Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PEMBE İNCİLİ KAPTAN "Muhsin Çelebi, çekinmeden, sıkılmadan, ezilip büzülmeden, gayet tabii bir hareketle kendine gösterilen şilteye oturdu. Sadrazam,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PEMBE İNCİLİ KAPTAN "Muhsin Çelebi, çekinmeden, sıkılmadan, ezilip büzülmeden, gayet tabii bir hareketle kendine gösterilen şilteye oturdu. Sadrazam,"— Sunum transkripti:

1 PEMBE İNCİLİ KAPTAN "Muhsin Çelebi, çekinmeden, sıkılmadan, ezilip büzülmeden, gayet tabii bir hareketle kendine gösterilen şilteye oturdu. Sadrazam, halâ ellerinde tuttuğu kıvrık kâğıtlara bakarak içinden:" Ne biçim adam? Acaba deli mi?" diyordu. Hâlbuki... Hayır. Bu çelebi gayet akıllı bir insandı! Merde, namerde muhtaç olmayacak kadar bir serveti vardı. Çamlıca ormanının arkasındaki büyük mandıra ile büyük çiftliğini işletir, namusuyla yaşar, kimseye eyvallah etmezdi. Fukaraya, gariplere bakar, sofrasında hiç misafir eksik olmazdı. Din ve millet aşkını kalbinde duyanlardandı. Devletinin büyüklüğünü, kutsîliğini anlardı. Ömer Seyfettin Pembe İncili Kaftan (İlk dört soruya parçaya göre cevaplayınız) 1. Sadrazam, Muhsin Çelebi'ye bakınca onun hakkında aşağıdakilerden hangisin düşünmek*tedir? A) Şehrin önde gelen âlimlerinden sanmıştır. B) Onun bir dilenci olduğunu sanmıştır. C) Muhsin Çelebi'nin servet sahibi biri olduğu*nu düşünmüştür. D) Onun ne olduğunun anlaşılması zor bir insan olduğunu düşünmüştür.

2 1.D Çünkü : paragraf ta yazdığı gibi onun nasıl bir adam oluğunu merak etmiştir

3 2. Aşağıdakilerden hangisi Muhsin Çelebi için söylenebilir?
A) Fakirleri küçük görür B) Yardımseverdir C) Kötümserdir D) Bencildir.

4 2 :B Çünkü : Muhsin bey fukaralara hep sofrasına davet edermiş bu yönden şıkımızın b olduğunu anlıyoruz.

5 3. Muhsin Çelebi'nin gerçekte parasal durumu nasıldır
3. Muhsin Çelebi'nin gerçekte parasal durumu nasıldır? A) Fakir bir insandır. B) Şehrin en zenginidir. C) Kendine yetecek miktarda parası vardır. D) Sıkıntı çekmektedir.

6 3 : C Çünkü : kendine yetecek kadar parasını olup kimseye muhtaç kalmadını anlıyoruz

7 4. Aşağıdakilerden hangisini Muhsin Çelebi yapmaz
4. Aşağıdakilerden hangisini Muhsin Çelebi yapmaz? A) Vatanını ve milletini sever. B) Fakir ve fukarayı besler C) İnsanlar arasında ayrım yapardı D) Sofrasında misafir eksik olmaz.

8 4 : C Çünkü : Muhsin bey insanları ayırmaz ve herkese yardım eder

9 5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde mecaz anlamlı bir kelime yoktur
5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde mecaz anlamlı bir kelime yoktur? A) Suratını bir karış asmıştı. B) Boş yere yalan atıyordu. C) Sıcak bir gülümsemeyle karşıladı bizi. D) Bilgisi olmadığı yerde susuyordu.

10 5 :D Çünkü : bütün şıklara bakarsak üç şıkta mecaz anlam vardı d şıkkında yoktu o yüzden cevap d

11 6. Aşağıda verilen deyim ve açıklamasından hangisi yanlıştır
6. Aşağıda verilen deyim ve açıklamasından hangisi yanlıştır? A) Gözleri kamaşmak-Hayran olmak B) Bitap düşmek-Yorulmak C) Yüz akıyla çıkmak-İşte fazla başarılı olamamak D) Alnı açık olmak-Verilemeyecek hesabı olmamak

12 6:C Çünkü :bazı şıklar doru ama c şıkkı yanlıştı

13 7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "çevresi
7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "çevresi*ne yararlı olamama" anlamında bir atasözü vardır? A) Besle kargayı oysun gözünü. B) Mum dibine ışık vermez. C) Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür. D) Bugünün işini yarına bırakma.

14 7 :B Çünkü : ata sözlerinde birincisi kendine ikincisi etrafına üçüncü karşıda için dördüncü bir işi belirtir cevap b

15 8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde terim anlamlı bir kelime yoktur
8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde terim anlamlı bir kelime yoktur? A) Rahat tavırlarıyla çevresine güven veriyordu. B) Komedi en çok sevdiğim tiyatro türüdür. C) Notaları bilen çok rahat müzik aleti çalar. D) Şiire gönül verenleri bir araya topladı.

16 8: A Çünkü : hepsinde var ama a da yok

17 9. Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerden hangisinin anlamdaşı yoktur? A) Çevremizdeki yoksul insanlara yardım etmeliyiz. B) Hiçbir gerçek, sonsuza kadar gizli kalamaz. C) Bakışlarıyla etrafı süzüyordu. D) Kendisinin birden değiştiğini söylüyordu.

18 9 :D Çünkü: değiştiğinin anlam daşı yoktur.

19 10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zıt anlamlı kelimeler bir arada kullanılmıştır? A) Köyde fırtına öncesi sessizlik yaşanıyordu. B) Eserlerinde eski ile yeniyi iç içe yaşatıyordu. C) Arkadaşlarına için için dert yanıyordu. D) Düşüncelerimi size söyleyip söylemediğini bilmiyorum.

20 10 :B Çünkü: b de zıtları kullanılmıştır

21 11. I. Bütün hayalleri suya düştü. II
11. I. Bütün hayalleri suya düştü. II. Koşarken ayağı taşa takılınca yere düştü. III. Bu hafta domates fiyatları düştü. IV. Yıllardır aradığı kitabın peşine düştü. "Düşmek" kelimesi yukarıdaki cümlelerde kaç farklı anlamda kullanılmıştır? A) I B) II C) III D) IV

22 11:D Çünkü : 1 hayalleri gerçekleşmemesi 2 gerçek anlamda düşmek 3 fiyatlar inmek dört aramak cevap d

23 12. Aşağıdaki kelimelerin hangisinde farklı bir anlam ilişkisi vardır
12. Aşağıdaki kelimelerin hangisinde farklı bir anlam ilişkisi vardır? A) Uzak-Yakın B) İnce-Kalın C) Yalan-Yanlış D) Alt-Üst

24 12 :C Çünkü :diğerleri zıt anlamlı c eş sözlü

25 13. "Açmak" sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde gerçek anlamının dışında kullanıl*mıştır? A) Kapıyı açınca karşımda ablamı gördüm. B) Köy kahvesi sabaha kadar açıktı. C) Çevresindekilere açık sözler sarf ediyordu. D) Burada marketler gece açılmaz.

26 13 :C Çünkü :c şıkkında gerçek anlam var

27 14. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde dolaylama yoktur
14. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde dolaylama yoktur? A) Balıkçı derya kuzusu bunlar diyordu. B) Çevremizi temiz tutmak insanlık görevidir. C) Sarı kanaryalar şampiyonluğa hazırlanıyor. D) Sihirli kutu daha çok çocuklara hitap ediyor.

28 14 :B Çünkü :a,c ve d dolaylama vardır b de yoktur

29 15. "Söylediği son sözlerle ortam bir anda buz kesti
15. "Söylediği son sözlerle ortam bir anda buz kesti." cümlesindeki hangi kelime mecaz an*lamda kullanılmıştır? A) Sözler B) Kesti C)An D)Ortam

30 15 :B Çünkü :kesti kelimesi mecaz anlamlıdır


"PEMBE İNCİLİ KAPTAN "Muhsin Çelebi, çekinmeden, sıkılmadan, ezilip büzülmeden, gayet tabii bir hareketle kendine gösterilen şilteye oturdu. Sadrazam," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları