi Not tutma Etkili dinleme Verimli okuma Özet çıkarma Güdülenme Tekrar

15 HEDEF BELİRLEME Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgardan fayda gelmez

16 ÇALIŞMAYA KARAR VERMEK
Belki En zor olanı kendimizi ders çalışmaya ikna etmektir Bize ilham veren kaynağı bulmak Hedefimize ulaştıracak amaçlar uğruna Kendimizi konsantre etmeliyiz

17 BAŞARACAĞINIZA İNANMAK (Güvenmek)
Başaracağına inanmak hedefe ulaşmayı garantilemek demektir Başarı sadece çalışmakla olmaz güven ve azim ile bir bütündür Kendisine inancı olan bir kimsenin önünde engeller dayanamaz

18 PLANLI VE PROGRAMLI ÇALIŞMAK
Planlı çalışarak her işe gerektiği kadar zaman ayırabilirsiniz. Günü gününe çalıştığınız için sınavlar öncesinde aşırı çalışmaya gerek kalmaz. Çalışma veriminiz artar, öğrendikleriniz daha kalıcı ve etkili olur.

19 Planda Şunlar Olmalı Çalışılması gereken dersler belirlenir.
Hangi konuların çalışılacağı belirlenir. Kaynaklar belirlenir. Ne kadar çalışılacağı belirlenir. Hangi sürede çalışılacağı belirlenir

20 ZAMANIN İYİ KULLANILMASI VE PLANLANMASI
Çalışmaya başlamada en çok zaman ve enerji kaybımız; ne çalışacağımıza karar verme, gerekli malzemeyi bir araya getirme, ön hazırlık yapma ve sonuç olarak çalışmaya oturma sürecinde meydana gelir. Zamanı planlarken; Hangi dersin hangi saatte çalışılacağı planlanmalıdır. Çalışma sırasında her derse belirli bir süre ayrılmalıdır. En verimli çalışma aralıklı çalışmadır. 40 dakika çalışıp 10 dakika dinlenilmelidir. Birbirine benzeyen dersler üst üste çalışılmamalıdır.

21 ÇALIŞMA ORTAMININ DÜZENLENMESİ
Zamanı düzenlemek kadar, öğrencinin çalışma ortamını düzenlenmesi de çalışma verimini önemli ölçüde etkiler. Çalışma odası iyi havalandırılmış olmalı ve uygun bir ısıya sahip olmalıdır. Çalışma masasının etrafında öğrencinin dikkatini dağıtacak resimler, posterler olmamalıdır. Çalışma odası sakin ve gürültüsüz olmalıdır. Sadece masada ders çalışılmalıdır. Öğrencinin çalışması için bağımsız bir odası yoksa evin bir köşesi çalışma için ayrılmalıdır. Masanın üzerinde sadece çalışmanın malzemeleri bulunmalıdır.

22 NOT TUTMA Okunan bilginin % 20’si,
Okuduktan sonra dinlenen bilginin % 40’ı,okunup dinlendikten sonra yazılan bilginin % 60’ı akılda kalır. Bilgiyi saklamanın ve ilerde anımsamanın en etkili yolu not almak, daha sonra bu bilgileri tekrarlamaktır. En etkili öğrenme öğrenci derse katıldığı zaman gerçekleşir. Not alarak derse katılan öğrencinin dikkati dağılmaz. Not tutan öğrenci, notlarını not tuttuğu günün akşamı veya bir sonraki dersten önce yeniden gözden geçirirse, konuyu tekrarlamış olur. ( Not tutmada en önemli ilke, anlatılanları bire bir yazmak değil, önemli kısımları, ana düşünceleri dinleyenin kendi cümleleriyle yazmasıdır. Alınan notlar eve gelince temize çekilirse hafızaya daha iyi yerleşir.)

23 UNUTMAYIN! NOTLAR SİZİN HAZİNENİZDİR. ONLARI İYİ KORUYUN

24 NOT TUTARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLER
*Notlarınızı temize çekin. Bunu mümkünse aynı gün içinde yapın. Böylece konuyu tekrar hatırlayacak, çözümlenmemiş soruları araştıracaksınız; bu da size mükemmel bir tekrar olacaktır.

25 NOT TUTARKEN Önce dinleyip sonra yazın. Anlaşılamayan yerleri sorun.
Dersi aksatmayın. Önce dinleyip sonra yazın. Anlaşılamayan yerleri sorun. Kısaltmalar yapın.

26 ETKİLİ DİNLEME Öğretmenin anlattıklarından yola çıkarak daha sonra neler söyleyebileceğini tahmin edin. Öğretmen konuyu anlatırken ip uçları verebilir, bunlara dikkat edin. Derse aktif katılın. Anlaşılmayan noktaları mutlaka öğretmenize sorun. Not tutarak dinlediklerinizi tekrar edin, böylelikle devamlı uyanık kalabilirsiniz.

27 VERİMLİ OKUMA Hedef belirleyin. Metni gözden geçirin. Not alın.
Altını çizin. Anlaşılamayan yerleri belirleyin.

28 VERİMLİ OKUMA Bölüm içinde neler olduğunu öğrenmek için ana başlıklar, resim ve şekilleri gözden geçirin. Göz atma sırasında kendinize konuyla ilgili sorular sorun. Kafanızda oluşan genel fikre ve çıkardığınız sorulara göre metni okumaya başlayın. Metne ya da notlara bakmadan konuyu kısaca (4-5 dk.) tekrarlayın.

29 ÖZET ÇIKARMA Öncelikle kitaplardaki, bölüm ünite sonlarındaki özetleri okuyarak, metin ile özeti karşılaştırarak bu konudaki becerinizi geliştirin. Anlatılanları ve onunan bilgileri anlamanın en iyi yolu özet çıkarmaktır

30 GÜDÜLENME Sizi ders çalışmaya yönlendirecek olumlu durum
“Çalışmaya başlayamıyorum,Kitaba bakarak öylece oturuyorum” diyorsanız ? Bir amaç belirleyin. Belli bir zaman süreci içinde çalışmayı alışkanlık haline getirin. Yaşam büyük bir yarıştır; bu yarışta kazananlar da olur, kaybedenler de. “Siz hangi tarafta olmak istersiniz?” kazanmak için çaba gerekir. İşe çalışma düzeninizi değiştirerek başlayın

31 TEKRAR Hatırlamayı güçlendirmek için aşağıda belirtilen aralıklarla tekrar yapmak faydalı olur. Aynı gün: Öğrenilenler, aynı gün içinde tekrar edilmelidir. 24 saat sonra: Araştırmalar tekrar edilmeyen bilginin büyük bir kısmının 24 saat sonra unutulduğunu göstermektedir.Bu nedenle, öğrenilen bilgiler, 24 saat sonra kısa bir tekrarla gözden geçirilmelidir. Bir hafta ve bir ay sonra:Küçük bir tekrar,bir hafta ve bir ay sonunda yapılırsa bilgiler uzun süreli hafızaya kaydedilmiş olur. Düzenli tekrar edilen bilginin 9 hafta sonra %75’lik kısmı hatırlanırken, tekrar yapılmaması durumunda bu bilginin 9 hafta sonra ancak %20’si hatırlanabilmektedir.

32 HERŞEYİN BAŞI TEKRAR Zihinden tekrar yapın. Yazarak tekrar yapın.
Karşılaştırma yapın. Dersten sonra tekrar edin. Yatmadan önce ve kalkınca tekrar edin.

33 UNUTMAYI AZALTAN EN ÖNEMLİ ETKİNLİK TEKRARDIR !
Sürekli ve belirli aralıklarla tekrar yapın. Özellikle uykudan önce yapılan tekrarlar unutmayı engeller. O gün çalıştığınız dersleri uyumadan önce tekrar edin. Bilginin daha kalıcı olması için sabah kalktığınızda da tekrar yapabilirsiniz. Haftanın belirli saatlerini, ayın belirli günlerini tekrar yapmak amacıyla belirleyin. Tuttuğunuz notlarla tekrar yaparsanız zaman kazanırsınız. Bir başkasına anlatarak tekrar yapmanın da büyük yararı vardır. Tekrar yaparken aynı türden dersleri bir arada çalışmayın. Bu durum sıkıcı olacağı için dikkatinizi dağıtır. Tekrarlar sonunda konuyu ne derece bildiğinizi ölçmenin yolu bol bol soru çözmektir.

34 Geleceğimiz için dinlemek anlamak ve uygulamak marifet beceri ister Teşekürler

35 Hazırlayan:Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen
Mahmut BİRGİN


"VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları